Miltä sähköisku tuntui?

räpsähtiniii

Miltä tuntui saada tälli, mistä sait sen ja miten?

23

11505

2Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • melkein raato

      En suosittele kokeilla.

    • mittausta

      Kun koskettaa metallia, jossa on jännite, niin mikäli käsi puutuu ranteeseen asti, kyseessä on 230 V, mikäli käsi puutuu kyynärpäähän asti, jännite on 400V.

      Tarkempiin tutkimuksiin tarvitaan yleismittari.

    • jyjy-salmiakki

      Olin muuttamassa vanhaa jenkkikaappia kokonaan jääkaapiksi poistamalla jääkaappiosan ja pakkasosan välisen seinämän. Seinämäpalan ja kaapin kylkien välissä kiersi tiivistenauha, joka osoittautui sähköjohdoksi, en ymmärrä miksi.

    • H

      Sain joskus verkkosähköä lävitseni. Hassu tunne. Koko olemukseni surisi 1000 Hz taajuudella, mutta korvilla kuultavaa ääntä se ei ollut. Arvioin saaneeni n. 15 jaksoa tärinää. En ottaisi tahallaan lisää.
      H

    • oskar ohmi

      Katselet käsiin palavaa reikää, ainoa liikkuva on silmät. Vain toinen pystyi katkaisemaan virran, ja kiikuttamaan sairaalaan. Iholla jälkiä verenpurkaumista, letkuissa makoilua viikko.
      Pitkään aikaan ainut mitä jaksoi tehdä, oli istua sängyn reunalla puoli tuntia päivässä.
      -Jos aiot saada sen 230 Voltin iskun, katso että joku repii irti ennen suurempaa tulipaloa.

      • Elektroniikka-asenta

        Maantaina korjatessani krapulassa sähkökojetta. Käpälään tuli sykkivää tasavirtaa huippujännitteellä 300 volttia. Lähti päivä hyvin käyntiin.


      • Factsayer
        Elektroniikka-asenta kirjoitti:

        Maantaina korjatessani krapulassa sähkökojetta. Käpälään tuli sykkivää tasavirtaa huippujännitteellä 300 volttia. Lähti päivä hyvin käyntiin.

        Ihan hyvä että evoluutio korjaa kaltaisesi juopot. Suomessa tarvitaan alan rautaisia ammattilaisia työelämässä, ei mitään krapulaisia juoppoja!


    • Misip

      Ihmisen saama "sähköiskun# voimakkuus ei johdu yksinomaan jännitelähteen jännitteestä vaan monista tekijöistä.
      230V vaihtojännite on hengenvaarallinen sen 50hz taajuuden takia (generaattorin pyörintä), joka osuu lähelle sydämen sykettä eli taajuutta ihmisellä. Toisaalta olisi parempi puhua 100 kertaa vaihtuvasta sinikäyrästä, jolloin taas ollaan sydemen sykettä lähellä.
      Kuolemaan johtaneet sähköonnettomuudet ovat monesti olleet juuri sydänpysähdyksiä, koska "sähköisku" tahdistaa sydämen uudestaa ja seuraa kammiovärinä, eli tila, jossa elimistön oma sähköinen ohjaus ja ulkopuolinen sähköinen ohjaus ovat ristiriidassa.
      Yli 400V ja siitä ylöspäin ovat jännitteitä, jotka aiheuttavat ihmisessä muitakin vaurioita.
      Palovammoja, tajunnanmenetyksiä jne.
      Ihmisen keskimääräinen resistanssi sähköiskun aikana (230V) on n. 3000 ohmia.
      Sitä ei voi todeta yleismittarilla (joka näyttää 1-2 Mohmia 3V syötteellä).
      Ihminen kuten muukin elävä on sähkön kannalta elävä vastus, jolloin tuon 3kO on otettu keskiarvoksi ja antaa virrankuluksi muutamia milliampeereita.
      Ihminen ja yleensä luontokappaleet ovat suht huonoja kestämään "sähköiskuja".

      • Anonyymi

        Ikivanha ketju mutta en malta olla kommentoimatta:

        "230V vaihtojännite on hengenvaarallinen sen 50hz taajuuden takia (generaattorin pyörintä), joka osuu lähelle sydämen sykettä eli taajuutta ihmisellä. "

        Ihmisen sydän lyö noin kerran sekunnissa eli sydämen "taajuus" on noin yksi hertsii (1Hz) (1/sek) . Vaihtovirran taajuus puolestaan on 50Hz. (50 kokoaaltoa sekunnissa)

        Sähköiskuja on tullut, kerran kädestä käteen 230V/50Hz. Siitä alkaen olen ymmärtänyt paremmin sen, että kyseessä on todellakin vaihtojännite, sen surinan tunsi kouristusten läpi silmien nähdessä pelkkää valkoista sekunnin murto-osan ajan. Kannattaa varoa, ehkä epämiellytävintä mitä olen kokenut tässä maailmassa.


