Sama kaava näyttää toistuvan vuodesta toiseen säännöllisesti nykyään niin Euroopassa, kuin Pohjois-Amerikassakin; kylmää, ennätyspakkasia, lunta, talvimyrskyjä:
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2010122612915385_ul.shtml?ref=telkku
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2010122612915385_ul.shtml?ref=telkku
Vastaukset 10
Vanhimmat
Nyt on aloittajalla puurot ja vellit sekaisin. Pohjoisella pallonpuoliskolla on talvi. Talvella on normaalia, että lämpötilat ovat nollan alle. Ja kun lämpötilat ovat nollan alle, vesi sataa taivaalta lumena. Talven esiintyminen ei tarkoita, että ilmasto olisi viilentynyt.
Jönssi sinä ilet kusipää!!!!
Katso tätä:
http://www.wunderground.com/data/images/world_highs24.gif
Hätätila ja poikkeuksellinen talvisuus normaalia ?
Kun uutisoidaan hätätilasta ja poikkeuksellisesta talvesta, onko se tosiaan mielestäsi tavallista?
Mä ihmettelen vallan kauhiasti?
Etkö osannut lukea linkkiä, se oli vieläpä Suomeksi.
Voisiko nimimerkki "13 20" vielä selittää tarkemmin, että miten ne puurot ja vellit ketjun aloittajalta on mennyt sekaisin? Tässä vielä ote aloittajan viittaamasta artikkelista:
"Poikkeuksellinen talvisää on viime päivinä perunut satoja lentoja Yhdysvaltain kaakkoisosissa. Esimerkiksi Atlantassa on koettu ensimmäinen valkoinen joulu liki 130 vuoteen."
Aloittaja sekoitti sään ja ilmaston keskenään. Tämä on tietysti melko yleinen sekaannus tällä palstalla.
No nykyään kun uutisoidaan kaikesta. Ja näitä hätätilojakin julistellaan. Miten luulet vaikka muutama vuosikymmen sitten tapahtuneen. Niinpä, Suomessa ei Amerikan talvikeleistä tiedetty mitään. Nämä runsaat lumimyrskyt ja muut sellaiset ovat lähes sääntö USAn ja Kanadan talvessa. Melko kesy on tämä Suomenkin "supermyrsky" tänään ollut. Keli ei maantiellä ollut paras mahdollinen (ajoin juuri lähes 400 km) mutta pahempiakin muistetaan monia.
http://arctic.atmos.uiuc.edu/cryosphere/IMAGES/seaice.recent.arctic.png
Miltäs näyttää?
liittyy aloituksen euroopan ja pohjois-amerikan alhaisiin lämpötiloihin?
Saattaa liittyä hyvin paljonkin.
http://climatesignals.org/2010/12/record-low-december-sea-ice-warming-arctic-pushing-cold-wave-south-to-europe/
http://www.realclimate.org/index.php/archives/2010/12/cold-winter-in-a-world-of-warming/
Miten niin "kylmää, ennätyspakkasia, lunta ja talvimyrskyjä" Pohjois-Amerikassa? Ainakin USA:ssa näyttäisi olleen viimeisen viikon aikana ihan päinvastaista:
http://mapcenter.hamweather.com/records/7day/us.html?c=maxtemp,mintemp,lowmax,highmin
High Temperatures: 272
Low Temperatures: 3
Lowest Max Temperatures: 16
Highest Min Temperatures: 563