Jokaisen se pitäisi tietää, ettei globaalia ilmastoa voi tarkkailla keittiön ikkunan lämpömittarista. Tällä palstalla kuitenkin usein vedetään pitkälle meneviä johtopäätöksiä oman 50 vuotta vanhan mittarin lukemien perusteella.
Luotettavaa tietoa esim Arktiksen jäiden määrän kehityksestä löytyy tuolta ja se kyllä kertoo enemmän ilmastonkin kehittymisestä.
http://nsidc.org/images/arcticseaicenews/20101206_Figure3.png
Aleneva trendi siis jatkui marraskuussa.
Luotettavaa tietoa esim Arktiksen jäiden määrän kehityksestä löytyy tuolta ja se kyllä kertoo enemmän ilmastonkin kehittymisestä.
http://nsidc.org/images/arcticseaicenews/20101206_Figure3.png
Aleneva trendi siis jatkui marraskuussa.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Myös sinun pitäisi tietää ilmaston läpötilaa nimenomaa tarkkaillaan mittareista, ellei mittarilukemat täsmää asemien ja kodin ikkunan mittareissa dataa on viilattu.
"Höns jöns" ei ole vielä kommentoinut olematonta Suomen lämpöennätystä viime kesältä.
Miten Jönsseli selittäisi.
Kannattaa katsoa muutakin kuin yhden kuukauden tilastoa.
Tässä myös luotettavaa tietoa Arktiksen jäätilanteesta:
http://hadobs.metoffice.com/hadisst/charts/NHEM_extanom.png
Kuten näkyy, arktinen merijää toipuu kovaa vauhtia.
Ja kuten tästä kuvasta näkyy, jäät ovat jokseenkin kaikkialla pitkän aikavälin keskiarvossa lukuun ottamatta Hudsonin- ja Baffininlahtea. Näillä alueilla ei kuitenkaan ole merkitystä syksyisen jääminimin kannalta:
http://nsidc.org/data/seaice_index/images/daily_images/N_daily_extent_hires.png
Ei siis toivoakaan jäävapaasta Arktiksesta.
Luotettavaa tietoa Antarktiksen jäiden määrän kehityksestä löytyy tuolta: http://nsidc.org/data/seaice_index/images/daily_images/S_stddev_timeseries_thumb.png ja mitä se sitten kertoo ilmastonkin kehittymisestä.
Eli katso jönssi molempia napoja.
Pohjoisnapakin on vain osa maapalloa. Voidaan puhua pohjoisnavan säästä, mikä on eri asia kuin globaali ilmasto. Antarktiksen jäätilanne lienee ilmastomuutoksen aikaan saama ääri-ilmiö :p
Noo, sekamelskasta löytyy käyriä jos jonkinmoisia. Monen arvion perusteella näyttäisi siltä, että nautimme nyt keskimäärin 0.6 astetta lämpimämpiä säitä verrattuna tilanteeseen 100 vuotta sitten. Toisinsanoen ilmasto on lämmennyt. Mutta kuinka kauan ilmaston lämpeneminen kestää? Sitä emme tiedä, kun noidat kristallipalloineen on poltettu jo aika päiviä sitten :p
Tapahtuuko lätkämaila skenaario, vai ei? Mitä jos tapahtuu? Mitä pitäisi tehdä? Ottaa koppi?
Niinpä, jos kyttää merijään määrää, tilavuutta tms. globaalilla tasolla, voidaan sanoa että ilmaston lämpeämisestä merijään määrä ei kerro yhtään mitään, ainoastaan ilmastonmuutoksesta, näillähän on tapana olla syklisiä, ainakin se on hyvä nyrkkisääntö jos muuta ei todisteta.
Tuo vuosisadan alusta 0,6 astetta on negatiivisesta PDO:n ja AMO:n jaksosta positiiviseen, jos PDO:n syklisyyden aiheuttama 0,4 astetta siivotaan pois, jäljelle jää aika vähän muilla tavoin selitettävää, se pikkujääkaudesta toipuminenkin varmaan pitäisi huomioida ja auringon täysin merkitsemätön vaikutus-80 luvlle asti jne.
Jääkö ceeoolle sitten vielä jotain, ei taia oikeen kovin paljoa jäädä?
Mie oon armosta antanut ,2 astetta kun se tuntuu jostain syystä palstan häirikköä kovin kuumottavan.
Mutta en viittis oikeen enää sitä noteerata kun vitsi meni vanhaksi, vain vitsi jäi jäljelle,
joten pienennän nykyisen agw lämpeämisen 0,05 asteeseen.
sano alamisti kuin ei tämäkään naula vetänyt, kuin korkeintaan syvemmälle valheiden hetteikköön.