Tarvitseeko kirkko optio-ohjelman?

Viime aikoina on puhuttu paljon siitä, kuinka kirkko on joutunut ahtaalle. Homojen oikeuksia käsittelevän TV-ohjelman esittämisen jälkeen alkoi jäsenkato, jota kirkon piirissä on kovasti päivitelty. Tilannetta ei auttanut myöskään se, että kirkon johto antoi sen jälkeen ympäripyöreitä lausuntoja, joissa todettiin että kirkon sanoma on toisaalta sitä ja toisaalta tätä. Siitä seurasi, että kirkosta erottiin kahdesta syystä: osa otti nokkiinsa siitä, että kirkon sanoma on "sitä" ja osa siitä, että se on "tätä".

Tämä johtuu siitä, että kirkolta puuttuu selkeä toimintastrategia. Kirkon ydintarkoitushan on jäsenmäärän ja veronmaksajien maksimointi. Ensimmäinen siksi, että vain Ev.lut. kirkkoon kuuluva uskoo Oikealla Tavalla®, jälkimmäinen siksi että on kivaa kun on paljon tuohta, sillä on hyvä pyörittää mittavaa byrokratiaa. Se pitäisi tunnustaa selkeästi kirkossa ja tehdä asiasta johtopäätökset. Tarvitaan selkeä toimintastrategia, piispojen olisi tehtävä selkeä päätös siitä, onko kannattavampaa kalastella liberaaleja homomyönteisiä ihmisiä vai kivikaudelle jämähtäneitä talibaneja.

Ongelma on siinä, että nykyajan liberaalipiispoja ei ole tarpeeksi selkeästi sitoutettu kirkon ydintarkoituksen toteuttamiseen. Siksi kirkkoon tarvittaisiin piispoille optio-ohjelma. Kirkon mittavasta miljardiomaisuudesta voitaisiin laittaa osa jakoon optioina, jotka piispat voisivat saada haltuunsa jos kirkon jäsenmäärää saadaan nostettua. Vaikkapa metsäomaisuutta tai kiinteistöjä, jotka he voisivat myydä määräajan kuluttua. Se auttaisi piispoja fokusoitumaan kirkon ydintarkoituksen toteuttamiseen. Nyt he yrittävät istua kahdella tuolilla yhtäaikaa, eikä kukaan ole tyytyväinen. Lisäksi piispojen pestit pitäisi saada määräaikaisiksi ja rekrytoida tarvittaessa tuoreita kasvoja johtoon yritysmaailman puolelta. Muussa yhteiskunnassa toimiviksi osoittautuneet mallit pitäisi saada käyttöön myös kirkossa. Sanotaan, että kirkko elää ajassa, mutta ei se siltä näytä.

4

130

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • free radical

      Odota vähän. Kaikki kahtoo toisenlaisia vallanpitäjiä ja heidän "ryysyjään". EVVK.

    • O,ou

      " Kirkon mittavasta miljardiomaisuudesta voitaisiin laittaa osa jakoon optioina, jotka piispat voisivat saada haltuunsa jos kirkon jäsenmäärää saadaan nostettua."

      Muuten hyvä, mutta tuo ei ole optio-ohjelma. Se on pikemminkin eräänlaisen kannustusrahan jakamista.

      http://fi.wikipedia.org/wiki/Optio

      Optiossa annetaan mahdollisuus esim. yhtiön osakkeisiin tietyllä hinnalla ja kun/jos osakkeen arvo nousee,
      niin option saanut tienaa myymällä ne senhetken käypään arvoon.

      • Okei, terminologia ei ollut ihan tarkkaa. Suosittelisin silti kirkolle malliani.


      • Aatami9 kirjoitti:

        Okei, terminologia ei ollut ihan tarkkaa. Suosittelisin silti kirkolle malliani.

        harjoitettiin aikoinaan katolisen kirkon piirissä - kun raha arkuun kilahtaa, niin sielu taivaaseen vilahtaa. Näin sanottiin.
        Jos aktiiviset kirkossakävijä antaisivat ylimääräisen kolehdin, jolla paremmin päästäisiin "tikapuita pitkin taivaaseen" niin tämä saattaisi toimia kirkon talouden pelastajana ja ettei kirkossa jouduttaisi ikäviin YT-neuvotteluihin.
        Toinen tapa on tietysti toiminnan supistaminen joka vastaisi vallitsevaa tilaa, kun kirkosta on eronnut niin paljon porukkaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olisko jo aika?

      Voisitko jo viimein puhua tai avata edes yhteydet sen mahdollistamiseksi.
      Ikävä
      117
      1402
    2. Kuin moni sun

      Perään on jäänyt itkemään?
      Ikävä
      100
      850
    3. Hyvä tietää

      Onko jotain, mitä hänen olisi hyvä tietää?
      Ikävä
      57
      738
    4. Miten uimaportaat voivat maksaa 250 000 euroa?

      Ei mitenkään, jokainen täysjärkinen sen tietää. Ei se ihme ettei verovarat riitä. https://www.is.fi/taloussanomat/art-2
      Maailman menoa
      123
      726
    5. Mikä oli suurin

      Ongelma välillämme?
      Ikävä
      89
      712
    6. Jussi kutsuisi eduskunnan koolle, jos joku pyytäisi

      Eikös oppositio ole huudellut eduskuntaa koolle jo monta viikkoa? "– En ole saanut siihen liittyvää pyyntöä tai toivett
      Maailman menoa
      114
      696
    7. Rakas, ihana rakkain elämäni rakkaus

      Minäkin tarvisin ne sanat sinulta. Tosin annat sen tunteen läsnäolollasi.. jos vain me vielä nähdään.. pelkään sitä maai
      Ikävä
      36
      663
    8. Hei gaggelibylly ootko valmis?

      Tuun kohta hakee sut ratsullani miesprinsessa ❤️
      Ikävä
      77
      580
    9. Rakastamisesi tarkoitus

      Mikä oli kaiken tarkoitus? En sitä tiedä, en ymmärrä. Olet mielessäni, alati. Olen miettinyt. Ei sillä taida olla merki
      Ikävä
      49
      550
    10. Martinalle onnea

      Kaunis Martina täyttää tänään 44 vuotta! Olkoon syntymäpäivä iloa ja onnea täynnä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      529
    Aihe