Uhkarohkeaa maanjäristystuotantoa

Pääkaupunki Reykjavikin lähelläon vanha, sammuneena pidetty, Hengill -tulivuori, jonka lähellä on neljänsadan megawatin geoterminen voimalaitos, mikä tuottaa pääosan pääkaupungin tarvitsemasta kaukolämmöstä ja sähköstä.
http://www.volcano.si.edu/world/volcano.cfm?vnum=1701-05=
http://en.wikipedia.org/wiki/Orkuveita_Reykjavíkur

Maaperään on porattu suuria syviä reikiä, joista painetaan voimakkaalla paineella kylmää vettä kuumaan kallioon ja käytetään sitten kuumennut vesi.

Tänään siellä on ollut reilusti toistasataa pienehköä maanjäristystä
http://en.vedur.is/earthquakes-and-volcanism/earthquakes/reykjanespeninsula/#view=map

Yhdestoista päivä oli satakunta järistystä.

Voimalaitosihmiset väittävät vedenpumppauksen aiheuttavan järistyksiä, mutta järistysten määrä ja levinneisyys kielivät sitä, että homma on riistäytynyt käsistä ja siirroslinjan "voiteleminen" voi aiheuttaa arvaamattomia seurauksia.
http://www.visir.is/orkuveitan-framkallar-jardskjalfta-i-henglinum/article/2011110229859

Tulivuoriharrastajat ovat huolissaan toiminnan vaikutuksista
http://www.jonfr.com/volcano/?p=570#comments
20569
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Tuliperäiseen maahan ja muuallekin pumpattu vesi on aika pieni tekijä,
vedenpumppaamista on kokeiltu maanjäristysten tehon pienentämiseen.
Sitäpaitsi isompia maanjäristyksiä ei liene ollut Islannissa, vulkaanista toimintaa kylläkin...

Äänestä
  • Teoriassa tilanne voisi toimia niinkin päin. Alhaalta on nousemassa kuumaa sulaa magmaa. Pumpataan kylmää vettä päälle, niin se jähmettyy sinne syvälle, eikä nouse ylös asti purkautumaan. Kuljetetaan kaukolämpönä ja sähkönä kuuman magman energiaa pois neljänsadan megawatin teholla.

    Onhan siellä käsitelty laavaa ennenkin vedellä:
    >>>Vestmannasaarten asutulla saarella Heimaeyllä tulivuori purkautui vuonna 1973. Se teki paljon tuhoa, mutta jälkeenpäin siitä on pystytty hyötymään. Maa Heimaeyllä on vieläkin sisältä kuuma ja johtamalla kylmä merivesi putkistoissa kuuman maan läpi, talot voidaan lämmittää näin saadulla kuumalla vedellä. Lisäksi Heimaeyn satamasta saatiin Islannin suojaisin, kun laavavirta onnistuttiin pysäyttämään sataman sivulle suihkuttamalla siihen satoja tuhansia litroja kylmää vettä.

    Äänestä

Man Made Earthquakes
Kolme ja puolisataa pientä järähdystä kahdessa vuorokaudessa.
Hengill - earthquakes during the last 48 hours
Magnitude less than 1: 165
Magnitude 1 to 2: 164
Magnitude 2 to 3: 12
Magnitude more than 3: 0
Total: 341
http://en.vedur.is/earthquakes-and-volcanism/earthquakes/hengill/

Voisivatko vaikutukset näkyä näin laajalla:
http://en.vedur.is/earthquakes-and-volcanism/earthquakes/atlantic/
N-Atlantic
Magnitude less than 1: 213
Magnitude 1 to 2: 189
Magnitude 2 to 3: 27
Magnitude more than 3: 4
Total: 433
Näinkin suuria ja kaukana:
4.3 291 km SW of Eldeyjarboði
3.7 261 km NW of Bjargtangar
3.2 21 km WNW of Húsafell
3.0 63 km WSW of Surtsey

Tosin näissä suurissa automaattisen mittausjärjestelmän laatuluokitus järähdyksille on huono (40-50).

Järähtely jatkuu, eli myös vedenpumppaus.
13 Sep 05:45 GMT Total: 443
13 Sep 05:50 GMT Total: 447
13 Sep 06:00 GMT Total: 449

Äänestä

Uusi päivä, uudet kujeet.

Tämänpäiväinen vedenpumppaus ja maanjäristystuotanto alkoi kuudelta sikäläistä aikaa, siis vajaa tunti sitten.

http://en.vedur.is/earthquakes-and-volcanism/earthquakes/reykjanespeninsula/

Lisäinfoa asiasta.

Firma dumppaa veden seassa tulivuoreen hiilidioksidia ja rikkivetyä (CO2 ja H2S) ja toivoo että ne jäävät sinne säilöön.
http://www.or.is/media/PDF/CarbFix__Annual_Status_Report_2010__1252011.pdf

Kemialliset reaktiot tuottavat lisää lämpöä ja kupliva hiilihappovesi tuottaa lisää painetta, mitkä tekijät lisäävät energiantuotannon tehokkuutta.

Teoriassa maanmainio ja ihanteellinen energiantuotantotapa, jossa jätteetkin katoavat sujuvasti.

Ongelmia seuraa siitä, että kaikkia kuviteltavissaolevia mahdollisuuksia tuskin on osattu kuvitella.

Reykjavikin kaupunki on parinkymmenen kilometrin päässä. Onnellisessa tapauksessa parisataa tuhatta asukasta saa runsaasti halpaa energiaa.

Onnettomimmissa tapauksissa yllättävän suuren maanjäristykset raunioittavat kaupunkia, nukkuvana pidetty Hengillin tulivuori onnistutaan herättämään. ja purkaus ja myrkylliset kaasut pakottavat reykjavikiläiset evakkoon.
http://en.wikipedia.org/wiki/Hengill

Äänestä

Jaa, täällä 24:ssä tulivuori expertit antaa lausuntoja, entäs salaliitto, olisiko se jotain tuossa rikki asiassa

Äänestä
  • Jos salaliittoa kaipailet, niin rakentele tästä osallistujajoukosta:
    The University of Iceland – Institute of Earth Sciences
    Columbia University USA – Earth Institute - Lamont-Doherty Earth Observatory
    The Centre National de la Recherche Scientifique, France

    Eilinen rymistely jäi vähiin ja tänään on hiljaista.
    http://hraun.vedur.is/ja/oroi/allarsort.html
    Punaiset piikit lähes kaikissa mittauksissa ovat kaukojäristysten merkkejä, kolme kuutosta vajaassa tunnissa:
    6.0 2011/09/15 08:43:08 10.0 CUBA REGION
    6.2 2011/09/15 08:00:07 10.0 EAST HONSHU, JAPAN
    6.0 2011/09/15 07:53:12 13.4 NORTH, NEW ZEALAND

    Äänestä

Osallistujalistaan vielä "Visir" joka on päivälehti,
josta tuo alkuperäinen väite on peräisin!!

Äänestä

Eilen oli taas järistysten tuottopäivä, Hengillin järistysaldo oli vajaa kaksisataa ja paikallisesti voimakkain tasan kolme.
Vähän kauempana samaan aikaan tapahtuvat järistykset ovat ongelmallisempia, voimakkain niistä meni taas yli nelosen:
4.6 274 km WSW of Eldeyjarboði
3.8 207 km W of Eldeyjarboði
3.7 6.5 km WSW of Reykjanestá

Vähän kertomusta kuvin porausideologiasta
http://geothermhydro.com/media/PDF/2_GTH_Seminar_Exploration_drilling_Iceland.pdf

Äänestä

Geotermivoimala painaa taas tänään kylmää vettä ja kaasuja kuumaan kallioon ja järinöitä tulee.
Hengillin alueella tänään jo 125 järähdystä:
Magnitude less than 1: 27
Magnitude 1 to 2: 70
Magnitude 2 to 3: 32
Magnitude more than 3: 2
Total: 131

Nuo yli kolmoset on mitattu nelosiksi, mitkä ovat tähänastisista paikallisista suurimmat:
12.09: suurimmat 2
13.09: suurimmat 2.3
14.09: suurimmat 2.5
08.10: suurimmat 3
15.10: suurimmat 4
Tämänpäiväiset neloset tuntuivat jo Reykjavikissakin

Alueella niin myrskyistä, että sadat pienimmät alle ykkösen järähtelyt jäävät havaitsematta ja "sattumoisin" kaksi lähintä mittaria meni eilen epäkuntoon ja kolmas läheinen on ollut jo pidempään pois päältä (Krokur, Asbjarnarstadir ja Heidarber), kahdeksalla muulla mittauspaikalla värinät menevät yli yläreunan
http://hraun.vedur.is/ja/oroi/allarsort.html

Äänestä

Joko pienet järistykset levittäytyvät omia aikojaan voimalaitoksen saröyttämään kallioon tai mikä todennäköisempää voimalaitosinsinöörit huomasivat hyvän tilaisuuden Reykjanesin järinäkauden varjolla painaa vähän suuremmalla paineella vettä kallioon ja tämänpäiväiset parisataa pikkujäristystä on voimalaitoksen "sivutuotantoa":
Hengill
Magnitude less than 1 in all: 163
Magnitude 1 to 2 in all: 47
Magnitude 2 to 3 in all: 7
Magnitude more than 3 in all: 0
Total: 217
http://en.vedur.is/earthquakes-and-volcanism/earthquakes/hengill/
http://hraun.vedur.is/ja/oroi/kro.gif

