"IPCC:tä on syytetty valehtelusta, varsinkin paneelin jouduttua myöntämään tammikuussa 2010 liioitelleensa tarkoituksellisesti Himalajan jäätiköiden väitettyä sulamista vuoteen 2035 mennessä. Tätä perusteltiin sillä että oltaisiin voitu painostaa poliitikkoja. Vuoden 2010 alussa esitettiin Sunday Telegraphissa väitteitä, joiden mukaan osana IPCC:n todistusaineistoa oli mm. vuoristokiipeilylehden artikkeli ja maisterinopinnäyte, jossa oli haastateltu sveitsiläisiä turistioppaita vuoristoalueella."
http://fi.wikipedia.org/wiki/IPCC
http://fi.wikipedia.org/wiki/IPCC
Vastaukset 7
Vanhimmat
"IAC totesi, että IPCC on onnistunut tehtävässään hyvin, ja 2007 ilmestyneen neljännen arviointiraportin johtopäätökset pitävät edelleenkin hyvin paikkansa. Keskeiset tulokset osoittivat, että ihmiskunnan päästöt ovat pääasiallinen syy käynnissä olevaan ilmastonmuutokseen, ja että ilmastonmuutos voi tuottaa merkittäviä riskejä ihmiskunnan hyvinvoinnille, jos kasvihuonekaasujen päästöjä ei kyetä rajoittamaan."
http://ilmatieteenlaitos.fi/uutiset/index.html?Id=1287054553.html
Paikallisia oppaita. He muistivat hyvin Hilmalajan jäätiköt 1800 luvun loppupuoleltakin!
Onhan sitä klimatoluugian lisäksi hoitotiede ja poliisitiedekin.
Missä opinahjossa niitä klimatologeja valmistuu?
Päin persettä menee molempien hommat
Uskonotieteen tiedekunnassa. Semmoinen tuli pari vuotta sitten Otaniemeenkin.
Uskontotiede sanana herättää jotain mielleyhtymiä, eli mitä tekemistä uskonnolla on tieteen
kanssa (paitsi ilmasto"tieteen").
Suuri osa AGW tiedemihistähän on jonkin sortin uskovaisia. Paljon niistä on eugenikkoja, jonka
haara ilmastouskonto eli klimatismi on.
Mistäs niitä nohevia lippispäisiä sähköasentajia "valmistuu"? Onkos paljonkin ilmakehän fysiikkaa ja meteorologiaa kurssituksessa? Tieteenfilosofiaa lienee aika monta opintoviikkoa?
Äidinkielen opetusta ei ainakaan näytä paljoa olleen eikä päihteiden vaaroista informointia.
:D