"CO2 has never driven, does not drive and never will drive weather or climate. Global warming is over and it never was anything to do with CO2. CO2 is still rising but the world is now cooling and will continue to do so."
Piers Corbynin viesti
Penna Tervo
31422
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 31
Vanhimmat
Kumpaahan tässä nyt pitäisi uskoa, suoli24-hörhöä ja jotain hämäräperäistä Piers Corbynia, vai allaolevia maailman johtavia ilmastontutkimuslaitoksia ja vastaavia tiedelähteitä... hmm... no eipä ollut vaikea valita.
http://www.fmi.fi/ilmastonmuutos/
http://www.ipcc.ch/
http://climate.nasa.gov/
http://www.giss.nasa.gov/
http://data.giss.nasa.gov/gistemp/
http://earthobservatory.nasa.gov/Features/GlobalWarming/
http://www.noaa.gov/climate.html
http://www.ncdc.noaa.gov/oa/climate/globalwarming.html
http://www.metoffice.gov.uk/climatechange/
http://globalchange.mit.edu/
http://www.wmo.int/pages/themes/climate/index_en.php
http://epa.gov/climatechange/index.html
johtavat ilmastontutkimuslitokse ovat, kun linkeistäsi ei löytynyt.
Löytyi vain jotain hallinnollisia organisaatioita, jotka enitään antavat ilmastopoliittisia lausuntoja.
Ilman muuta suoli24:n kupliva ja löyhkäävä mätäliejusaavi on varmempi tiedonlähde kuin kaiken maailman tiedeyhteisöt... Vielä kysyt!
Ota lisää viinaa! Ota oikein paljon!
http://en.wikipedia.org/wiki/Piers_Corbyn
Luotan enemmän hänen ammattitaitoonsa kuin jonkin palestiinalaishuivia kuljettavan Maanystävä-tyttösen kiilusilmäiseen fanatismiin.
Asia on nimittäin niin, että hiilidioksiidi on seuraus lämpenemisestä, ei sen syy.
Tiedoksesi hörhö, että "Hiilidioksidi aiheuttaa lämpenemistä JA lämpeneminen aiheuttaa hiilidioksidin vapautumista valtameristä."
http://www.skepticalscience.com/arg_hiilidioksidi_seuraa_lampotilaa.htm
Lue myös:
http://www.ilmasto.org/lisatietoa/usein_kysytyt_kysymykset/ilmastoskeptikkojen_vaitteita.html#5
toimisi noin , niin kyseessähän oli väistämättä mailman loppu edessä vaikka kaikki antropogeeeniset co2 päästöt lopetettaisiin tänään klo 18.05 . Vai mikä mielestäsi voisi tämä prosessin pysäyttää?
Kyllä se vaan niin toimii. Etkä sinä hörhö pysty sitä muuksi todistamaan, eikä tuo idioottimainen lässytyksesikään sitä tee.
vain normaalista maalaisjärjestä. Siis väittämäsi mukaan prosessi on käynnissä ja sitä on täysin mahdotonta pysäyttää millään toimilla. Mailman loppu on siis täysin väistämätön kuten Petteri Taalas tässä ennusti kuukausi sitten ja vetäytyi sen jälkeen julkisuudesta .
Siis lämpö lisää co2 kaasun vapautumista merestä ja tämä lisää lämpötila nousua joka lisää co2 kaasun vapautumista merestä joka lisää lämpötila nousua joka lisää co2 kaasun vapautumista merestä ...
Eihän tätä voi millään toimilla pysäyttää. Väistämätön mailaman loppu on edessä. Taalas oli oikeassa.
Olet kyllä harvinaisen tyhmä pelle. Sinulla ei ole maalaisjärkeä eikä mitään muutakaan järkeä.
Amisfyysikko voisi tuon hörhöilyn sijasta vaikkapa opiskella aihetta, alkaen esimerkiksi tuolta:
http://en.wikipedia.org/wiki/Positive_feedback#In_climatology
http://en.wikipedia.org/wiki/Climate_change_feedback
tosissaan kuin tämä yksinkertainen mailman lopun mekanismi paljastui , miksi Petteri ei selittänyt sitä samalla kuin ennusti tämä ihmiskunnan tuohoutumisen 100 vuodessa ja muuten Met office päälikkö Englanissa on tehnyt saman suuntaisen ennusteen mailman lopusta 100 vuodessa.
Eli kai nyt vain Suomen ja Englannin johtavat klimatologi tiedemiehet puhu täyttä paskaa kuin jotkut mielisairaat mailmanlopun ennustajat. Tässähän on nyt selvä mekanismi tälle väistämättömälle mailmanlopulle.
