Sattui silmään tuollainen Hesburgerin lyhyt historiikki ja nyt ensimmäisenä ihmettelinkin lukuisia asiavirheitä. Hesburger toimi alun pitäen nimellä Hesa - perustajansa Heikki "HeSa" Salmelan mukaan. Hesa ei alkujaan jäljitellyt missään asiassa Maikkaria tai muita hampurilaisketjuja ja varsinainen Hesan hampurilaisravintolamaisuus kehittyi Suomeen saapuneiden muiden ketjujen myötä, vähiten tähän ei vaikuttanut Heseen 1984 perustettu Suomen ensimmäinen Maikkari. Tähän mennessä Hesa oli levinnyt Naantalista ja länsirannikolta muuallekin Suomeen mm. Heseen.
Hesan historiikki
Histooriikko
2
581
Vastaukset
- Nuggett-Man
Mikä helvetin Maikkari ? Ootko vähän palikka ?
- heseläinen
Paljasjalkaiset helsinkiläiset kutsuvat kaupunkiaan Heseksi. nk. "Junan tuomat" erottaa käyttämistään sanoista "hesa" tai "stadi".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1731676
- 107969
- 85809
- 51655
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa19653ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40547Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45508Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m164503Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;190450- 26439