Viime kesänä. IL oma erikoistutkija kertoo ko. aseman näyttävän asteen kaksi liikaa.
Mutta kun on kauhia tarve tehdä lämpöennätuyksiä, hintaan mihin hyvänsä, ihan kuin yksittäisen mittarin
lukema merkitsisi sitä sun tätä.
Vielä hullumpaa on alkaa määrittelemään maapallon keskilämpötilaa.
Mutta sopii muule, jatketaan.
Siis Puumalan lämmötkin feikkiä, sanoo Ilmatieteenlaitoksen erikoistutkija.
Saattaa kyllä olla entinenkin koska kertoi mielipiteensä vastoin IL.n julistamaa ennätystä.
http://www.puumalaseura.fi/puumalalehti/lehtiarkisto/150710.pdf
Mutta kun on kauhia tarve tehdä lämpöennätuyksiä, hintaan mihin hyvänsä, ihan kuin yksittäisen mittarin
lukema merkitsisi sitä sun tätä.
Vielä hullumpaa on alkaa määrittelemään maapallon keskilämpötilaa.
Mutta sopii muule, jatketaan.
Siis Puumalan lämmötkin feikkiä, sanoo Ilmatieteenlaitoksen erikoistutkija.
Saattaa kyllä olla entinenkin koska kertoi mielipiteensä vastoin IL.n julistamaa ennätystä.
http://www.puumalaseura.fi/puumalalehti/lehtiarkisto/150710.pdf
Vastaukset 25
Vanhimmat
Huvittavaa tuo mielisairaan ja alkoholisoituneen ja työkyvyttömyyseläkkeellä olevan entisen sähköasentajan känninen hörhöily.
Tai ehkä paremminkin säälittävää.
Mielenkiintoisia seikkoja olet löytänyt, Sähköteurastaja. Jatka vain, äläkä välitä tuon hohhoilevan häirikön mölinästä.
"Suomen kaikkien aikojen lämpöennätys rikkoutui iltapäivällä Pohjois-Karjalassa. Joensuun lentoasemalla Liperissä mitattiin jopa 37,2 astetta."
http://yle.fi/uutiset/kotimaa/2010/07/kaikkien_aikojen_lampoennatys_uusiksi_372_astetta_1865273.html
http://yle.fi/alueet/pohjois-karjala/2010/07/liperin_lampoennatys_on_luotettava_1867201.html
hörhöilyä. Nyt siis onkin puusto se joka nostaa ilman lämpötilaa, liperin kohdalla se on taas puustottomuus. Mittausasemia pitää ilman muuta olla erilaisilla paikoilla, sittenhän ne vasta edustavat "koko Suomea". Tutkija tarkoittanee että tuon Puumalan aseman jotkut luonnonolosuhteet saattavat nostaa alueen mikroilmaston lämpötilaa yhdellä-kahdella asteella. So what? Käsittääkseni Suomessa on aika paljon metsiä. Ja lämpötila vaihtelee erilaisissa maastokohdissa. Toistan vielä aiemminkin esittämäni kysymykseni. Pitäisikö kaikki mittausasemat olla suolla? Ja jos kyllä niin miksi? Hörhöille mieliksi...?
Sekaisin on Sähköääliö taas. Enää ei tiedä mikä lämmittää, se että ollaan kaupungissa vaiko se ettei olla. Vai se että on puita ympärillä vaiko se ettei ole. Kaikissa noissa paikoissa joka tapauksessa koettiin kesällä 2010 ennätyksellinen kuumuuaalto. Minkä tilastotkin vahvistaa.
Saanen huomauttaa IL,n erikoistutkijan lausunnosta.
"Ilmatieteenlaitoksen erikoistutkija Pauli Rissanen. Puumalan mittausaseman sijainti on herättänyt keskustelua valtakunnan medioissa asti. Tutkija sanoo, että Hiisvuoren aseman ympärillä on paljon puustoa, joka saattaa vaikuttaa tuloksiin asteen tai kaksi."
Siis sanoo vaikuttavan asteen, tai kaksi.
No mikä virallinen ennätys se on jos se on asteen tai kaksi pielessä.
Ei se ole minun vikani etteivät FMI,n havaintoasemat täytä kansainvälisiä standardeja sääasemille.
Asteen tai kaksi, ja FMI antaa mittauslukeman 0.1 asteen tarkkuudella, samalla kun mittauksen
virheen tunnnustetaan olevan asteen tai kaksi.
Tuolloinhan lämpötilan ilmoittaminen edes asteen tarkkuudella on vastoin mittaustekniikan perussääntöjä, eli olisi pitänyt ilmoittaa 32C /-2C, eli 30 - 34C oli Puumalassa, .