Äänestä

Vettä painetaan taas paineella kallioperään. Homma alkoi perjantaina varovasti ja välillä tarkkaillaan tilannetta ja lisätään painetta pikkuhiljaa. Tuossa alla maanjäristysten lukumääriä parin vuorokauden kuluessa eilen ja tänään:

Earthquake count: 18 Sep 16:40 GMT
Magnitude less than 1 in all:  218
Magnitude 1 to 2 in all:  66
Magnitude 2 to 3 in all:  17
Magnitude more than 3 in all:  0
Total: 301

19 Sep 16:40 GMT
Magnitude less than 1 in all: 213
Magnitude 1 to 2 in all: 65
Magnitude 2 to 3 in all: 13
Magnitude more than 3 in all: 3
Total: 294

Samaa graafisesti esitettynä:
http://en.vedur.is/earthquakes-and-volcanism/earthquakes/reykjanespeninsula/
toissapäiväistä järinää:
http://www.volcanocafe.org/wp-content/uploads/2016/09/Hengill-fracking-swarm-Krokur-20160917.png
ja tämänhetkistä tilannetta:
http://hraun.vedur.is/ja/drumplot/drumplot/san.png

Äänestä

Kokeiluihin, järiseekö ikivanha graniittikallioperä, kun sinne aletaan pumpata paineella vettä energian saamiseksi. Tämänpäiväinen uutinen Tekniikka ja talous -lehden verkkoversiossa:

""Onko Espoon geolämpöreikä vakava maanjäristysriski suur-Helsingille? - Sveitsissä järisi 2006 ja hanke keskeytettiin


Espooseen St1:n rakentamaan geolämpövoimalaan liittyy maanjäristyksen riski. Näin varoitti konsulttina toimiva geofyysikko ja tekniikan tohtori Pauli Saksa Helsingin Sanomien yleisönosastokirjoituksessa viime viikolla.

Hän on huolestunut Espoon Otaniemen hankkeesta Sveitsissä Baselin kaupungin vastaavan voimalahankkeen takia. Se keskeytettiin maanjäristyksen takia vuonna 2006. Vakuutusyhtiö korvasi rakennuksille aiheutuneita vahinkoja viidellä miljoonalla eurolla.

Saksan mukaan valvovat viranomaiset ja luvittajat ovat nukkuneet ruususenunta Suomessa ja Espoossa. Hänestä lämpökaivos tarvitsee maanjäristysriskeille ympäristövaikutusten arvioinnin.

St1 kaivaa parhaillaan kahta viisi–seitsemän kilometriä syvää reikää, joiden kautta kallioon on tarkoitus syöttää vettä ensin alas ja pumpata kuumentunut vesi takaisin ylös kaukolämmitystä varten.

Saksan mukaan Espoossa käytettävä tekniikka on selvästi järeämpää kuin liuskeöljyn ja -kaasun tuotannossa käytetty vesisärötys.
Anturit kuuntelevat maan liikahduksia

Hanketta vetävässä St1 Deep Heatissä ei uskota, että Espoon hanke keskeytyisi maanjäristysten takia. Hankkeen tuotantojohtaja Tero Saarno pitää maanjäristystä erittäin epätodennäköisenä Suomen olosuhteissa.

– Baselin jälkeen tietämys geovoimalan rakentamisesta on lisääntynyt. Isoin ero on kuitenkin erilainen kallioperä. Alppien kivi on nuorta ja siellä tapahtuu maanjäristyksiä ilman stimulointiakin. Suomessa on maailman vanhin ja vakain kallio, hän sanoo.

Yhtiö on kuitenkin asentanut ympäri pääkaupunkiseutua kymmenen mittausasemaa, joissa anturit mittaavat maanalaisia naksahduksia stimuloinnin paikantamiseksi. Samalla laitteistolla kuullaan myös maan liikahduksia.

Stimulointi tarkoittaa kallioperän rakojen suurentamista.

– Laitteiston tärkein tehtävä on kuunnella, mihin suuntaan vesi lähtee liikkeelle. Se on välttämätöntä tietoa, kun poraamme toisen reiän loppuosan tarkasti kohteeseen.

Tähän asti anturien varmuusverkosto on havainnut lähinnä luonnollista maankohoamista. Saarnon mukaan yhtiön laitteisto on herkempää kuin Seismologian laitoksella on käytössään. Laitos valvoo St1:n projektia.

Antureita on muun muassa Helsingin Hernesaaressa, Elfvikissä ja Tapiolassa Espoossa; kallioon porattuihin kymmeneen 300 metriä syvään reikään on asennettu geofonit eli elektromagneettiset seismometrit. Lisäksi Otaniemen työmaalla sijaitsevaan kaksi kilometriä syvään luotausreikään on asennettu 25 geofonia.