    • Tee-Se-Itse-Urpo

      minä kerran. Jotain olin virittelemässä, (en muista mitä) kun sitten nappasin kiinni muuntajasta joka oli edelleen seinässä kiinni. Ei siihen varmaan mennyt edes sekuntia, eikä siitä onneksi mitään jäänyt. Se tuntui jotenkin siltä, kun olisi pistänyt käden johonkin voimakkaasti ja nopeasti tärisevään esineeseen kiinni. Ehkä maalinravistin? Tekee vähän turhan isoa liikettä, mutta muuten hyvä esimerkki. Olihan sekin kai onni että virta johtui vai käden läpi, eikä koko kehon. En kumminkaan suosittele, turvallisempiakin huveja on olemassa.

    • Römperi

      Kuusivuotiaana työnsin sormen pöytävalaisimeen, josta lamppu oli pois. Oli sellainen sytky, että paskat tuli housuun. Pari kertaa on aikuisenakin räpsähtänyt, eikä sen mukavampaa, vaikka housupyykiltä säästyi.
      Tämä nyt ihan verkkovirtakokermuksista. Jos haluat extremeä, niin siitä vaan kipuamaan korkeajännitepylvääseen. Tulee hyvät hiillokset.

      • bbbrrrrrrrr???)(?

        Polvet hakkas puoli tuntia vitosen katkoa.


    • tsonsson

      Sain tällin öljypolttimen sytytyskärjistä. En kyllä tiedä tänä päivänäkään minkälainen jännite/virta oilonin polttimen sytkän kärkiin tulee, mutta jesus vieköön se sai kyllä hampaat kalisemaan...

    • 15vjonne

      Sain 230v vanhasta leivänpaahtimesta kun tungin sormen sinne 11v ja se oli päällä. Ei paljoa tapahtunu sattui paljon mut se meni ohi sekunneissa ja päivä jatku

    • tekevälle-sattuu

      Kerran tuli tälli kuorettoman putkiradion muuntajan ensiöpuolelta. Toinen ikimuistoinen tuli varusmiesaikana FM 12/800 linkin vahvistinputken anodilta (250 V DC). Kolmannen kerran sain sormilleni etsiessäni kontaktivikaa telkusta. Koputtelin ruuvarilla piirilevyjä ja hölmöyksissäni kopautin myös juovamuuntajaa. Täräytti ruuvarin kahvan eristeen läpi melkoisen tuntuvasti. Ruuvari olisi kestänyt 15 kV, mutta ei sitä 25 kV:a, jonka juovamuuntaja osapuilleen antoi.
      Yksikään kokemuksista ei ollut mitenkään miellyttävä.

    • dfghjk

      9 V patterista nuolaisemalla. Jännältä tuntui.

    • Kalju_Pitkätukka

      Vaihtosähkötälli on on tärisyttävä ja siihen liittyy suonenvetoa muistuttava kipu.
      Sydän takoo vimmatusti ja olo on kuin helvetinmoisessa säikähdyksessä. Olen ssanut 230V tällin rikkinäisestä roikkalampusta ja 15000V iskun mustavalko-TV:n juovamuuntajasta.
      Turvallisesti voit testata sätkyä sähköpaimenella, pamauttaa tuntuvan tällin, mutta pulssi on niin lyhyt ja energiamäärä pieni, ettei ainakaan terve sydän siitä sekoa tai pysähdy.
      230V jännite on tappava jos sen aiheuttama virta kulkee sydämen läpi, joskin olosuhteet ja sydämen toiminnan vaihe vaikuttavat asiaan.

    • Epämiellyttävältä_tuntui

      Sain television virtapistokkeen kautta ilmeisesti kaapeliverkosta 110 V (?) näpsyn sormilleni. Televisio siis oli myös kaapelipiuhalla kiinni seinässä, mutta jatkojohto ei muistaakseni ollut seinässä. Jos jatkojohtokin olisi ollut kytketty, niin sitten sieltä varmaan olisi tullu 220 V, eikös?

      Noh, kurottuneena vaikeaan paikkaan irroittamaan virtapistoketta jatkojohdosta yhdellä kädellä, peukalolla jatkojohtorasiaa työntäen, muut sormet pistokkeen ympärillä, onnistuin jotenkin laittamaan sormet pistokkeen molemmille navoille niiden vielä ollessa rasiassa hieman kiinni.

      Kokemuksessa yhdistyivät säihkähdys, "vitsan sivallus" sormille, ja samanaikainen sormien tahdonvastainen melko voimakas nykiminen. Tämä jälkimmäinen jotenkin erityisesti korostui kaikista epämiellyttävimpänä tuntemuksena. Tätä seurasi kiroilu.

      Näin tilanteen ainakin muistan. Suosittelen varovaisuuteen noiden kytkentöjen käsittelyn kanssa.

