Tiedemiesten mukaan avaruudessa vallitsee tyhjiö ???
Tyhjiö ei voi olla kovin voimakas, koska muutenhan maapallon ilmakehä olisi imeytynyt tyhjiöön.
Kodeissa oleva alipainepumppu saa aikaan voimakkaammaan tyhjiön, mitä avaruudessa vallitsee ?
Onko siis avaruuden tyhjiö loppujen lopuksi vain paineeton ja hapeton tyhjä tila.
Sivistäkääpäs tyhmää kyselijää, viisaammat... ?
Tyhjiö ei voi olla kovin voimakas, koska muutenhan maapallon ilmakehä olisi imeytynyt tyhjiöön.
Kodeissa oleva alipainepumppu saa aikaan voimakkaammaan tyhjiön, mitä avaruudessa vallitsee ?
Onko siis avaruuden tyhjiö loppujen lopuksi vain paineeton ja hapeton tyhjä tila.
Sivistäkääpäs tyhmää kyselijää, viisaammat... ?
Vastaukset 10
Vanhimmat
Onko täällä jossakin aloitettu kilpailu, kuka kirjoittaa typerimmän trollin?
Mikäköhän sinuakin täällä maapallolla pitelee?
Paine-ero ilmakehän ja avaruuden tyhjiön välillä on yksi bari. Ei sen alle päästä millään laitteella.
Maapallon painovoima estää ilmaa hajoamasta avaruuteen.
Jää rajoitteiksi oleskella avaruudessa. Tyhjiöllä ei ole käytännössä mitään muuta merkitystä, kuin että ei ole happea. Samoin paine ero on avaruudessa mitätön, ettei se rajoita avaruudessa olemista, kunhan on tarpeeksi vaatetusta.
Eikä se veri mitään kiehu avaruudessa, koska paine ero on mitättömän pieni.
Syvänmeren sukeltajillahan paine ero aiheuttaa ongelmia, jos he nousevat liian nopeasti ylös meren syvyyksistä ja tähän on syynä kaasuseos, jota sukeltajat käyttävät.
Vapaa sukeltaja voi sukeltaa syvyyksiin ja nousta ilman, että pysähtyy välillä painetta tasaamaan.
Samassa syvyydessä sukelluslaitteita käyttävä ei voi nousta yhtä kyytiä ylös, kuten vapaasukeltaja, joka ei käytä sukelluslaitteita.
Meressä sukeltavat altistuvat paljon suuremmalle paine erolle, kuin mitä on avaruus kävelijät.
Joo. Minäkin olen kävellyt avaruudessa ja sukellellut. Ei se tyhjö mitään vaan se happi.
Vapaasukelluksessa taitaa aika olla este sille, ettei typpikuplia ehdi muodostua. Kaasuseoksesta ei kai yksistään ole kysymys.
Niin, entropian takia kaikki Maapallon aine / energia todellakin työntyy pois pois päin koko ajan laajenevan Maapallon keskustasta.
Atomien ytimiin absorboituu koko ajan lisää energiaa ja siksi niissä oleva energia ei sovi olemaan saman kokoisella alueella tilassa joka on ei yhtään mitään.
Ei vetävää voimaa ole olemassa.
Tähtien aine / energia on peräisin galaksin keskustan jättimäisestä energiatihentymästä johon entropia tietysti myös vaikuttaa ja siksi se räjähtää eli laajenee ja säteilee energia-aaltoja joilla on atomien luonne ja näin myös mm. tähtien luonne.
Niin se vaan on.
.
Kun et mitään ymmärrä, vaan lässytät samaa idiotismia, niin pysy poissa.
Joko osaat kertoa miten teidän jumalanne toimii?
Siis vetävä voima, you know.
kerro miten vetävä voima syntyy, toimii ja välittyy, niin minäkin voin alkaa uskomaan vetävään jumalaanne.
.
Avaruuden kaareutuminen aiheuttaa näennäisvoiman. Avaruuden kaareutumisen selitys löytyy yleizsen suhtiksen kaavoista. Maailmankaikkeus tottelee niitä kaavoja hämmästyttävän tarkasti. Kuinka on sinun kaavojesi suhteen.