kertoi uudesta geenivirheestä nimittäen sitä "rähinäviinageeniksi". Minun korviini tuo kuulostaa geeniltä, joka rakentelee rähinäviinaa. Olisihan vallan mainiota pystyä itse tykönänsä kaikessa hiljaisuudessa tuottamaan ainetta, josta Alkolle saa pulittaa aivan kohtuuttomia määriä rahaa. Näin hienosta jutusta ei kuitenkaan ole kyse vaan vain viinarähinästä.
Satakunnan Kansa
puliukkogeenikö?
4243
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Satakunnan Kansan lehtitoimituksella on ollut muitakin filologisia ongelmia vuosien aikana. Tämä yhdysosien virheellisyys on yleisin. Oli hyvä, että toit asian esille. Esim. Länsi-Suomen toimitus mainitsi asiasta Lyhyesti-palstallaan, ei yhtä laajaa kirjoitusta.
Ainakin joskus takavuosina oli viinapullojen pohjassa tunnuskirjain, joka R tai K. Tunnus R tarkoitti tietenkin Rähinäviinaa, tunnus K puolestaan Kilttiä viinaa. Valitettavasti Alkolla ei tuolloin ollut valintamyymälöitä, joissa olisi voinut valita aina tilanteeseen sopivan viinapullon.
En tiedä, onko näitä tunnuksia enää, sillä olen jo vuosikymmeniä sitten siirtynyt kokonaan miedompien juomien puolelle.
Lumilautailun olympiamitalistin Peetu Piiroisen ensimmäinen valmentaja kertoi, että han totesi jo Peetun ollessa kuusivuotias, että tällä oli vauvamukigeeni. Menipä poika lumilaudallaan miten mukkelismakkelis tahansa, niin aina vaan jotenkin päätyi jaloilleen pystyyn.
Tanskanmaalla pakkaavat kypsytettyä valkohomejuustoa ilmatiiviiseen pakkaukseen, jossa kypsyminen ei pahemmin edisty. Joskus tuollaista on tullut ostettua ja syötyäkin. Ruokakuntamme tuntee tuotteen ätmogeenin nimellä (ei missään nimessä: ”eetmuugen”), koskapa pakkauksessa on ollut ainakin joskus maininta ”Ätmogen dansk camembertost” tai ”Ätmogen dansk brieost”.
”Saatuansa briitä
virkistyi hän siitä...”
Toissailtana syötiin raclettea ja eilen juustofondueta. Kivan keveitä eväitä joulukinkun ja sen sellaisten jälkeen...
Ollapa sellaiset geenit, ettei tarvitsisi pelätä lihomista!