    • naula-pistorasiassa

      Joku hullu oli työntänyt naulan jääkaapin takana olevaan pistorasian reikään. Vedin sen (epähuomiossa) paljain sormin pois ja koskin kai samalla jääkaappiin, koskapa tuntui jonkinlainen sytkäys.

    • Anonyymi

      Kaveri sai aikoinaan hengenvaarallisen sähköiskun maadoittamattomasta metallisesta mikrofonitelineestä, kun oltiin tekemässä sound checkiä keikkapaikalla. Tämä tapahtui vuosikymmeniä sitten, jolloin laitteet olivat surkeita ja esiintymispaikat vanhoja tanssilavoja ja työväentaloja.

      Kaverin tarkoituksena oli siirtää kahta mikrofonitelinettä lavalla parempaan paikkaan. Sähkökitara roikkui kaulalla, kädessä mikkiteline. Laitteissa virta. Kaikki hyvin vielä. Sitten kaveri tarttui toisella vapaalla kädellä toiseenkin mikkitelineeseen muistamatta, että se oli vanha ja maadoittamaton.

      Kaikki tapahtui silmänräpäyksessä ja äänettömästi kuin mykkäfilmissä. Kaveri jähmettyi paikoilleen molemmissa käsissään mikkiteline, joiden lävitse kulki virta, ja alkoi pudota polvilleen. Kuului sirinää, valot vilkkuivat, sitten paukahdus ja talossa tuli pilkkopimeää. Pääsulake oli palanut. Onneksi.

      Kaveri löytyi makaamasta pilkkopimeältä lavalta puoliksi tajuissaan. Soitin ambulanssin ja hänet vietiin pillit vinkuen sairaalaan.

      Hän oli pari viikkoa tarkkailtavana sairaalassa. Puhe oli aluksi epäselvää, mutta tuli sitten paremmaksi. Näkyviä palo- tms. vammoja ei ollut. Sen verran iso tärsky oli ollut, ettei kaveri oikein osannut kuvata, mitä oli tapahtunut ja miltä oli tuntunut. Lääkäri ja poliisi arvelivat, että henki oli ollut sulakkeen varassa. Eli sulakkeen palaminen oli pelastanut hengen. Talon koko virta oli kuitenkin kulkenut läpi. Nuorena sitä jaksaa kaikenlaista.

      • Anonyymi

        Lisään tapauksesta vielä, jos jotakuta kiinnostaa, että kun sähkövirta kulki kaverin kropan läpi toisesta kädestä toiseen käteen, niin vartalo jännittyi niin, ettei hän pystynyt irroittamaan mikrofonitelineitä käsistään, vaan piti niistä kouristuksenomaisesti kiinni. Huonosti olisi käynyt, jos sulake ei olisi palanut muutaman sekunnin jälkeen.

        Kun sitten mentiin pimeässä katsomaan miten oli käynyt, kaveri puristi yhä mikkitelineitä kourissaan. Varovasti tökkäämällä kokeiltiin, ettei kaverissa eikä telineissä ole enää virtaa. Sitten telineet irroitettiin kangistuneista käsistä sormi sormen jälkeen auki vääntäen, ja laitettiin kaveri kylkiasentoon odottamaan ambulanssia.


    • Anonyymi

      Onhan noita sähköiskuja tullu kokeilluksi. Sähköpaimen saa aikaan aika jännän hetkellisen lihaskouristuksen. Verkkojännitteen olemassaoloa testannut räpsäyttämällä peukalon ja keskisormen avulla. Kerran löysin kytkentävirheen vanhasta silitysraudasta - töpselin ollessa tietuyin päin pistokkeessa, verkkojännite tuli runkoon; onneksi olin huonosti maadoittunut, niin se tuntui vain pienenä kihelmöintinä. Sellaisesta vanhanaikaisesta puhelimen veivattavasta jännitegeneraattorista saa kanssa reippaasti voltteja, jo aikanaan koulussa testattiin. Staattisen hankaussähkön purkauksiahan tulee aina, jos on sellaiset asusteet päällä.

    • Anonyymi

      Verkkojännite raajan osasta toiseen ei ole tappava, eikä lyhytaikaisen (sekunnin murto-osia) vaurioita kudoksia. Tällöin yleensä vartalon lihakset toimivat ja itsensä saa irti jännitelähteestä. Verkkojännitteen kanssa on aina syytä varautua mahdolliseen sähköiskuun. Vanha totuus on ei-ammattilaiselle hyvä turvaohje: Pidä kumisaappaat jalassa ja toinen käsi taskussa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      231
      7876
    2. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      45
      5460
    3. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4842
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      76
      3547
    5. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      153
      3462
    6. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      2045
    7. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      32
      2041
    8. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      31
      1869
    9. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      45
      1748
    10. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      39
      1697
    Aihe