Olenpa minäkin ajatellut äänestää perussuomalaisia. Täällä itä-lapissa ei oikein ole sopivaa omankunnan ehdokasta. Muistelen lukeneeni että Rovaniemellä meni joku nainen (Pirita Nenonen?) kunnallisvaaleissa läpi. Kuinka hän on luottamustointaan hoidellut? Taisi olla sairaanhoitaja joten eiköhän koulutus ainakin riittäisi onhan siellä ollut hoitajia ministereinäkin. Kannattaako hänelle keskittää äänet? Mitä paikkakuntalaisina olete mieltä?
Perussuomalainen ehdokas
pitäisi löytää
6378
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Sinnikkäästi Pirita Nenonen on Rovaniemelle ajanut kotihoidontuen kuntalisää ja se on saatu tänne vuodeksi kokeiluun. Syksyllä päättävät valtuustossa jääkö pysyväksi. Hänen kotisivuiltaan www.piritanenonen.suntuubi.com olen lukenut myös, että hänen aloitteestaan omaishoitajille on saatu hetkittäistarpeeseen olevaa kodinhoitoapua. Sieltä löytyy myös muita aloitteita, joita hän on vienyt valtuustoon. Tais olla Uusi Rovaniemi, jossa oli listattu myös valtuustossa aktiivisimmat valtuutetut ja Pirita Nenonen oli yksi valtuutetuista, joka oli ollut läsnä kaikissa kokouksissa.
Mielestäni erittäin hyvä kansanedustajaehdokas. On varmasti henkilö, joka ottaa tosissaan kansanedustajan työn eikä vain torku torkkupeiton alla ja paistattele julkisuudessa.
Jos tositekijän tahtoo Lapin Perussuomalaisista ehokasnaisista, ääni kannattaa antaa Liisa Mariaporille. Siinä on Rovaniemeläinen ykköstykki - pian tohtorisnainen, jolla voisi olla rahkeet jopa ministerin paikalle.
ÄÄnestäkää ketä haluatte Persuista Lapin Läänissä, äänenne menee hukkaan. Yksikään ei mene läpi, tämä on totuus. Persuthan ovat "kunnian miehiaä", eikö vain? Eivät hyväksy "loikkareita" listoilleen, eihän varmaan hyväksy? No joo, hmmmmm, katsokaa lista`? Perkele, siellähän on entisiä vasureita, mihin se aate nyt yhtäkkiä katosi? HÄVETKÄÄ!
Nyt on pakko käydä äänestämässä monen vuoden nukkumisen jälkeen, kun on noinkin rohkea nainen ehdokkaana!
Kyllä siinäkin on kirkasjärkinen nainen Lapin asioita hoiteleen.
Itä-Lapissa on edellä mainittu Persu Hanna Mäntylä ehdolla, ehkä et ole vielä häneen tutustunut? On kovassa nosteessa koko Lapissa aivan aihheellisesti ja huomioitu muuallakin suomessa uutena tositulokkaana. Tutustu vaikka näihin linkkeihin http://sunnuntaikolumnisti.puheenvuoro.uusisuomi.fi/62298-perussuomalaiset-eduskuntaan-tassa-on-tulokset ja tähänä kirjoitukseen http://keskustelu.suomi24.fi/node/9680934 . Kotisivuiltaan löytyy paljon lisää asiaa.
Mm. Kemijärvi palstalla on muuten käyty samaa keskustelua, tässä linkki siihen http://keskustelu.suomi24.fi/node/9678726 . Sielläkin havaita voi että kannatusta löytyy myös Itä-lapista.