Kiinalaiset ruuat puhtaus

parappa

Heippa!

Tässäpä oon aatellu tuota kiinalaiset ruuan puhtautta. Että kuinka puhdasta se mahtaa olla?

Kiinassa teollisuus ja saasteet ovat lisääntyneet räjähdysmäisesti.

Olen tässä katsellut että ainakin jotkin nuudelit tulevat kiinasta. Ja olen huolissani niiden puhtaudesta.

Onhan se hyvä että ruoka tulee alkuperämaista niin se on sitten alkuperäistä ja oikeanlaista.

Mutta entä ne myrkyt?

2

657

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 24

      Kiinalaiset tuotteet ovat ei-EU-tuotteita ja EU:n rajavalvonnan ja kuluttajansuojalainsäädännön mukaan ne tarkastetaan rajalla laboratoriossa. Niiden tulee täyttää EU-normit, muuten niitä ei voida kaupita.

      Tällä en tarkoita, ettäkö kontrolli olisi aukotonta, mutta tuontia kyllä valvotaan pistokokein varsin aukottomasti.

    • joku vaan

      Jostain nuudeleista en osaa sanoa.

      Kiinalainen ruuanlaitto perustuu erittäin tuoreisiin aineisiin, esimerkiksi kalat tuodaan kauppoihin asti vesisäiliössä elävinä. Ei tulisi kuuloonkaan että kalaa myydään kaksi viikkoa pyydystämisen jälkeen kuten täällä tehdään.

      Sama koskee muitakin ruoka-aineita, niitä ei kaupassa vanhenneta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      22
      3037
    2. Tykkäsin rakas

      Tuottaa sulle nautintoa❤️🔥olet paras ja nautin itsekkin suunnattomasti
      Suhteet
      40
      2644
    3. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      38
      1503
    4. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1350
    5. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      63
      1251
    6. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      40
      999
    7. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      125
      903
    8. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      32
      816
    9. Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas

      Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi
      Yle
      29
      663
    10. Skenaario

      Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
      Sinkut
      59
      621
    Aihe