Seuraavan ohjeen tekemiseen on helppo motivoida sellaisetkin miehet, jotka tavallisesti eivät touhua keittiössä. Tärkeätä on aloittelijalle korostaa käsien pesun merkitystä. Tätä ohjetta on hyvä noudattaa. Hyöty tulee siitä, jos katsoo valmiiden välimeren herkkujen hintaa kaupassa verrattuna tähän yksinkertaiseen valmistusprosessiin.
Raaka-aineet:
2 kpl 0,5 l tölkkiä olutta
1 kg tölkki oliiveja (esim paprikatäytteinen Xtra 935 g)
4-5 kpl pieniä tuoreita tulisia habanero chilipaprikoita
2-4 kpl yksikyntisiä valkosipuleita
nippu persiljaa
neitsytoliiviöljyä
mausteita maun mukaan esim sitruunankuorta, timjamia, suolaa, sokeria, mustapippuria, viinietikka.
Tarkoituksena näistä on tehdä kahta erilaista oliiviherkkua. Kuitenkin ensin tulee nauttia oluet. Sen jälkeen pestään kädet. Kaada oliivien neste pois ja jaa oliivit kahteen osaan. Toiseen sekoita valkosipulipuristimella murskatut valkosipulit ja puolet persiljasta pieneksi silpuksi saksittuna. Chilipaprikoista käytetään punainen kuoriosa pieneksi pilkottuna terävällä veitsellä. Siemeniä ei käytetä. Chilipaprikamurske kaadetaan oliivien joukkoon, jossa ei vielä ollut muuta. Tähän lisää loput persilja pieneksi silputtuna.
Oliivien joukkoon lisää tilkka neitsytoliiviöljyä, mutta välttämätöntä se ei ole. Kumpikin oliiviherkku sekoitetaan ja ne ovat valmiita nautittavaksi. Sulje kumpikin kannelliseen purkkiin ja säilytä jääkaapissa. Mausteita voi varovaisesti kokeilla lisänä makusi mukaan.
Oluen merkitys ohjeessa oli ainoastaan motivoida ruuanlaittoon sellaisiakin miehiä, jotka tavallisesti eivät keittiötöihin osallistu. Sitä ei kuitenkaan sovi jättää pois valmistusprosessista. Toki se voidaan korvata mieleisellä alkoholittomalla vaihtoehdolla.
Välimeren oliiviherkut
liisan keittiöstä
3
549
Vastaukset
- ei kerry nestettä
suolaa vain 2.9 % on kestosuosikki myös lapsille
http://www.kotikokki.net/reseptit/nayta/94233/Oliivi-Juustokeitto tehdään valmisliemi pohjaan- tiedä mitä syöt
http://www.fineli.fi/food.php?foodid=431&lang=fi
ja muuta oliviivia
http://www.ruokaohjereseptit.fi/ruokaohjeet/oliivi
- koulun keittäjä
tein ohjeen mukaan oluineen kaikkineen, oliivit maksoi alle 2 euroa, nyt kahdesssa purkissa jääkaapissa, molemmat olimme aivan kippurassa kun ymmärsimme ohjeen jujun. loistava ohje. tämän pitää tosiaan miehen tehdä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874138Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella273019No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452320- 351338
- 10919
- 133901
- 6894
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12822Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124766- 11760