Työtoveri lupasi tehdä tilaston, jossa seurataan kolmea asiaa, ja sen hän toden totta tekikin:
Sain excel-taulukon, jossa tilasto on esitetty näin
vuosi1 vuosi2 jne jne, sarakkeita hurumykky...
otsikko1/otsikko2/otsikko3 otsikko1/otsikko2/otsikko3 jne jne
luku1/luku2/luku3 luku1/luku2/luku3
jne jne, rivejä hurumykky
Eli siinä on aina kunkin vuoden kohdalla tilastoluku samassa solussa(!), ei voi käsitellä laskien ilman modifiointia.
Kopioin tuon niin että on kolme taulkkoa ja sitten oli kyllä helppoa poistaa etsi ja korvaa toiminnolla ensin */, jolloin jäivät vain viimeiset eli luku3 arvot ja myös /* jolloin jäivät vain luku1 arvot, mutta onko keinoa hävittää nuo luku2 molemmilla puolilla olevat arvot ilman että menee ison taulun jokaiseen soluun erikseen tai pistää kollegaa tekemään tuon sormiharjoituksen?
Etsintä/korvaus probleema
4
338
Vastaukset
- muuan mies
Auttaisiko "teksti sarakkeisiin" ja erottimeksi "/" ?
palauttaa // välissä olevan luvun
=MID(E7;FIND("/";E7;1) 1;FIND("/";E7;FIND("/";E7;1) 1)-FIND("/";E7;1)-1)
=LEFT(REPLACE(E7;1;F7;"");FIND("/";REPLACE(E7;1;F7;"");1)-1)
koodaamalla tietenkin ja kuten tuttumies mainitsi teksti sarakkeisiin- Ottiatuota...
kunde kirjoitti:
palauttaa // välissä olevan luvun
=MID(E7;FIND("/";E7;1) 1;FIND("/";E7;FIND("/";E7;1) 1)-FIND("/";E7;1)-1)
=LEFT(REPLACE(E7;1;F7;"");FIND("/";REPLACE(E7;1;F7;"");1)-1)
koodaamalla tietenkin ja kuten tuttumies mainitsi teksti sarakkeisiinKiitos kummallekin vastaajalle, noinhan se menee :)
- Ottiatuota...
Ottiatuota... kirjoitti:
Kiitos kummallekin vastaajalle, noinhan se menee :)
Eipäs sittenkään mennyt ihan noin, mutta kuitenkin kiitos ajatteluavusta, en olisi keksinyt itse mutta . Minulla kun on suomenkielinen excel niin ei ihan tuollaisenaan kaavat toimineet, mutta näin sain homman ratkaistua: =POIMI.TEKSTI(B32;6;4)
Teile experteille varmaan tuo on ihan pässin lihaa, mutta meikäläiselle ei, heh. Kiitos siis, nyt on taulukko hallussa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä992045Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2891854Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3221667Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.2031546- 301153
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941093Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht891057- 511037
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤631032- 581018