Absurdia hommaa nuo "ennätykset", eihän tuohon usko itse Erkkikään.
No kerropas se kansainvälinen standardi, pitääkö sitä puustoa olla vai pitääkö olla ihan aukeaa. Tajuat tuon Rissasen jutun ihan väärin. Hän tarkoittaa, että luonnonolot paikalla (puusto) ovat senkaltaiset että se saattaa nostaa lämpötilaa yhden tai kaksi astetta. Siis johonkin ympäristön pisteeseen x verrattuna, missä olosuhteet toisenlaiset. Mikä oikein tekee tuon sääaseman tuloksen "vääräksi"? Sillä eihän Suomessa paljon muuta olekaan kuin metsää. Ja tottakai sääasemia on oltava silloin myös metsäisissä paikoissa.
Kiinnitin huomion sellaiseen tuossa että vaikutus ja virhe ovat kaksi ihan eri asiaa.
Just joo.
Ja tämän talven -46°C ennätyksiä ei noteerata? Oliko lehdet puissa?
Vai joku muu este?
Missä sellainen mitattiin? Virallisella sääasemalla, en ole kuullut...??
No ei tietenkään missään, kun "piuha" oli irti. Tollo.
Jännä tuo nina puumalan postauksen kopio täällä.
Jännä tuo minun nimimerkkini kopio täällä.
Kertoisiko minkä niistä tuhansista?
Miksi et rekisteröi omaa nimimerkkiä?
Kyllähän se Puumalan mittaus tietysti näytti sen mittarin lämpötilan oikein.
Nököetäisyydellä tuosta paikasta (Hiisvuori) on mutsin kasvihuone, siellä on jo aamupäivällä
40C, niin että kattoluukku aukeaa, muuten sinne tulis varmaan 60C, eikä siintäkään uutisoida
mediassa lämpöennätyksenä.
Eipä niin. Metsä on normaalia suomalaisluontoa. Semmoisista paikoista luonnon lämpötiloja mitataan. Voit ihan itse miettiä mitä eroa sillä on sun mutsin kasvihuoneeseen ja meikäläisen mökkisaunaan mikä näyttää 120 parhaimmillaan ja miksi ITL ei tule niihin mittailemaan.
Eelis ja muut AGW uskovaiset eivät oikein tykkää, kun Taalaksen AGW sivukirkon oma AGW kappalainen tulee esiin ja kertoo että ennätyslämmöissä onkin pienoista hämäryyttä. :-DDDDDDDDDD voi voi AGW uskovaisen hätää aina kun valehtelusta jäädään kiinni.
Sähköteurastajalla ja minulla sattuu olemaan noilta seuduilta hiukan pidempiaikaista kokemusta kuin eeliksellä tai muilla hihhulin sivupersoonilla. Toki viimekesänä oli poikkeuksellinen helleaalto, mutta ei se mikään maailmaa mullistava poikkeus ollut. Varsinkaan Saimaan seuduilla. Oli vain kiva, että kunnon kesät tulivat takaisin. Juuri sellaiset lapsuuden kesät, kun pulikoitiin järvessä aamusta iltaan ja perusvaatetuksena olivat uimahousut ja t-paita. Muuta ei tarvittu. Paitsi lippis päähän, ettei tullut auringonpistosta.
Hihhuli ja muut AGW uskovaiset eivät ilmeisesti tiedä sitäkään, että Siperiassa on ollut hellekausia ja jaksoja niin kauan kun venäläiset ovat siellä mittailleet. Niinpä helle sekoittaakin pikku AGW uskovaisen pään aina ja pahasti.
Edelleen en ymmärrä mitä hämäryyttä on siinä että luonnossa eri paikoilla mitataan hieman erilaisia lukemia. Siis pitäisikö niitä mitata vain niistä kylmimmistä paikoista, miksi? Tähän jos nyt saisi selkeän vastauksen. Ei siellä Saimaalla varhaisemmilta ajoilta taida olla paljon mittauksia 34-38 asteen helteistä? Se on vielä ihan eri asia kuin kolmenkympin helteet jotka nekin suomalaisesta tuntuvat kuumilta. Eli ei nyt ihan normaalia ollut, senhän nyt kaikki myöntävät.
Normaalia? No ei ihan, mutta ei myöskään mitään täysin sensaatiomaista. Ja kun tuossa nyt heitit tuon 38 niin missähän se mitattiin??? Siis onko kyseessä virallinen mittari vaiko sellainen, jolle hihhuli ja muut AGW uskovaiset täällä ilkkuvat. Olen nimittäin nähnyt Saimaan seuduilla yli 40 lämpötiloja mittarissa jo lapsuudessa, eli mistähän tässä nyt puhutaan?