– Sensoriverkostosta saadulla tiedolla voidaan seurata ja hallita maanalaista stimulointia vedellä. Maan sisäiset pienetkin värähdykset voidaan paikantaa, eikä Baselin hankkeessa käytettyä lähes sokeaa yhden ison jakson simulointia massiivisella vesimäärällä tarvita.
Porausluvat kunnossa

Espoon Otaniemen hanketta ei ole yvattu.

– Kävimme hankkeen läpi kaikkien mahdollisten viranomaisten kanssa, myös maanjäristysriski yhtenä. Viranomaiset ovat myöntäneet hankkeelle porausluvan, Saarno sanoo. Viranomaiset ovat myös hyväksyneet mittalaitteistot.

Otaniemen kaksi porausreikää ovat molemmat nyt kolmen kilometrin syvyydessä. St1 vaihtaa poraustekniikkaa vuoden vaihteessa niin kutsutusta ilmavasarasta vesivasaraan. Stimulointivaihe alkaa näillä näkymillä ensi vuoden helmikuussa. ""

http://www.tekniikkatalous.fi/tekniikka/energia/onko-espoon-geolamporeika-vakava-maanjaristysriski-suur-helsingille-sveitsissa-jarisi-2006-ja-hanke-keskeytettiin-6592351

Äänestä

Eli St! ilimottaa kun vesmassa pyyhkäsöö Tikkurilan mennessään köh juu onhan ne kehätiet paottu ja hyvät rampit jotta autot kulkee vesirajan yläpuolista tasoa. Kämpät siinä vettyy alapualet meinaa jos ei ole ommoo parkki kautta vesivarasto imurointiventaaus patoallasta niinkö iha luksustaloissa. Mitä nyt jos ne bemaria siäl kastuu sou vot!

Äänestä

Helsingissä ne putket kestää sen ylimmäääääräse lämpöpaineen, ei posahda mistään kirjastosta tms asematunnelista kun St 1 hoiti anturit

Äänestä

Järkyttävää että joku vaikeasti kehitysvammainen oikolukutaidoton saa tänne kommentoida mitä sattuu ilman että häpeäpaaluun joutuisi.
Sangen noloa huomata että kehuttu peruskoulujärjestelmämme tuottaa kansainväliseen tietoverkkoon moisia argumentoijia!
Suomen kieli on kaunis ja ainutlaatuinen niin että syrän tässä melkein murtui, lukiessa tuota edellistä haparoivaa mitään sanomatonta tajunnanvirtaa.
Katoa sinne mistä tulit. Sinä juuri.

Äänestä

Meneepä sitte kerralla konkaan jokaiikka koska sehän rungon eli mantereen poikki paukahdus on klassinen force majeure ja suomalaiset vakuutusyhtiöt eivät korvaa siis vittuakaan, ei edes irtainta, vain henkivakuutukset. Valtio tappaa osan väestöstään ja nostaa ryhmähenkivakuutuksessa kaikista nuppikorvauksen joten sama on musta vai valkonen, on kuitenkin työläinen, kulutajakauppias tms orja herrat kiitää pakoon bunkkereihinsa ja pesevät kätensä vastuusta, samoin Elyt jotka lakkautetaan ensi vuonna ettei kukaan nosta ympäristökanteita valtion puolesta, joka on siis Elyn tehtävä. Moka tapahtui jo, nyt vaan puoti kiinni ja Bahamalle...
Kestävän kehityksen malli nääs.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Islannissa kirjoitti:

Pääkaupunki Reykjavikin lähelläon vanha, sammuneena pidetty, Hengill -tulivuori, jonka lähellä on neljänsadan megawatin geoterminen voimalaitos, mikä tuottaa pääosan pääkaupungin tarvitsemasta kaukolämmöstä ja sähköstä.
http://www.volcano.si.edu/world/volcano.cfm?vnum=1701-05=
http://en.wikipedia.org/wiki/Orkuveita_Reykjavíkur

Maaperään on porattu suuria syviä reikiä, joista painetaan voimakkaalla paineella kylmää vettä kuumaan kallioon ja käytetään sitten kuumennut vesi.

Tänään siellä on ollut reilusti toistasataa pienehköä maanjäristystä
http://en.vedur.is/earthquakes-and-volcanism/earthquakes/reykjanespeninsula/#view=map

Yhdestoista päivä oli satakunta järistystä.

Voimalaitosihmiset väittävät vedenpumppauksen aiheuttavan järistyksiä, mutta järistysten määrä ja levinneisyys kielivät sitä, että homma on riistäytynyt käsistä ja siirroslinjan "voiteleminen" voi aiheuttaa arvaamattomia seurauksia.
http://www.visir.is/orkuveitan-framkallar-jardskjalfta-i-henglinum/article/2011110229859

Tulivuoriharrastajat ovat huolissaan toiminnan vaikutuksista
http://www.jonfr.com/volcano/?p=570#comments

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu