Satakunnan Kansa

kertoi uudesta geenivirheestä nimittäen sitä "rähinäviinageeniksi". Minun korviini tuo kuulostaa geeniltä, joka rakentelee rähinäviinaa. Olisihan vallan mainiota pystyä itse tykönänsä kaikessa hiljaisuudessa tuottamaan ainetta, josta Alkolle saa pulittaa aivan kohtuuttomia määriä rahaa. Näin hienosta jutusta ei kuitenkaan ole kyse vaan vain viinarähinästä.
4243
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Satakunnan Kansan lehtitoimituksella on ollut muitakin filologisia ongelmia vuosien aikana. Tämä yhdysosien virheellisyys on yleisin. Oli hyvä, että toit asian esille. Esim. Länsi-Suomen toimitus mainitsi asiasta Lyhyesti-palstallaan, ei yhtä laajaa kirjoitusta.

Äänestä
  • Ainakin joskus takavuosina oli viinapullojen pohjassa tunnuskirjain, joka R tai K. Tunnus R tarkoitti tietenkin Rähinäviinaa, tunnus K puolestaan Kilttiä viinaa. Valitettavasti Alkolla ei tuolloin ollut valintamyymälöitä, joissa olisi voinut valita aina tilanteeseen sopivan viinapullon.

    En tiedä, onko näitä tunnuksia enää, sillä olen jo vuosikymmeniä sitten siirtynyt kokonaan miedompien juomien puolelle.

    Äänestä

Lumilautailun olympiamitalistin Peetu Piiroisen ensimmäinen valmentaja kertoi, että han totesi jo Peetun ollessa kuusivuotias, että tällä oli vauvamukigeeni. Menipä poika lumilaudallaan miten mukkelismakkelis tahansa, niin aina vaan jotenkin päätyi jaloilleen pystyyn.

Äänestä
  • Tanskanmaalla pakkaavat kypsytettyä valkohomejuustoa ilmatiiviiseen pakkaukseen, jossa kypsyminen ei pahemmin edisty. Joskus tuollaista on tullut ostettua ja syötyäkin. Ruokakuntamme tuntee tuotteen ätmogeenin nimellä (ei missään nimessä: ”eetmuugen”), koskapa pakkauksessa on ollut ainakin joskus maininta ”Ätmogen dansk camembertost” tai ”Ätmogen dansk brieost”.

    ”Saatuansa briitä
    virkistyi hän siitä...”

    Toissailtana syötiin raclettea ja eilen juustofondueta. Kivan keveitä eväitä joulukinkun ja sen sellaisten jälkeen...

    Ollapa sellaiset geenit, ettei tarvitsisi pelätä lihomista!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


puliukkogeenikö? kirjoitti:

kertoi uudesta geenivirheestä nimittäen sitä "rähinäviinageeniksi". Minun korviini tuo kuulostaa geeniltä, joka rakentelee rähinäviinaa. Olisihan vallan mainiota pystyä itse tykönänsä kaikessa hiljaisuudessa tuottamaan ainetta, josta Alkolle saa pulittaa aivan kohtuuttomia määriä rahaa. Näin hienosta jutusta ei kuitenkaan ole kyse vaan vain viinarähinästä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu