Eräässä keskustelussa käytettiin Helsingin Olympiastadionin lempinimestä perusmuotoa "stadika". Toinen keskustelija oikaisi, että perusmuoto on "stadikka", joka taipuu "stadikalla, stadikan" jne. Siihen kiirehti muuan pääkaupunkilainen julistamaan, että Helsingissä ovat sekä "stadikka" (uimastadion) että "stadika" (Olympiastadion). Miten lienee?
Onhan toki stadilaisen pissis-/blondilogiikan mukaista, että toisessa nimessä on yksi konsonantti ja toisessa kaksi. Se on erittäin hyödyllistä, kun esim. ulkopaikkakuntalainen kysyy tietä tai jotain muuta kyseisiin paikkoihin liittyvää. Näin:
Keskustelu A:
- Missähän ne uintikisat pidetään?
- Stadikalla.
- Kiitos, minä ihan luulin, että stadikalla.
Keskustelu B:
- Missähän ne yleisurheilukisat pidetään?
- Stadikalla.
- Kiitos, minä ihan luulin, että stadikalla.
Stadikka ja stadika
8
6337
Vastaukset
- Muisteleiksen
Kävin Stadikalla uimassa viimeksi kesällä 1970. Muistan saaneeni siellä silloin 110 kg:n painonnostopuntit ylös – kuten sitä edeltäneenä ja seuranneena vuonnakin. En ole koskaan uskaltanut yrittää nostaa tätä painavampaa tankoa, ja niinpä olen ehjä edelleenkin. Painonnosto ei ollut eikä ole urheilulaji minua varten!
Stadikan katsomossa olen käynyt kerran Kalevan kisoissa ja kerran Suomi-Ruotsi-yleisurheilumaaottelussa. Siivellä, tietty! Eipä tulisi mieleenkään maksaa pääsylippua moisista.
Stadikan radalla olen käynyt kerran juoksemassakin. Vuosi taisi olla 1975 tai 1976. Silloinen työpaikkani järjesti sinne henkilökunnalleen Tynnyrintekijän eli Cooperin testin. Tulokseni oli 3010 m eli haamuraja ylittyi niukuen ja naukuen.
Noista kiloista ja metreistä lienee näillä vuosilla enää turha haaveillakaan. - Make 58
Jälleen kyseesä niin sanottu junalla tullut "stadilainen" koska ylensä perus stadilainen bamlaa huomattavasti selkeemiin ja laajemmin tuon tapaisiin kysymyksiin.
Tuo tekstin viilaaja eli "toinen keskustelija" on mitä ilmeisemmin tullut samalla junalla sun kanssa koska tosi asia on että meille stadilaisille on itsestään selvää että stadikka on stadikka ja tiedetään minne mennään mutta jos ollaan uima stadikalla tai dallaamassa sinne niin siilloin siihen tulee se etu liite eli oon tai oon menossa UIMA stadikalle.
Sanoisin että aika selkee, vai ?
Jos neuvotaan "turistia" livenä niin "mappi" eli kartta autta ja jos "turisti" on ihan mestoilla niin ohjataan hänet perille vievään sporaan.- Nauroin kuitenkin
Mikä helvatan "mappi"? :D Huono läppä.
Tämä on yhtä tyhmä kinastelu kuin Sörkka/Sörkkä. Slangi muuttuu päivittäin, ja eri puolilla niinkin pientä kaupunkia kuin Helsinkiä puhutaan erilaista slangia.
Minulle lapsuuden (40-50-luvun) kotiseutu oli Tölika. Myös Krunika tuli pian tutuksi, ja Stadikan tietty tiesivät kaikki. Kahta koota (-kka) näissä nimissä ei lausuttu koskaan. Se kuulosti jotenkin landelta.
Mutta jos joku jopa ihan stadilainen haluaa sanoa "stadiKKa", niin siitä vain. Ei häiritse minua.
Se vain sylettää, että joku väittää olevansa oikeassa jonkun slangisanan muodossa tai tulkinnassa. Slangissa mikä tahansa sana, jota on joskus käytetty, on oikea.- terkut hakrolle
Mitähän slangia itse väänsit tekstiisi? Jos viitataan slangisanaan, sanotaan "jonkin" eikä "jonkun".
- artsa
terve vääntö sanamuodoista slangissa on yhtä tärkeää kuin skiglailu tai puutarhanhoito
- Korsolainen
Tarkoitit varmaankin treggordailua.
- 4. polven jne.
Sivistyneistö ja muutkin edes vähänkin opiskelleet eivät puhu Helsingissä mitään slangia. Se on aina ollut vain alemman luokan ja työväestön puhetapa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia
"Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoainetukijärjestelmän, kun energianhinnat nousi362769Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs122559100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman
Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es432278Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin
Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks201871Iso poliisioperaatio Lapualla
Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo381572Olen aika varma
että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa511555- 381483
Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys
Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä251363- 281194
- 261151