Tarkoitus olisi siis käsittääkseni kerätä 100 miljardia dollaria(!!) vuodessa(!!!) vuoteen 2020 saakka. Tämä tekee yhteensä 1000 miljardia (tuhat miljardia) dollaria(!!!!!!). ja nämä rahat annettaisiin siis mm. Afrikan gebardihattuisille johtajille.
Kun jo nykyisten kehitysapurahojen on todettu mm. Nallen suulla olevan täysin turhia, niin nyt siis syydetään kauhakuormaajakaupalla lisää rahaa entisten lisäksi.
Taitaa olla Suomessakin ainoastaan hohheli ja Taalas, jotka tällaista järjettömyyttä kannattavat.
Kun jo nykyisten kehitysapurahojen on todettu mm. Nallen suulla olevan täysin turhia, niin nyt siis syydetään kauhakuormaajakaupalla lisää rahaa entisten lisäksi.
Taitaa olla Suomessakin ainoastaan hohheli ja Taalas, jotka tällaista järjettömyyttä kannattavat.
Vastaukset 5
Vanhimmat
ottaa johtoasema tässä hankkeessa! Emme voi itsekkäästi tuijottaa vain omaa napaamme. Tuhat miljardia on ainoastaan noin 17 vuoden bruttokansantuotteemme. Hallituksen on viipymättä sitouduttava maksamaan tämä summa, joka lisäksi jakautuu peräti kymmenelle vuodelle. Hinta on pieni verrattuna siihen että lämpötila nousisi 0.7 astetta.
Suomen BKT oli viime vuonna noin luokkaa 190 miljardia (USD). Eli tarkistahan laskelmasi.
Miten muistinkin noin väärin että olisi noin 70 mrd €. Pahoittelen nöyrimmin antamaani synkää kuvaa.
Mutta nythän meillä on varsinainen ale! Koko potti ei olisi kuin noin kuuden vuoden BKT:mme!
Meidän tulee vaatia ripeitä toimia päättäjiltämme, maksusitoumus tulee allekirjoittaa vielä nykyisen hallituskauden aikana! Ilmastomme ei kestä enää päivänkään ylimääräistä viivyttelyä.
rahan lappamisestä öljyseikeille, -oligarkeille ja muille dromedaarikuskeille?
Toivottavasti et vihjaa epäileväsi etteikö tuhannen miljardin investoinnilla tultaisi saamaan ilmastoteknologian huippuinnovaatioita Aafrikasta?
"Taitaa olla Suomessakin ainoastaan hohheli ja Taalas, jotka tällaista järjettömyyttä kannattavat."
Poliitikot kuvittelevat pelastavansa maailman. Heillä on Missio. He ovat tärkeitä kun päättävät, että ilmasto saa lämmetä vain kaksi astetta - ihan kuin ihminen voisi säädellä säätilaa.