Mariaanien hauta ja CO2

2179
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

"Kansainvälinen tutkimusryhmä onnistui ensimmäistä kertaa laskemaan maailman syvimpään merenalaiseen onkaloon, Mariaanien hautaan, laitteistoa, joka mittasi syvänteen hiilipitoisuutta."

Mitähän epäselvää tässä? Triestellä ei ollut hiilipitoisuutta mittaavaa laitteistoa.

Äänestä
  • Koska siinä sanottiin että se laskeutui itse.
    Se siinä on outoa, ja epäselvää, että uutisessa ei ole havaittavissa mitään alaarmiin viittaavaa,
    kuten tiedeuutisissa on tapana.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sähköteurastaja kirjoitti:

http://www.uusisuomi.fi/ymparisto/108342-bbc-mariaanien-haudan-salaisuudet-selviavat
Mikähän tässäkin on takana?
Laskemaan ensimmäistä kertaa, laitteistoa joka ..?
http://fi.wikipedia.org/wiki/Trieste_(batyskafi)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu