Ostin 500 grammaa strutsin filettä, mutta en ole aikaisemmin valmistanut siitä ruokaa. Jotain vinkkejä kaivattaisiin ettei mene pilalle. Olen syönyt aikaisemmin grillattua filettä joka oli aivan fantastisen hyvää, mutta itsellä ei mahdollisuutta grillailla.
Strutsin fileestä jotain?
9
1747
Vastaukset
- olen sellaista
paistinpannulla paistanut.
Strutsinlihaa voi käyttää kuten mitä tahansa muutakin lihaa. Sille ei edes Australiassa ole mitään erityisiä reseptejä olemassa. Itse asiassa olen maistanut sitä vain muutaman kerran ja se on ollut joko hyvää tai huonoa, mistähän johtunut?
Se paras resepti oli tehty stroganoffin tapaan ja siinä strutsi pääsi oikeuksiinsa kun se toisissa muodoissaan pakkasi olemaan pihvinä vähän sitkasta. Joten teepä fileestä kunnon strutsistroganoff olkiperunoilla. Ohjeita googlettamalla stroganoffille löytyy.- justiinsa juu
olisit jättänyt suosiolla kommentoimatta. Pannaan vaan pannulle ja paistetaan sipulin kanssa.
justiinsa juu kirjoitti:
olisit jättänyt suosiolla kommentoimatta. Pannaan vaan pannulle ja paistetaan sipulin kanssa.
Sipulipihvikö sinulla kävi mielessä, vai?
- Rutsila.
Jep, itsekin suunnittelin jotain pataruuan tapaista siitä, kermassa muhittaen.
- pihviä peliin
crudo kirjoitti:
Sipulipihvikö sinulla kävi mielessä, vai?
kuulota sipulit ensin pehmeiksi 10-20min. Leikkaa rinta kahdeksi lätyskäksi ja paista voissa. Lurauta konjakkia päälle ja liekitä. Tee konjakki-kermakastike lisää joukkoon vähän fariinisiirappia, lisää joukkoon haudutetut sipulit ja pihvit, hauduta kunnes haluttu kypsyys saavutettu.
- kysyn vaan.....
pihviä peliin kirjoitti:
kuulota sipulit ensin pehmeiksi 10-20min. Leikkaa rinta kahdeksi lätyskäksi ja paista voissa. Lurauta konjakkia päälle ja liekitä. Tee konjakki-kermakastike lisää joukkoon vähän fariinisiirappia, lisää joukkoon haudutetut sipulit ja pihvit, hauduta kunnes haluttu kypsyys saavutettu.
Voiko strutsin lihan jättää paistettaessa mediumiksi kun kun linnusta on kuitenkin kyse?
- kypsä broileri
kysyn vaan..... kirjoitti:
Voiko strutsin lihan jättää paistettaessa mediumiksi kun kun linnusta on kuitenkin kyse?
Kyllä esim. ankkaa ja sorsaa syödään useinkin roseepaistettuna. Teollisesti tuotetut linnun kuten broileri on todennäköisempi salmonellan lähde, ainakin euroopassa tuotettuna.
- Anonyymi
moi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää452259Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten682154Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211970HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363951725Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1051680Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta01520Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241504Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1841127Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie291033Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53977