Hyvää Joulua kaikille!

Vanha kokki!

Kuusen haku edessä, kalojen savustus käynnissä, kinkku kiehumassa, laatikot kylmässä, kaikki linjassaan. Kinkun kypsyttyä, se leivotaan ruiskuoreen ja laitetaan uuniin pariksi kolmeksi tunniksi.
Enpä ole ennen noin tehnyt, mutta eilisen Vanamon ja Kolmosen joulukeittiöohjelman nähtyäni, päätin kokeilla, sillä nuo herrat tietävät mitä tekevät!
Rauhallista Joulua kaikille ja hyvää Uutta vuotta!
Ps. Lopetan taas kirjoittamisen tääne, sillä palstat ovat olleet jo pitkään pilalla määrätystä henkilöstä johtuen, joka kyllä kirjoittelee minunkin nimmarini alla kuten monien muidenkin!

7

589

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • elliivo

      Katselinpa minäkin tuon ohjelman eilen ja voi miten oli nostalginen!
      Tuli lapsuuden joulut mieleen ja vanha koti maalla. Haikeaa ihan. Enpä ois silloin 39 vuotta sitten osannut kuvitella tätä nykyistä eloani ja oloani.
      Sään puolesta nämä nykyiset talvet muistuttavat paljon lapsuuden talvia kun lunta ja pakkasta riittää.

    • Myös täällä Länsi-Suomessa alkavat valmistelut olla finaalissa. Tänä vuonna tein omat makkaratkin kun suolta kaupasta löytyi - ei montaa metriä, mutta joulunajaksi. Virosta kuskasin juuri maanantaina repunsyrjässä verivorstin pariakin lajia: paksua ja vaaleampaa sekä tummaa, pitkää ja ohuttaa. Rakveren lienevät molemmat.

      Vielä kotikalja puhkumaan ja kuusi lämpöiseen - huomenna koristellaan. Vanha äitirukka kun aatoksi saapuu, tuo tullessaan likokalan, joka syödään tosin vasta Joulupäivänä. Parilla kastikkeella, joista toinen se perinteinen valkokastike ja toinen tuo ruotsalaisten suosima voi-valkoviini-anjoviskastike. Päällä rapeaksi paistettua pekoninmurua ja voisulaa, syrjässä vihreitä herneitä. Muorille keplaa vain tuo valkokastike.

      Tämän vuoden muonat on rakennettu niin, että ne kestävät juuri joulunpyhät, mutta eivät enää täytä jääkaappia ja kylmäkomeroa välipäiviä. Näin olen räknännyt.

      Hyvät Joulut kaikille palstalaisille, myös näille rääkätyille sieluparoille, joiden aika ei millään kulu säällisissä leikeissä. Toivottavasti joulunaika tekee kaikille hyvää.

      • Vanha kokki

        Meinaan että sinäkin olet hengissä, lueskelen joskus näitä juttuja, mutta jostain kumman syystä ei tee enää mieli ottaa osaa keskusteluun joka pyörii joillakin etupäässä takapäässä! Toivotankin sinulle erikseen oikein mahtavaa joulua ja mukavaa uutta vuotta. Valitettavasti oma äitivanhani ei jaksa enää reissata luoksemme, mutta veimme hänelle joitakin jouluisia kotona tehtyjä ruokia!


    • Oikein mukavaa joulun jatkoa ja tulevaa uutta vuotta

    • Tainka

      Multa on jäänyt vissiin hyvä ohjelma näkemättä. Perinteisesti omalla tavalla kinkku meillä paistettiin ja hyvä tuli, sopiva suola ja ei ollut kuivakka. Tosi kiva lukea sinunkin kirjoitusta pitkään aikaan, vaikka tarkkaan piti katella ja tutkia, että onko aidosta kokista kyse.
      Ne ääliöt kun saataisiinkin tältä palstalta pois, olis vanha kunnon meininki taas.

      • Uuni luuta

        Tuliko joulua ennen Vanamon ja Kolmosen jouluruoka ohjelma. Harmittaa nyt jälkeenpäin, kun jäi ohjelma katsomatta, ei tullut tarkemmin ohjelmatietoja joulun aikaan katsottua.
        Olisi ollut nostalginen ohjelma. Silloin kun Kolmosen kokkiohjelmia esitettiin tv:ssä, niin tuli niitä katsottua.
        Toivottavasti saitte kaikki kinkut ja joulu ruuat onnistuneesti valmistettua.

        Lanttulaatikkoa tuli toissa syksynä tehtyä itse kasvatetuista lantuista ja lopputulos oli monta kertaa maukkaampi, pehmeämpi ja mehevämpi maku, kuin kaupan valmis lanttulaatikossa.
        Kaupan lanttulaatikon valmistuksessa ei kermaa ole varmaankaan käytetty, mutta itse tehtyyn lanttulaatikkoon lisättiin kermaa ja hyvän maunhan se kerma antaa.

        Hyvää alkanutta vuodenjatkoa vaan kaikille !


      • ihme juttuja
        Uuni luuta kirjoitti:

        Tuliko joulua ennen Vanamon ja Kolmosen jouluruoka ohjelma. Harmittaa nyt jälkeenpäin, kun jäi ohjelma katsomatta, ei tullut tarkemmin ohjelmatietoja joulun aikaan katsottua.
        Olisi ollut nostalginen ohjelma. Silloin kun Kolmosen kokkiohjelmia esitettiin tv:ssä, niin tuli niitä katsottua.
        Toivottavasti saitte kaikki kinkut ja joulu ruuat onnistuneesti valmistettua.

        Lanttulaatikkoa tuli toissa syksynä tehtyä itse kasvatetuista lantuista ja lopputulos oli monta kertaa maukkaampi, pehmeämpi ja mehevämpi maku, kuin kaupan valmis lanttulaatikossa.
        Kaupan lanttulaatikon valmistuksessa ei kermaa ole varmaankaan käytetty, mutta itse tehtyyn lanttulaatikkoon lisättiin kermaa ja hyvän maunhan se kerma antaa.

        Hyvää alkanutta vuodenjatkoa vaan kaikille !

        Vanha kokki lopettaneen, typeryyksiä vaan kirjottelee kalaruokapalstalla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      123
      1853
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1640
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      51
      1215
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      49
      1098
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      978
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      876
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      876
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      810
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      798
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      38
      797
    Aihe