Voisiko olla niin, että osalla ihmisistä on alarmismille altistavia geenejä? Ja sitten jos tällainen henkilö altistuu ulkopuolisten tahojen/henkilöiden (vanhemmat/ystävät/opettaja/TV, tms.) kautta alarmismille, niin tällöin henkilön alarmismi "puhkeaa kukkaan". Eli kysymyksessä olisi geenien ja olosuhteiden yhteistuotos?
Olisiko näin käynyt esim. hohhelin kohdalla? Ja jos nyt elettäisiin esim. 1970 -lukua, niin hohheli hörhöilisi suu vaahdossa jääkaudesta?
Olisiko näin käynyt esim. hohhelin kohdalla? Ja jos nyt elettäisiin esim. 1970 -lukua, niin hohheli hörhöilisi suu vaahdossa jääkaudesta?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Voisiko olla niin, että osalla ihmisistä on denialismille altistavia geenejä? Ja sitten jos tällainen henkilö altistuu ulkopuolisten tahojen/henkilöiden (öljyfirmat, muut hörhöt tms.) kautta propagandalle, niin tällöin henkilön denialismi "puhkeaa kukkaan". Eli kysymyksessä olisi geenien ja olosuhteiden yhteistuotos?
Olisiko näin käynyt esim. retardin kohdalla? Ja jos nyt elettäisiin esim. 1970 -lukua, niin retard hörhöilisi suu vaahdossa jääkaudesta (kuten nykyäänkin)?
Totta kai voi olla. Entisaikaan tällaisia ihmisiä kutsuttiin syntymässä säikähtäneiksi.