LAIHDUTTAJAN RUOKA?

pirpana...

Mietin, että kuinka paljon on mausteissa kaloreita???
Suolaahan ei pitäisi paljon käyttää ja ajattelin, että kasvisruokiin saisi hyvin makua ihan pelkillä mausteillakin!
Ja entä kananmuna? Keitetyt? Paistetut?
Onko paistetussa kananmunassa paljon kaloreita? Kun itse paistan munanin niin, etten käytä voita vaan laitan ihan minimaallisen tipan rypsyöljyä, sillä minulla on hyvä pannu, johon ei tartu kiinni - toistaiseksi :)
Kun äsken kokeilin sellaista paistettua kananmunaa, johon laitoin sipulia silppuna, kiinankaalia, raastettua porkkanaa, herne-maissi-paprika sekoituksen ja mausteina: valkosipulia, grillimaustetta, ja hieman valkopippuria.

Millaisia ruokia te muut syötte????
Kun yritän vähentää perunaa ja pastaa ja korvata ne kasviksilla, mutta kun en pidä sitten yhtään esimerkiksi kukkakaalista tai niistä samannäköisistä vihreistä, enlä lantusta... :(

3

1596

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kiloklubilainen

      Mausteissa ei ole kaloreita käytännössä lainkaan, koska niitä käytetään hyvin pieniä määriä kerrallaan. Esim. teelusikallinen jotain yrttimaustetta painaa vain pari grammaa ja sillä maustaa jo suuremmankin annoksen ruokaa. Kerta-annosten kalorimäärä kaikissa kuivissa mausteissa ja maustevihanneksissa on noin 5 kcal:n luokkaa tai alle sen, ja sellainen lisä päivän kalorimäärässä ei merkitse mitään. Voit siis käyttää mausteita huoletta suolan sijasta.

      Kananmunassa on noin 80 kcal/kpl, eikä kalorimäärä nouse pannulla ellet lisää rasvaa. Teelusikallinen rypsiöljyä sisältää noin 35 kcal, sen avulla voi laskea käyttämänsä määrän kalorit. Margariinissa ja voissa kaloreita on hiukan vähemmän, koska ne ovat enintään 80-prosenttisesti rasvaa. Öljyssä rasvaa on 100 %, mutta se kaikki on pehmeää kasvirasvaa eli terveellistä ja elimistölle välttämätöntä laihdutuksen aikanakin. Rasvaa on hyvä olla ruokavaliossa vähintään neljäsosa päivän kokonaiskalorimäärästä, joten kaikkea paistorasvaa, salaatinkastiketta, pähkinöitä, rasvaista kalaa ym. ei ole tarpeen eikä terveellistäkään jättää pois. Tämä koskee muitakin kuin vähähiilihydraattista ruokavaliota noudattavia. Jos hiilihydraatteja syö vähän, rasvan määrä voi olla todella reilusti suurempikin.

    • voit sinäkin

      etsiä melkein minkä tahansa ruoka-aineen energia-, hivenaine-, vitamiini-, rasva-, hiilari- ja proteiinimäärät:

      http://www.fineli.fi/

    • mant-

      Itse oon korvannu kaiken perunan ja pastan kaalilla (; ei tee enään yhtään mieli esimerkiksi pastaa.
      Kaikki kaverini sanovat hyi kaalille, mutta sanoin heille että tehkää oikein hyvää jauhelihakastiketta (kevyt kermalla) ja lisätkää sitä raastettuun (kylmään tai lämpöiseen) kaaliin, ja vähän 17 % juustoa päälle. Kaikki innostu (:
      Kaali on kevyttä ja hyvin maustettuna tosi hyvää, suosittelen (:

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      68
      1056
    2. 64
      1042
    3. 93
      827
    4. Mitä vuosimallia kaivattusi on?

      🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      57
      813
    5. Kuinka hyvin te sopisitte

      Toisillenne vai sopisivatko ollenkaan? Mitä eroja
      Ikävä
      42
      678
    6. Jasmin vauhdissa

      Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois
      Kotimaiset julkkisjuorut
      222
      640
    7. Vinkkiä miehelle

      Huomenna olen kuudesta eteenpäin kotona, yksin… Pääsetkö/uskallatko tutustua?
      Ikävä
      50
      598
    8. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      40
      570
    9. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      66
      565
    10. Nainen joka haluaa miehen

      Näyttää sen selvästi. Hommaa minihameet, pitkät hiukset, laihduttaa ja on iloinen sekä aktiivinen.
      Ikävä
      79
      563
    Aihe