Perseleeni noita autoja

AAbbCCddEE

Tälle kyssälle saa vapaasti nauraa: mulla on eka oma auto 10 v mutta vähän ajettu (52.000 km): elikkäs auto ei käynnisty, akkuvalo palaa mutta kysymys on tää: kun sisävalot kummiski toimii niin voiko olla vaan, että akussa ei tarpeeks potkua (=vanha vissiin) auton käynnistämiseen ?? Vai voiko olla vaikka moottori paskana mutta en tiedä, onko sille ees omaa valoa, näyttää akkuvaloa sitten tilalla.

9

341

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kätevää

      tarpeettomana konehuoneen puolelle, sitten sillä on oma valo.

    • huh ku haisee

      No kokeile, että miten kirkkaasti palaa ajovalot.

    • sgsadfgsdgsg

      Korjaamolle.

    • Halpisautoilija

      akku uuvahtanut. Uutta ostamaan, 10 vuotta on akulle jo pitkä ikä, jos ei ole vaihdettu tällä ajalla

    • talvitakku

      Mulla kun akku meni, niin auto 'pimeni' eli ei palanu sisävalot eikä mitkään. Mutta kun se on ton ikänen niin jos vetelee viimeisiään, valot varmaan pienemmällä virralla kun moottorin käynnistys. Huoltoon vaan.

    • Kyllä tämä talvi taas tuo esille sen, kun akku on päässyt liian huonoksi. Ja latausvikahan voi myös olla. Valo sammuu, vaikkei lataisikaan tarpeeksi.

    • Tankille

      Sulla on menovesi lopussa. Kyllä kyllä...

    • frangröbbä

      jospa laittaist uuden akun ja kokeilisit sitten toimiiko ja lähteekö käymään,kyllä se nyt kuitenkin naurattaa ettei sulle tule mieleenkään kokeilla uutta akkua

      • ensin.

        Hyvin on lyönyt läpi tämä nykyisten korjaamoiden trendi eli vaihdetaan raivokkaasti arpomalla uusia osia kunnes vika poistuu. Vikaa voi myös tarkastella johdonmukaisesti.
        JOs lainaa kaverilta akkulaturin ja lataa akun ja kokeilee sitten starttausta.
        Jos tarkastaa, että akun kengät on tiukasti kiinni (jos löysällä, niin ei starttaa eikä lataa.)
        Joku voisi vetää autosi käyntiin siis hinaten, sillä jos virtaa on valoihin, niin lähtee tuolla tavalla.
        Kaveri voisi antaa virtaa oman autonsa akusta kaapeleilla.
        JOs akku on startattu tyhjäksi ja jätetty sen jälkeen pakaksen armoille, niin se todennäköisesti jäätyy ja sen jälkeen halkeaa. Tuli roskiskamaa kerralla. Anteeksi eiku ongelmajäte.

        Nämä ei vielä maksa mitään, mutta jos akkusi on 10-vuotias, niin sitten se on järkevä vaihtaa jo suosiolla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      67
      1232
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      901
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      335
      685
    4. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      661
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      638
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      636
    7. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      101
      625
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      605
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      592
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      574
    Aihe