Voisiko joku, joka osaa laittaa thaimaalaista, neuvoa ystävällisesti? Sain ison pussin "dried tom yum mix" -sekoitusta. Siinä on kokonaisia kuivattuja chilejä, sitruunaruohoa, galangaa, limeä. Miten sitä käytetään? Liotetaanko ne jotenkin keiton pohjaksi vai jauhetaan vai mitä... joo, en tosiaan ole itse mikään jaakko kolmonen, joten olisi tosi kiva, jos joku neuvoisi, kun en ole netistäkään ohjeita löytänyt.
tom yum - neuvoa kaipaan
3
982
Vastaukset
- 34
Kyseessähän on thaikeittiöön kuuluva perussoppa, joka voidaan tehdä tietysti aivan alkaen perusaineista, mutta oikotienä onneen löytyy näitä kuivattuja Tom Yum-aineksia tai purkissa olevaa Tom Yum-sosetta.
Kummatkin lisätään keittopohjaan, mutta kuivattuja aineksia joutuu hauduttamaan tovin kauemmin, jotta ne imevät nestettä riittävästi ja pehmenevät sekä luovuttavat makuaan soppaan. Tom Yumin keittopohjahan on yleensä kanalientä laimennettuna vedellä ja tähän lisätään sitten makuainekset: sitruunaruoho, sienet ja maustetaan galangalla, limella, inkiväärillä, korianterilla, valkosipulilla yms. Kalakastike kuuluu pakollisiin makuihin.
Chili, jota tässä mixissäkin on, lisätään yleensä lopuksi ja sitä on vähän paikasta ja asiakkaasta riippuen hotista oikein hottiin. Ripotellessa tätä kuivamixiä kannattaa olla varovainen koska ne chilit tahtovat tippua sieltä ensimmäisenä pataan. Yleensäkin kehoittaisin vähän varovaisuuteen ensimaistolla, kannattaa ottaa selvää mixin tulisuudesta ensin. Aloita parilla ruokalusikallisella ja maistele.
Tom Yumin makeus haetaan palmusokerilla. Lopuksi lisätään pääraaka-aineet, katkaravut, äyriäiset, esikeitetyt kananpalat, mahdollisesti tofu tms. lisuke.
Tom Yum on Thaimaan katukeittiön parasta antia sekä monen hyvän ravintolan listalla. Turistipaikkojen Tom Yumit ovat hiirenkusta eivätkä verrattavissa itse tehtyyn. Thaimaa on parhaita paikkoja pettää hölmö turisti ruokajutuissa.- herkkuja tässä
Alkuruoat
Tom Yum Gung (Tulinen kana-katkarapukeitto)
300 g broilerin rintafilettä
1 kanaliemikuutio
400 g kookosmaitoa
2 cm pala raastetua inkivääriä
sitruunaruohon varsi
2 valkosipulinkynttä
reilusti tuoretta korianteria
2 chiliä (maun mukaan mutta tulista kuuluisi olla)
2 rkl kalakastiketta
1 rkl sokeria
suolaa
limen mehua ja raastettua kuorta
150 g isoja katkarapuja
pilkottua kevätsipulia
Keitetään broilerit kypsiksi (n 30 min) jonka jälkeen viipaloidaan sopivan kypsiksi. Lisätään kattilaan kookosmaito, sitruunaruohjo, inkivääri, valkosipuli ja chilit sekä sokeri, suola ja kalakastike. Annetaan hautua parikymmentä minuuttia. Lisätään lopuksi keittoon katkaravut, limenmehu, korianteri ja purjo ja haudutetaan vielä pari minuuttia.
Wontonit
Öljyä paistamiseen
Taikina
1 muna
3-4 dl jauhoja
1 tl suolaa
tarvittaessa vettä
Täyte
200 g jauhelihaa
kevätsipulia
raastettua inkivääriä
chiliä
valkosipulia
suolaa ja pippuria
soijaa
korianteria
2 rkl sesamöljyä
Vaivataan taikina tasaiseksi ja jätetään kylmään puoleksi tunniksi. Tehdään sillä välin täyte, eli hienonnetaan ainekset ja sekoitetaan nämä kulhossa. Tämän jälkeen kaulitaan taikina noin millin paksuiseksi levyksi ja leikataan siitä halkaisijaltaan noin 10 cm kiekkoja. Asetetaan teelusikallinen täytettä taikinan päälle, kostutetaan vedellä tämän reunat ja sormilla rypytetään nyytti umpeen. Tähän vaiheeseen wontonit voidaan tehdä jo hyvissä ajoin ja säilyttää sitten jääkaapissa paisamista varten. Nyytit voidaan höyryttää tai keittää vedessä, kypsiksi mutta tällä kertaa halusimme näistä rapeakuorisia ja uppopaistoimme ne öljyssä noin 3-4 minuutin ajan.
Lisää Herkkuja http://vellikello.blogspot.com/2009/08/ruokamatka-thaimaahan.html - thaimaalaista
Kiitos kolmenelkku tosi paljon! Keiton reseptejä olin löytänytkin netistä, mutten tosiaan osannut käyttää tuota kuivattua seosta, nytpä osaan, kokkailu alkaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2643231Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.751281- 661203
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra1991039- 63931
Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta
"MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:48923- 48824
- 47772
- 41762
- 39708