Onkohan netissä olemassa jotain valmista laskuria tai millä laskukaavalla saisi helposti laskettua kuinka paljon tarvitaan tehoa halogeenilampulta, jolla saadaan hakkeesta (g) höyrystettyä kosteus pois tietyssä ajassa (s) ?
Kuinka paljon tehoa ?
28
7267
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
tarvitaan yhteen sekuntiin?
Tämän dokumentin
http://www.ncp.fi/koulutusohjelmat/metsa/5eures/1TrainingMaterials/Drying of wood chips.ppt
tiedoilla voisi arvioida kuivauksen tarvitsemaa energiankulutusta, joka näyttää olevan noin 0,8 kWh/vesikilogramma. Siihen kun vielä lisää jonkin verran varmuutta, niin on ainakin oikeassa suuruusluokassa.
Siis noi merkinnät (g) tarkoitti massaa ja (s) aikaa, vähän epäselvästi esitetty. Eli tarkoitus olisi siis tietää, jos on joku määrä haketta, että minkä tehoinen tulisi olla halogeenilampun, jotta siitä saataisiin kosteus poistettua esim 20min ajassa ?
Missähän sitä on oltu, kun koulun fysiikassa on kerrottu tehosta ja energiasta sekä niiden välisestä yhteydestä?
Joka tapauksessa P = E/t, jossa P on teho, E energia ja t aika. Loppu on sitten kaavaan sijoitusta ja laatujen täsmäämistä toisiinsa.
Otetaan 1 irto-m3 haketta, jonka kosteus on 50 %. Irtotiheys on noin 330 kg/i-m3 eli hakkeessa on vettä 165 kg ja kuivaa puuta 165 kg. Jos tavoitekosteus on 30 %, niin vettä on poistettava 94,3 kg. Yhden vesikilon haihduttaminen kuluttaa energiaa noin 2256 kJ (100 C) eli 0,627 kWh. Siis 94,3 x 0,627 = 59,1 kWh. Jos kuivatus tapahtuu tunnin aikana, niin tehoa pitää olla vähintään 59,1 kW tai jos aikaa on vain 20 min, niin tehoa on oltava vähintään 177,3 kW. Jos halutaan kuivattaa nollakosteuteen, niin on otettava huomioon, että alle 23 % kosteuksilla vesi on paljon tiukemmassa kuin luulisi ja veden poistamiseen tarvitaan selkeästi enemmän energiaa kuin mainitsemani 2256 kJ/kg.
Ja jos kuivatat jollain lampulla, niin on otettava huomioon, että lampun lähettämästä energiasta vain osa imeytyy hakkeeseen...
Eli kuten edelläolevista vastauksista voi päätellä, ei varmastikaan löydy "valmista kaavaa" johon vain sijoitat painon(g??) ja ajan. Vaan täytyy syventyä fysiikan perusteisiin enempi, ja se lampusta saatava teho, siinäpä pulma??