Viestinnästä peruskysymys

opiskelijamies85

Mikä teidän mielestänne on olennaista ihmisten välisessä vuorovaikutuksessa/vuorovaikutuksessa ja mistä siinä on mielestänne kyse?

3

602

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • %%#

      Miksi vuorovaikutus on 2 kertaa?

      Olennaista on oikeudenmukaisuus noin suurinpiirtein - mitä se sitten tarkoittaakin. Vuorovaikutuksessa on kyse siitä, että kumpikin yrittää hyötyä siitä jotenkin. Joskus tilanne voi olla win-win, mutta tällöinkin kai yleensä toinen voittaa enemmän kuin toinen. Joskus taas toinen suorastaan häviää, joskus jopa molemmat. Piirrä nelikenttä.

    • wannabetherapist

      Mielestäni olennaista on molempien (tai kaikkien) itsereflektointitaidot, koska ongelmia syntyy yleensä silloin, kun joku on huonosti tietoinen itsestään eikä osaa reflektoida.

      Mitä paremmin ihmiset tuntevat toisensa, sitä paremmin he pystyvät viestimään toistensa kanssa. Mitä enemmän vuorovaikutuksessa olevat ihmiset ovat tietotasoltaan ja älykkyydeltään samalla tasolla, sitä paremmin viestintä ja vuorovaikutus myös onnistuu.

      Vuorovaikutuksessa on kyse siitä, että molemmat antavat ja saavat: vastavuoroisuus mahdollistaa hyvän ja onnistuneen vuorovaikutuksen ja on välttämättömyys ihmissuhteissa.

      • mahdollinenasiakas

        Oletko joku viestintäkouluttajaterapeutti?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      82
      4817
    2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      188
      2178
    3. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      132
      1822
    4. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      175
      1455
    5. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      34
      1425
    6. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1371
    7. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      20
      1329
    8. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1116
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      318
      1091
    10. Sunnuntain terveiset kaivatulle

      Mitä ajattelet hänestä tänään? Mitä haluaisit sanoa hänelle?
      Ikävä
      78
      1013
    Aihe