No kerro ihmeessä miten tuo on pysäytettävissä, kun kerran tuollaisen väitteen esität.
Vai etkö edes ymmärrä mitä väität?
Voit mennä pois, täällä on tieteellistä keskustelua menossa.
mitään enää asia o selvä kuin pläkki . Co2 lisää lämpötilaa joka vapauttaa lisää co2 kaasua merestä joka lämmittää lisää joka vapauttaa lisää joka lämmittää lisää joka vapauttaa lisää ...
Väistämätön mailman loppu on edessä. Vaikka kaikki antropogeeniset co2 kaasu päästöt loppuisivat tänään klo 19.00
"Hence, on earth the gain of the overall system is always less than one, stopping the system from suffering runaway effects."
http://en.wikipedia.org/wiki/Positive_feedback#In_climatology
"Hence, on earth the gain of the overall system is always less than one, stopping the system from suffering runaway effects."
http://en.wikipedia.org/wiki/Positive_feedback#In_climatology
Älä yhtään yritä hörhöillä, tipping point on jo ylitetty, kaikki efektit työntävät samaan suuntaan,
aivan sama hävittikö ilmastonmuutos mammutit vai aiheuttiko niiden häviäminen ilmastonmuutoksen, vaikutus on sama, aina kuumenee, menoa se on nyt.
nokitusta ja tällä kertaa kyyti kuumaa ja kuumenee kokoajan. Olisikohan näillä yliklimatologieilla jokin, edes teoreettinen keino miten tälläinen itse itseää kiihdyttävä mekamismi saadaan loppumaan , nyt kuin se on päässyt alkuun?
Rakennetaan helvetinmoinen kryopakastin ja tungetaan kaikki ei yhteyttävä biomassa sinne, muuta ei enää oo tehtävissä, pitää vaan toivoa että pakastimen eristeet ei sula ennenkuin taas jäähtyy edes holoseenin optimiin joka oli noin 6-8 tuhatta vvuotta sitten.
Jos nyt alan kaivamaan syvää kuoppaa, joka ulottuu pohjavesi pinnan alapuolelle ja lapseni jatkaisivat tätä kaivamista, niin voisivatkohan jälkeläiseni pelastua tulihelvetiltä?
Haen lapion.
Tuolla voi tutustua tähän Piers Corbyniin, hän on vain yksi hörhö muiden hörhöjen joukossa:
http://www.sourcewatch.org/index.php?title=Piers_Corbyn
R. Pachauri (veturimies)
Al Gore (mediapelle)
Oras tynkkynen (opiskelija)
James Hansen (NEW age aktivisti)
John Cook (entinen opiskelija, kreationisti)
Petteri Taalas (WWF johtaja)
Phil Jones (Väärentäjä)
Michael Mann (Väärentäjä)
Tossa vähän alkuun alarmismin "tieteellisestä" taustasta.
Oikeilla tiedemiehillä ei vastaavasti ole alarmistien arvostamaa meriittiä, ovat oikeita tiedemiehiä,
eikä mitään junansuorittajia.
Puhu vain omasta puolestasi. :-)
Miksi valehtelet ja hörhöilet loputtomasti alkkis?
Veturimies, vai maailman johtava ilmastotiedemies, kuten hän armollisesti antaa kutsua itseään.
Onko oras tynkkysellä joku vaatimanne oppiarvo, ja montako vertaisarvioitua julkaisua hänellä
on, vaikka ilmastotieteen alalta (onko mitään ilmastotiedettä olemassakaan).
Onko al "nobel" gore tiedemies.
Onko Petteri taalas WWF,n hallintoneuvostossa.
Ja tuommonen roskasakki vaikutti poliittisiin päättäjiin.
Pachauri ei ole veturimies:
http://en.wikipedia.org/wiki/Pachauri
Muita hörhöilyjäsi en nyt jaksa edes kommentoida.
Ei sinun tarvitse. Etkä siihen pystyisikään.
ja ehkä juuri sen takia häntä ei saa kritisoida edes ilmastonäkymyksistään. Sehän olisi "ahdasmielisyyttä". Homoseksuaali on Suomen virallisen totuuden mukaan aina oikeassa.
Lueskelin tätä palstaa pitkästä aikaa...
Ainoa käteenjäänyt tunne oli se, että alkoi tuntea itsensä ihan fiksuksi näihin ölisijöihin verrattuna, päivä pelastettu!
ilmastopoliittiselle neuvconantajalle.
http://www.youtube.com/watch?v=6nE8hYZzimM