Heippa!
mitä erilaisia juttuja olette tehneet kun olette olleet alkeis tunneilla ratsastamassa. kaivataan vinkkejä tunti sisältöön :)
aloittelijan tunnille vinkkejä
5
1938
Vastaukset
- alkeiskurssin käynyt
Noo ensinnäkin varusteet ollaan tunnin alussa laitettu kokeneempien hoitajatyttöjen avustuksella. Sitten ollaan harjoiteltu hevosen selkään nousemista ja laskeutumista, käyntiä, ravia, alkeskurssin lopussa myös laukkaamista, ratsastusradan teitä jne. Ja sitten ennen ratsaille nousua on harjoiteltu satulavyön kiristämiset sun muut semmoiset.
- Anonyymi
yksi tärkeä
- ottiatuotta
Ekalla kerralla meille näytettiin harjaaminen, kavioiden ottaminen, suojien, satulan ja suitsien laitto ja varusteiden riisuminen, sekä vähän taluttamista.
Tokalla kerralla päästiin jo selkään, taluttajan kanssa harjoiteltiin ihan vaan istumista, sekä käyntiä ja pysähtymistä. Yritettiin itse säätää jalustimet ja kiristää satulavyö, mutta ei se ekoilla kerroilla onnistunut :)
Seuraavilla kerroilla ei ollut pakollista ottaa enää taluttajaa, sillä melkein kaikki pärjäsivät ilmankin. Käynnin, pysähtymisen ja kääntämisen harjoittelua, erilaisia ratsastusradan teitä (koko rata leikkaa, rata pituus/leveyssuuntaan leikkaa, ympyrä, voltti, täyskaarto..) ja turvavälin pitämistä (jos on liian lähellä edellistä, voi tehdä vaikka voltin).
Sitten harjoiteltiin ravia, ja ravissa keventämistä. Aluksi se on vaikeaa, varsinkin nopeasti ravaavilla poneilla, ja jalat tulevat kipeiksi. Minäkin "älysin" sen vasta sitten kun menin vanhemmalla hevosella, jolla oli pehmeämpi ja hitaampi ravi kuin noilla kivoilla pikkuponeilla :) Ravissakin harjoiteltiin käyntiin siirtymistä, pysähdystä ja rats.radan teitä. Välillä istuttiin myös alas satulaan harjoitusraviin ja yritettiin istua hyvin satulassa.
Sitten tuli laukan vuoro :D Kunhan sen saa nostettua, se tuntuu aluksi nopealta ja vaaralliselta, siltä että tippuu ja jalustimet lähtee. Sitten sitä haluaakin koittaa uudestaan ja uudestaan.. :) Aluksi laukattiin vaan esim. pitkä sivu, eikä edes yritetty tehdä ympyröitä ym.
Alkeiskurssin lopussa ensin harjoiteltiin kevyttä istuntaa (peppu koko ajan irti satulasta, jalustimet on lyhyemmät) ravissa ja sitten laukassa. Sitten maahan laitettiin pari puomia, jotka piti mennä kevyessä istunnassa.
Tuon jälkeen olisimme varmaan harjoitelleet kavaletteja ja päässeet hyppäämään esteitä, mutta meillä vaihtui opettaja, joak ei tuntenut meitä eikä tietenkään päästänyt sitten esteille.. - Hihihihiiii:)
Hei!
Kaikki kehittyvät omalla tahdillaan, ja talleilla on monesti eritavat, mutta meillä päin se käy näin:
Ratsastuksessa: opetellaan nousemaan selkään ja alas ja kiristämään vyö ja säätämään jalustimet. Käynti ja ravi. Harjotus-sekä kevytravi. Tasapainon hakeminen ja että jalat olisivat oikeassa kohdassa (ei liian eessä eikä liian takana) Kantapäitten pito alhaalla ja että jalustin pysyy päkiällä.(jalan leveimmässä kohdassa lähellä varpaita) ryhti ja että pysyy rentona.Pysähdykset ja peruutukset. Voltit yms. Sitten siirrytään liekaan: (kaikki tämä ei tapahdu yhdessä tunnissa, vaan vaatii aikaa) Opetellaan ohjaamaan hevosta itsenäisesti ja pitämään hevonen, kuin ponikin liekaympyrällä.Laukkaaaaa - Anonyymi
Välillä laukattu, maastoiltu, menty puomeja, ollut yleensä taluttajat
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi675927Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3495749Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934731Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y122235Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva182048Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu521952Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont431870Martina vuokraa yksiötä
Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.2511211Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan2031114Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!
Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka641061