taikinan kohoaminen

leipoja leena

miksi taikina peitetään liinalla kohotusvaiheessa?

8

6450

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pullisti

      Luulisinpa että se liina siinä vähän sekä lämmittää että suojaa vedolta.

      • leena leipoja

        miten välttää liinan taikinaan kiinni jääminen? :O


      • 3 l taikinakulho
        leena leipoja kirjoitti:

        miten välttää liinan taikinaan kiinni jääminen? :O

        Taikina tehdään kulhoon, jossa on reilusti tilaa. Liina laitetaan kulhon päälle, ja taikina saa rauhassa kohota liinan alla, ei tule kummiskaan kiinni liinaan (ja voihan liinan sitten pestä, jos siihen tarttuu taikinaa).
        Liina estää taikinan pintaa kuivumasta ja samalla pitää vedon poissa. Itse tungen kulhon yleensä mikroon, siellä se vedottomassa paikassa kohoilee rauhassa.


      • M
        3 l taikinakulho kirjoitti:

        Taikina tehdään kulhoon, jossa on reilusti tilaa. Liina laitetaan kulhon päälle, ja taikina saa rauhassa kohota liinan alla, ei tule kummiskaan kiinni liinaan (ja voihan liinan sitten pestä, jos siihen tarttuu taikinaa).
        Liina estää taikinan pintaa kuivumasta ja samalla pitää vedon poissa. Itse tungen kulhon yleensä mikroon, siellä se vedottomassa paikassa kohoilee rauhassa.

        olen käyttänyt. Kun on pieni taikina kyseessä, olen laittanut mikroon taikinakulhon lisäksi myös toisen kuumaa vettä olevan muovipurkin, jossa on kansi päällä. Taikina kohoaa näin todella nopeasti lämpimässä ja vedottomassa paikassa.

        Teen myös usein sekaleivän (puolen litran taikina) yhdellä kohotuksella. Teen taikina valmiiksi koneella. Taikina saa olla aika napakkaa ettei kohotessaan leviä liikaa pellille. Laitan taikinapallon keskelle peltiä leivinpaperin päälle. Täytän tiskialtaan kuumalla vedellä piripintaan. Pelti siihen päälle. Taikinan päälle iso leivontavati nurin päin. Leivontavatin päälle 5:n litran kattila, jossa on kuumaa vettä. Kuuma vesi ei siis ole kiehuvaa vaan sellaista mitä hanasta tulee. Onnistuu todella hyvin.


    • Taikina maakari

      Eiköhän se suojaa taikinaa vedolta ja taikinan pinta ei pääse kuivumaan.
      Ei ole koskaan käynyt niin, että taikina on kohonnut kiinni liinaan. On sen verran tilava
      taikinakulko. Kerran taikina jäi liian pitkäksi aikaa kohoamaan ja se vaikutti kyllä jo valmiin pullan makuun.
      Maistoi muistaakseni hiivalta tai sellaiselle käyneeltä, joten ei liian kauan kannata kohotella taikinaa.
      Kohotan taikinan padan kannella. Meillä on puulämmitteinen pata, jossa lämmitämme käyttövettä ja siinä on hyvä kohottaa pullataikina, kunhan padan kannen ja taikinakulhon väliin laittaa sanomalehtiä/puukapula, ettei liian lämpimässä kohota.
      Talvella varsinkin erinomainen paikka kohottaa pullataikinaa, kun ei oikein muuta lämmintä paikka ole.
      Mikroaaltouuni on varmaan hyvä ja lämmin paikka kohottaa pullataikinaa, jos vaan mahtuis taikinakulho mikroon.

      • LEIPURIINI

        Ja siis oikeastihan taikinaa ei kohoteta vaan annetaan levätä 10 min jonka jälkeen se leivotaan tuotteeksi ja kohotetaan vasta sitten!


      • usein leipova
        LEIPURIINI kirjoitti:

        Ja siis oikeastihan taikinaa ei kohoteta vaan annetaan levätä 10 min jonka jälkeen se leivotaan tuotteeksi ja kohotetaan vasta sitten!

        Piirakkapohjat ja voitaikinat annetaan levätä. Niissähän ei käytetä hiivaa. Sitä ilmeisesti tarkoitit.

        Hiivataikina kohotetaan usein kahdesti, mutta yksikin kerta riittänee. 10 minuutissa ei paljoa tapahdu, joten tuo 10 minuutin lepo ei riitä hiivataikinaan, jos taikinan haluaa kohottaa ennen leipomisvaihetta.


    • Anonyymi

      Liinaa käytetään, jotta taikinaan saataisiin mukaan karvoja ja likaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3149
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2495
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2136
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2045
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1952
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1594
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1560
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1253
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1168
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1083
    Aihe