Hyvää Joulua kaikille!

Vanha kokki!

Kuusen haku edessä, kalojen savustus käynnissä, kinkku kiehumassa, laatikot kylmässä, kaikki linjassaan. Kinkun kypsyttyä, se leivotaan ruiskuoreen ja laitetaan uuniin pariksi kolmeksi tunniksi.
Enpä ole ennen noin tehnyt, mutta eilisen Vanamon ja Kolmosen joulukeittiöohjelman nähtyäni, päätin kokeilla, sillä nuo herrat tietävät mitä tekevät!
Rauhallista Joulua kaikille ja hyvää Uutta vuotta!
Ps. Lopetan taas kirjoittamisen tääne, sillä palstat ovat olleet jo pitkään pilalla määrätystä henkilöstä johtuen, joka kyllä kirjoittelee minunkin nimmarini alla kuten monien muidenkin!

7

598

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • elliivo

      Katselinpa minäkin tuon ohjelman eilen ja voi miten oli nostalginen!
      Tuli lapsuuden joulut mieleen ja vanha koti maalla. Haikeaa ihan. Enpä ois silloin 39 vuotta sitten osannut kuvitella tätä nykyistä eloani ja oloani.
      Sään puolesta nämä nykyiset talvet muistuttavat paljon lapsuuden talvia kun lunta ja pakkasta riittää.

    • Myös täällä Länsi-Suomessa alkavat valmistelut olla finaalissa. Tänä vuonna tein omat makkaratkin kun suolta kaupasta löytyi - ei montaa metriä, mutta joulunajaksi. Virosta kuskasin juuri maanantaina repunsyrjässä verivorstin pariakin lajia: paksua ja vaaleampaa sekä tummaa, pitkää ja ohuttaa. Rakveren lienevät molemmat.

      Vielä kotikalja puhkumaan ja kuusi lämpöiseen - huomenna koristellaan. Vanha äitirukka kun aatoksi saapuu, tuo tullessaan likokalan, joka syödään tosin vasta Joulupäivänä. Parilla kastikkeella, joista toinen se perinteinen valkokastike ja toinen tuo ruotsalaisten suosima voi-valkoviini-anjoviskastike. Päällä rapeaksi paistettua pekoninmurua ja voisulaa, syrjässä vihreitä herneitä. Muorille keplaa vain tuo valkokastike.

      Tämän vuoden muonat on rakennettu niin, että ne kestävät juuri joulunpyhät, mutta eivät enää täytä jääkaappia ja kylmäkomeroa välipäiviä. Näin olen räknännyt.

      Hyvät Joulut kaikille palstalaisille, myös näille rääkätyille sieluparoille, joiden aika ei millään kulu säällisissä leikeissä. Toivottavasti joulunaika tekee kaikille hyvää.

      • Vanha kokki

        Meinaan että sinäkin olet hengissä, lueskelen joskus näitä juttuja, mutta jostain kumman syystä ei tee enää mieli ottaa osaa keskusteluun joka pyörii joillakin etupäässä takapäässä! Toivotankin sinulle erikseen oikein mahtavaa joulua ja mukavaa uutta vuotta. Valitettavasti oma äitivanhani ei jaksa enää reissata luoksemme, mutta veimme hänelle joitakin jouluisia kotona tehtyjä ruokia!


    • Oikein mukavaa joulun jatkoa ja tulevaa uutta vuotta

    • Tainka

      Multa on jäänyt vissiin hyvä ohjelma näkemättä. Perinteisesti omalla tavalla kinkku meillä paistettiin ja hyvä tuli, sopiva suola ja ei ollut kuivakka. Tosi kiva lukea sinunkin kirjoitusta pitkään aikaan, vaikka tarkkaan piti katella ja tutkia, että onko aidosta kokista kyse.
      Ne ääliöt kun saataisiinkin tältä palstalta pois, olis vanha kunnon meininki taas.

      • Uuni luuta

        Tuliko joulua ennen Vanamon ja Kolmosen jouluruoka ohjelma. Harmittaa nyt jälkeenpäin, kun jäi ohjelma katsomatta, ei tullut tarkemmin ohjelmatietoja joulun aikaan katsottua.
        Olisi ollut nostalginen ohjelma. Silloin kun Kolmosen kokkiohjelmia esitettiin tv:ssä, niin tuli niitä katsottua.
        Toivottavasti saitte kaikki kinkut ja joulu ruuat onnistuneesti valmistettua.

        Lanttulaatikkoa tuli toissa syksynä tehtyä itse kasvatetuista lantuista ja lopputulos oli monta kertaa maukkaampi, pehmeämpi ja mehevämpi maku, kuin kaupan valmis lanttulaatikossa.
        Kaupan lanttulaatikon valmistuksessa ei kermaa ole varmaankaan käytetty, mutta itse tehtyyn lanttulaatikkoon lisättiin kermaa ja hyvän maunhan se kerma antaa.

        Hyvää alkanutta vuodenjatkoa vaan kaikille !


      • ihme juttuja
        Uuni luuta kirjoitti:

        Tuliko joulua ennen Vanamon ja Kolmosen jouluruoka ohjelma. Harmittaa nyt jälkeenpäin, kun jäi ohjelma katsomatta, ei tullut tarkemmin ohjelmatietoja joulun aikaan katsottua.
        Olisi ollut nostalginen ohjelma. Silloin kun Kolmosen kokkiohjelmia esitettiin tv:ssä, niin tuli niitä katsottua.
        Toivottavasti saitte kaikki kinkut ja joulu ruuat onnistuneesti valmistettua.

        Lanttulaatikkoa tuli toissa syksynä tehtyä itse kasvatetuista lantuista ja lopputulos oli monta kertaa maukkaampi, pehmeämpi ja mehevämpi maku, kuin kaupan valmis lanttulaatikossa.
        Kaupan lanttulaatikon valmistuksessa ei kermaa ole varmaankaan käytetty, mutta itse tehtyyn lanttulaatikkoon lisättiin kermaa ja hyvän maunhan se kerma antaa.

        Hyvää alkanutta vuodenjatkoa vaan kaikille !

        Vanha kokki lopettaneen, typeryyksiä vaan kirjottelee kalaruokapalstalla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2274
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      26
      1117
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      992
    4. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    5. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      55
      902
    6. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      883
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      127
      867
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      783
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      783
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      759
    Aihe