Luomu esille marketteissa!

Kun yrität ostaa luomua, on ainakin markettien hyllyltä todella etsittävä. Jossain muun tekstin seassa saattaa olla merkintä ”Luomu”, mutta muuten sen vain huomaa kaksinkertaisesta hinnasta.

Mitä ihme luomumaa tämä Suomi on, kun ei osata edes markkinoida sitä, eikä sen tuotteet edes kotimaassa..

Olen kerran toisensa jälkeen ehdottanut isojen markettien johtajille, että luomu- hintalaput painettaisi vihreälle paperille, mutta ei. Olen myös ehdottanut, että luomutuotteille varattaisi oma alue ainakin hedelmä ja vihannesosastolla mainoksineen, mutta ei.

Tänne kun tule joku muualta, se kompastu ensin näihin asioihin ja siten siihen, että miksi muista maista poiketen luomu on Suomessa ”luomu” eikä ”Bio”. Jos näin olisi kelpaisivat myös europalaajuisesti sovitut logot, mainokset ja jne., eikä taas kerran tarvitsisimme kaiken keksiä taas alusta alkaen. Sehän ei ole ilmaista sekään.

Ihan toinen asia on, että luomutuoteiden hinnoittelu on Suomessa aivan posketon, mihin liity tietysti se vähäinen myynti, johon taas on syynä..kts. ylhäällä. Muualla Euroopassa on kokonaisia marketteja pelkästään bio- siis luomutuoteille. Hintataso on 20-30% korkeampi, mutta silti kauppa käy, ja hyvin. Eli siellä ollaan Suomea huomattavasti pitemmällä myös käytännön tasolla.

Mielestäni on korkeapalkkaisten johtajien aivan turha istua BRÄNDI-ryhmän kokouksissa, jos kotikenttä on LUOMUN osaltakin tällä tavalla hoitamatta.

4

715

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jbhkughkuguu

      Samaa mieltä

    • luomuttaja

      käykääs katsomas sveitsissä Micros nimisessä tavaratalossa miten luomu laitetaan esille ,ei voi olla huomaamatta .Täyden kympin arvoista.

    • sama ulkomaalainen

      Tarkastin asian taas uudelleen erän K-marketin ja Prisman hyllystä: K-Market oli sentään laitanut vihreän Luomu-lappun hintalapun yhteidteen, mutta prismassa oli kaikki kuten ennenkin.

      NYT HALUAN JONKUN S-RYHMÄN EDUSTAJAN KANTA TÄHÄN:!

    • gersonist1

      Samaa minäkin ehdottaisin; luomutuotteet erilleen muista ja niille selvästi erottuvat etiketit. Australiassa luomutuotteet ovat vain hiukan kalliimpia kuin myrkyin kasvatetut ja ne on helppo löytää kaupoissa ja viljelijät järjestävät omia jokaviikkoisia luomutorejaan, jossa hinnat ovat vielä hiukan edullisemmat. Minä en vielä ole löytänyt luomutoreja Suomessa - onko niitä?

      Bio voisi olla hyvä nimi, tai sitten Organic, tai Bio Organic, mutta luomukin käy, Suomessa. Se on ihan hyvä oma sana, luonnonmukainen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      170
      1073
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      847
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      783
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      728
    5. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      529
    6. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      294
      515
    7. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      36
      509
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      479
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      49
      467
    10. Kalle irtisanoutui

      Kävi, kuten odotettiin. Paras ratkaisu paitsi Orimattilalle myös Larssonille. Seuraavaksi joudutaan mittaamaan kaupungin
      Orimattila
      53
      454
    Aihe