Luin tänään lehdestä että nastarenkaiden sallimista pitäisi Suomessa aientaa kuukaudella marraskuun alusta lokakuun alkuun.
Syynä ovat luonnollisesti Suomen ilmaston kylmeneminen ja aikaistuvat talvet.
Syynä ovat luonnollisesti Suomen ilmaston kylmeneminen ja aikaistuvat talvet.
Vastaukset 19
Vanhimmat
http://www.kaleva.fi/uutiset/poliisi-varoittaa-liukkaista-keleista/871477
http://www.kaleva.fi/lukijavideo/nayta/1768
Kerrotkos vielä hörhö, millä tavalla se väittämäsi "Suomen ilmaston kylmeneminen" näkyy esimerkiksi tuossa:
http://www.fmi.fi/kuvat/vuosikeskilampotilapoikkeama.png
Hörhö - osuvasti sanottu! Siinä taas sivistystä!
Hansenin kädenjälki. Grafi ei ole FMI,n vaan Giss,in käsialaa, joka tarkoittaa että se on manipuloitu.
Giss pitää yllä maailmanlaajuista keskilämpötilatiedostodataa. Giss ei ollut tuhonnut alkuperäistä dataa,
kuten CRU, linkistä voit ihailla US. lämpöjä ennen ja jälkeen säädön.
http://stevengoddard.wordpress.com/2010/09/27/us-thermometer-readings-show-cooling-since-1895-before-adjustments/
Nyt kun ilmasto on todistettavasti ja selvästi lämmennyt voitaisiin nastarenkaat lopulta kieltää teitä kuluttavina ja vahingollisina.
Tänään uutisoitu nopeusrajoitusten alentaminen omalta osaltaan helpottaa tilannetta, seitsemänkympin vauhdissa voi jopa heikon ajotaidon omaava lippispäinen amispoikulikin pysyä takavetoisella tuunatulla romuautollaan tiellä.
Äläs nyt agw-mies puppuusi tukehdu. Ministeriössä vasta valmistellaan esitystä, joka ei tule koskan menemään läpi.
Laitoksen pojat tietävät. "Ilmastonmuutoksen myötä kylmät talvet käyvät yhä harvinaisemmiksi."
Noin 19.01.2010
http://tinyurl.com/yamost9
http://www.kauppalehti.fi/5/i/yritykset/lehdisto/cision/tiedote.jsp?direct=true&selected=kaikki&oid=20100101/12638849290110&lang=
"Talvet muuttuvat pilvisemmiksi, ja lunta on entistä vähemmän."
"Tulosten mukaan talvella sadepäivät yleistyvät, sateet runsastuvat ja samalla pisimmät sateettomat jaksot lyhenevät."
Ainakin muualla vastaavissa ilmasto-olosuhteissa lunta on paljon.
Jääkauden lähestyessä nastarenkailla saa ajaa ympäri vuoden
Esimerkiksi vuonna 2008 talvi löi eteläisimmässä Suomessa leutoudellaan kaikki aikaisemmat ennätykset. Jos keskilämpötilojen havaittu nousu jätetään huomioi¬matta, yhtä lauhoja talvia voisi odottaa esiintyvän vain kerran 200 vuodessa. Jos jo toteutunut ilmastonmuutos otetaan huomioon, talven 2008 lämpimyys ei enää olekaan näin poikkeuksellista, vaan yhtä korkeita lämpötiloja esiintyisi kerran 35 vuodessa. (kauppalehti.fi)
Kukas tämänkin ennusteen sitten taas aikanaan todistaa oikeaksi? Että onko niitä lauhoja talvia kerran 200 vuodessa vai 35 vuodessa? Vaatinee kohtalaisen monta sataa vuotta todentuakseen.
Onkin vuodessa 2100, jolloin voiime todeta ettei ilmastonmuutosta tullutkaan.
Rahat meinivät tosin hevon persiesiin, eikä ketään voi syyttää kun kaikki ennustajaeukot
ovat jo heittäneet veivinsä.
Ilmaston lämpenemisen vuoksi tulevaisuudessa voitaisiin kyllä ajella mahdollisesti läpi vuoden kesärenkailla. Nastarenkaiden käytön voisi sitten kieltää Suomessa kokonaan, ne kun kuluttavat tienpintaa. Useissa Keski-Euroopan maissa nastarenkaiden käyttö on kokonaan kielletty, koska ne kuluttavat tienpintaa ja nastarenkaiden tienpinnasta irroittamat hiukkaset aiheuttavat tutkimusten mukaan keuhkosyöpää.
Kielletään sitten tienpinta kun on niin kovat kieltohalut.
No siinä taas nikkivaras muki2 kirjoittaa mutua asiasta, josta ei mitään tiedä.
No just, etkö parempaa sanottavaa keksi?
Nastarenkaat kuluttavat tienpintaa ja tutkimusten mukaan irroittavat tienpinnasta pienhiukkaisia, jotka altistavat keuhkosyövälle. Tämä on fakta. Joissain Keski-Euroopan maissa ykkösprioriteetti nastarenkaiden kieltämiseen on nimenomaan ollut niistä aiheutuva keuhkosyöpäriski.
Tutkimusten mukaan suurin tien kuluttaja on liukkauden torjuntaan käytetty suola. Katupölystä suurin osa tulee hiekoitushiekasta, joka jauhautuu renkaiden alla. Tutkimusten mukaan kitkarengas nostaa enemmän pölyä ilmaan.
Tässä sinulle faktaa nikkivaras.
No älä nyt kaima hyvä nikkivarkaaksi minua nimittele. Onhan Suomessa vaikka kuinka paljon samannimisiä ihmisiäkin. Ovatko he sinun mielestäsi nimivarkaita?
... keskustelu....
Pistin aloittajan viestiin vastineeksi pari linkkiä tämän syksyn syysliukkaista. Itse arvelin, että kyseessä oli joku nimimerkki vastakarvan ilman nimimerkkiä kirjoittama jääkausipelleilyjuttu. Arvelin, että nuo vastineet kääntäisivät aloittajan tarkoituksen aivan päinvastaiseksi kuin hän yritti.
Näköjään kuintenkin kaikki muut ottivat aloittajan jutun tosissan, ehkä olin väärässä?