Ja tosiaan, jos viralliset, Taalaksen diskoteekin viralliset siis, mittaukset ulottuvat parikymmentä vuotta taaksepäin, millä lihaksilla he sanovat ettei koskaan ole ollut näin kuumaa? Eivät millään. He olettavat niin, koska he uskovat niin. Sitä se AGW teettää. Koko ajan pitää tulla kuumempaa ja kuumempaa. Siksi mittaustulosten on näytettävä samaa. Ja siksi epämiellyttävät muuta osoittavat tulokset siivotaan pois, aivan kuten Australiassa, Yhdysvalloissa ja Uudessa-Seelannissakin tehtiin.
"Edelleen en ymmärrä mitä hämäryyttä on siinä että luonnossa eri paikoilla mitataan hieman erilaisia lukemia". Ei siinä olekaan mitään hämärää, mutta jos lämpötiloista valitaan se kaikkein korkein ja väitetään että tämä oli sitten kaikkialla, niin eikös se ole huijaamista? Juuri näinhän viimekesänä ITL toimi! Älä sinä meille motkota. Osoita valituksesi sinne minne kuuluukin, pajaan jonka pitäisi tehdä työtään eikä ajaa johtajan uskonnollista agendaa.
Ja jos uskoisimmekin ettei Saimaan seudulla ole koskaan ollut yhtä kuumaa kuin viimekesänä, mikä ei pidä paikkaansa, niin sekään ei vielä todistaisi mitään AGWn suhteen. Ja jos me koemme seuraavat kymmenen vuotta samanlaisia helleaaltoja, sekään ei todista AGWsta yhtään mitään. Ja jos seuraavat talvet olisivat lumettomia, niin sekään ei todista AGWn olemassa oloa.
Yritä sinäkin ellis muistaa, että ilmastonmuutos ja AGW ovat aivan eri asioita. AGW on muutaman amerikkalaisen huijarin keksimä uususkonto, skientologian tapainen, ja ilmastonmuutos on normaali planeetan tapahtuma. Se voi olla meille katastrofi, mutta ei sillä ole tekemistä AGW uskonnon kanssa.
perään. Ilmastotouhut on samaa sarjaa kuin vaalirahasotkut ja hiihtodoping, kaikki kusettaa minkä kerkiää ja selitykset vaihtelee. No, onneksi ensi vaalikaudella sirkus puhalletaan poikki.
Saattaapa ollakin että metsän keskellä saadaan parin asteen verran alhaisempia lukuja, siinä mielessä uutisessa voi olla perää.
Ympäröivä puustohan paitsi varjostaa myös jäähdyttää ympäröivää ilmaa haihduttaessaan, sen tietää jokainen joka on helteellä paennut lämpöä metsän siimekseen.
Ne vähän vaihtelee.
http://www.canarysystems.com/nsupport/canary_an3.pdf
Eli ensalkuun Puumalan asema ei ole aukealla paikalla, jonka koko riippuu lähimpien puiden korkeudesta,
ja se on kalliolla, jonka notkelmissa on puustoa lähietäisyydellä, vieressä Vahvistinkoppi jossa niin pljon elekroniikkaa että koppia pitää jäähdyttää jollain konstilla.
Lisäksi voimakas mikroaaltoalueen sähkökenttä ei saata olla vaikuttamatta mittauksiin.
Eikä Liperin kiitoradan musta asfaltti suihkukoneineen 10 metrin päässä sääasemasta joka
näyttäisi olevan hiekalla vastaa WMO,n määrityksiä sääasemalle.
Ei ainakaan ensimmäistä A1 luokkaa.
Esim amerikoista paljastui että yli puolet sääasemista oli sijoitettu ohjeiden vastaisesti.
Ohjeet ovat sitä varten että mittaukset olisivat vertailukelpoisia keskenään, joka tarkoittaa
että mittausasemat eri paikoissa olisivat samankaltaisissa olosuhteissa.
Ymmärtäähän tuon nyt jo sokea Reettakin.
paeta metsän siimekseen, vaan suoraa auringonpaistetta joka muuttuu lämmöksi ihollasi, tai
mustassa t-paidassa.
Kyllä varjossa aukealla paikalla saattaa olla viileämpää kuin varjossa metsän siimeksessä, kun pöheikön absorptio voi olla suurempi kuin aukean paikan, ainakin jos tuulenvire käy aukealla varjossa
tuntuu viileämmältä.
Mites se lääkitys... onko unohtunut? Viina ja lääkkeet ei muuten sitten sovi yhteen!
Sen verran sekavaa houretta pukkaa, ei järjen kipinääkään... Milloin viimeksi kävit ulkona muuten? 90-luvulla?
Koko ilmastonmuutos on feikkiä