Tulee vähäluminen talvi

Pihlajapuu ei kanna kahta satoa, hyvää marjasatoa ja lumipeitettä; tietää wanhakansa.
3437
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

No viime talvena pihlaja kyllä kantoi kahta satoa, ainakin täälläpäin.

Äänestä

Suomen hiihtokansa tuntee epäilemättä EXEL-suksisauvat.

Perimätieto kertoo, että firman budjetointi perustui joskus 1970-80-lukujen aikaan pihlajiin. Syksyllä katsottiin pihlajanmarjojen määrä ja pääteltiin siitä, kuinka suureksi kepakoiden kysyntä seuraavana talvena muodostuu.

Ikkunani edessä n. 10 metrin päässä on melkoinen pihlaja ja siinä tänään ihan komeat määrät marjoja.

Äänestä

Wanha kansa sanoo myös, että "pihlajanmarjat ei kanna kahta", joka tarkoittaa myös omasta mielestäni (kuten mummoni) sitä, ettei tule kylmää talvea runsaine lumine, vaan jompi kumpi. Eli paljon lunta tai sitten kovat pakkaset.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


näin on näkyleivät kirjoitti:

Pihlajapuu ei kanna kahta satoa, hyvää marjasatoa ja lumipeitettä; tietää wanhakansa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu