Onko tää lasinleikkausniksi joku vitsi?

"Herätyskellon lasin voi leikata tavallisilla saksilla. Piirrä ensin lasin muoto tavalliseen ikkunalasiin. Leikkaa rannassa noin 30cm syvällä aloittaen reunoja pitkin. Laita alle kuitenkin joku isompi saavi, ettet laske lasinsiruja rantaveteen."

Ei oikein haluttaisi kokeilla, ennen kuin joku tietävämpi selittää, miten se veden alla oleminen lasista tekee saksilla leikattavaa.
7727
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Lasin alla leikkaaminen ei tee lasista mitenkään leikattavaa. Haittaa vain näkemästä lasia.

Äänestä

Olen tuon itsekin kokeillut. Tosin se ei ole leikkaamista vaan lähinnä murskaamista. Lasin pitää olla ohutta korkeintaan 2mm paksua. En ole varma mikä jekku tuossa vedessä on mutta ilman sitä ei onnistu. Pyöreän lasin saa kyllä helpommin ja siistimmin harppi-leikkurilla. Voi olla että veden paine estää saksilla rouhiessa syntyviä halkeamia kulkemasta lasin keskustaa kohden.

Äänestä

Harvemmin nykyään herätyskellossa on lasi, muovia ne on nykyään nuo herätyskellon "lasit" ja muovia kyllä pystyy saksilla leikkaamaan, muttei lasia.
Ei sakset lasiin pure, mitä nyt murtaa, mutta ei sillä tavalla saa siistiä jälkeä ja siinä vielä loukkaa itsensä-
Kannattaa hankkia lasiveitsi, sillä lasin leikkaaminen onnistuu.
On lasinleikkuusta itsellä kokemusta, kun harrastan tiffanylasitöiden tekemistä.
Lasi on kova, mutta hauras materiaali. Välillä voi lasi lohjeta väärästä kohtaa.
Lasi on kyllä erikoinen materiaali, kun se lähtee lohkeamaan leikattua naarmua myöten.
Lasia käsiteltäessä täytyy olla varovainen, koska siinä saa helposti haavoja.

Äänestä

Ei se onnistu, kukahan hullu lie keksiny tuommosen, miksi pitää tehdä kaikki niin vaikseasti? kun on lasirissojakin olemassa,

Äänestä
  • Toimiipas.

    Ei se leikkaa, mutta halkoo sitä hallitusti.
    Mieluummin mahdollisimman kuumaa vettä.

    Mutta nykyään tosiaan käytetään muita keinoja.

    Äänestä

Lasin pitää olla puhdas, jolloin lasin ja veden välinen pintajännitys vähentää lohkeamisen etenemistä lasissa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


1 + 2 = ? kirjoitti:

"Herätyskellon lasin voi leikata tavallisilla saksilla. Piirrä ensin lasin muoto tavalliseen ikkunalasiin. Leikkaa rannassa noin 30cm syvällä aloittaen reunoja pitkin. Laita alle kuitenkin joku isompi saavi, ettet laske lasinsiruja rantaveteen."

Ei oikein haluttaisi kokeilla, ennen kuin joku tietävämpi selittää, miten se veden alla oleminen lasista tekee saksilla leikattavaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu