Nuudelien kalorimäärä

uegqve

Mahtaisko joku tietää paljonko kaloreita sisältää tollane mama- nuudelipussi? siinähä lukee et 60cal / 100g valmista KEITTOA, mutta jossei laita mitään mausteita (paitsi sen isomman (kuiva)maustepussin, eli ei chiliä eikä sitä valkosta mönjää), ja lopuksi vielä kaataa veden pois? eli paljonkohan siinä on kaloreita?

4

682

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ,,,,,,,,

      Jos tarkasti lasket, niin laske 60 kcal, ei voi tietää paljonko kaloreista tulee noista "mömmöistä". Ei ainakaan mene sen yli - LOL

      • uegqve

        idea oliki se että jos teet sen keitoks niinku siin pussissa lukee, tulee varmasti yli 100g ja siinähä oletetaan, et laitetaan myös kaikki mausteet?


    • katsoisit

      vaikkapa Finelin sivuilta:

      http://www.fineli.fi/

      Sieltä tietoa löytyy.

      Noin yleisesti ottaen nuudeleissa - keittämättömissä - lienee kovasti hiilareita, luokka 70 - 80 g per100g. Grammassa hiilaria on 4 kcal. Siitä vaan laskemaan!

    • 64

      Ne nuudelit voi syödä vaikka ilman keittämistä, ovat vähän sellaisia snacks tyylisiä. En tiedä miten kalorimäärä niiden syömiseen liittyy, mutta terveellistä ne eivät ole jos ne tekee "paketin ohjeen" mukaan, joka vastaa makaronipussin ohjetta. Eli ne on pelkkää hiilaria ilman mitään vitamiineja. Eli sekaan voi heittää pussin tai pari pakastekasvispussia, jolloin siihen keittoon saa vähän edes vitamiineja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      40
      2967
    2. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      65
      2384
    3. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      174
      2314
    4. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      33
      1998
    5. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      17
      1385
    6. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      22
      1353
    7. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1346
    8. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      13
      1228
    9. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      10
      1224
    10. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      22
      1211
    Aihe