Ostan useesti tuollaisia Jääsalaattipusseja, eli salaattia joka siis suljetussa pussissa, ei multaruukussa.
Niistä löytyy usein jotain elävää. Tai ei usein, mutta sillon tällöin. Viimeisimmästä ostoksesta löytyi pienen pieniä, ehkä millin pari mittaisia mustia matoja. Jotkut oli niin pieniä, että hädin tuskin näki, ellen olisikin tutkinut oikeen kunnolla.
Onko tälläiset eläväiset otukset normaaleja kaupan salaateissa, ja eivät kai ole terveydelle vaaraksi?
pienen pieniä toukkia kaupan lehtisalaateissa?
9
4248
Vastaukset
- ei uutta
Ne mustat kikkareet on joko multaa tai etanan paskaa.
Katsos kun salaatti kasvatetaan ihan oikeassa maassa; joko turveruukuissa
tai mullassa.
Kylmäsäilytys kyllä tappaa vaihtolämpöisen etanan, mutta multaa siellä saattaa
siitä huolimatta olla.Salaatti pitää huuhdella ennen käyttöönottoa.
Kyllä taas on pissis liikenteessä provoilemassa.
Seuraava valitus tulee varmaan pizzasta tai hampurilaisesta.
Hui !- 26-vuotias pissis?
Nämä mustat kikkareet kyllä ihan elävät! Eivät edes ole kuolleita. Siksi ihmettelenkin mitä ovat, kun ei jääkaappi lämpötilassa edes kuole.
Pesin kyllä salaatin, mutta silti niitä matoja löytyi. Olivat jotkut niin pieniä, että olivat kaivautuneet salaatin uomiin, ja lähtivät vasta kun kynnellä kaivoi. - Kasvitäti.
26-vuotias pissis? kirjoitti:
Nämä mustat kikkareet kyllä ihan elävät! Eivät edes ole kuolleita. Siksi ihmettelenkin mitä ovat, kun ei jääkaappi lämpötilassa edes kuole.
Pesin kyllä salaatin, mutta silti niitä matoja löytyi. Olivat jotkut niin pieniä, että olivat kaivautuneet salaatin uomiin, ja lähtivät vasta kun kynnellä kaivoi.kaupan saaateissa. Ne ovat todella pieniä, eikä niitä aina edes huomaakaan. Mutta hei suurennuslasi ja paljonkin suurentavaa kannattaa käyttää, niin saa ne hyvin näkyviin.
Mutta ne voivat olla jotakin loisia, jotka aiheuttavat ihmiselle hermotulehduksia. Kantsii seurata mitä vihreitä ostelee. Muovipusseihin ei vihanneksia eikä hedelmiä saisi edes laittaa eikä juuri muitakaan elintervikkeita. Ja miksi ei ? Muovin sisällä on kosteutta ja siellä muhivat kaikki madot, toukat ja samoin leipäkin homehtuu helposti huoneenlämmössä, mikäli ja kuten olemme huomanneet, niin kaupoissa suositaan MUOVIPUSSEJA.
Muovipussissa olevat kasvikset, vihannekset, hedelmät, juurekset ovat kuin kasvihuone pienoiskoossa. Kasvihuoneissahan niitä matoloja kasvaa ja kärpäsiä sekä itikoita lentelee, olette kait huuomanneet.
- kuuluu aina
huuhdella ennen kuin syö ne.
Siinä lähtevät ötökät pois. - luomuruukku
Olen löytänyt toistuvasti pikkumatoja ja pikkukärpäsiä luomuruukkusalaateista-
auttaako salaatinlehtien peseminen, etteivät nämä loiset tartu eläimiin ja ihmisiin?- P.L.
No haloo pahvi.
Luomuun ei ekanakaan käytetä torjunta-aineta, hyi hyi, siinähän saattaa ihan kärpänen kuolla.
Pikkumatoja ? OMG .. tuuppa kuule hakemaan salaattia meiän kasvimaalta, pikkumato on joko viis senttinen etana tai kahden euron kolikon kokoinen lehtokotilo. Ei tarvia suurennuslasilla katsoa.
Matoja TOIVOTAAN kasvimalle , niitä jopa siirretään jos jollain on hyvä matopaikka. Ne möyhentävät multaa, sateella nousevat pintaan jolloin paikalle saadaan pikkulintuja syömään niitä ja samalla myös muuta kuoriaiskantaa ja muurahaisia.
Niitä isoja matoja, semmosia 35-40 senttisiä, jotka puree ja on myrkyllisä varten tehtiin pari siilinpesää.
Salaatinlehtien huuhtelu riittää tai jos oot oikein nirppis niin jätäppä kuule koko salaatti ostamati.
- Anonyymi
Toivottavasti ei ole niitä suoli kaisia jota käytetään etänan häätöön bio torjuntaa, jotku sanoo että saattaa levitä ihmisenkin.
- Anonyymi
Näin keväisin varmaankin vain kirvoja. ei aarallisia.
- Anonyymi
Osta vegaanista salaattia, siitä on eläimet kaasutettu pyretriinillä pois.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.683208Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91851- 1111740
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2241259- 1291048
- 99992
- 60944
Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil67926Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik6875- 84869