Pakkasjakso meni poikki koko maassa

Mahtaa viilenemispellejä ottaa päähän, kun ei tullutkaan ennätyspitkää pakkasjaksoa. Plussalle meni Lappia myöten. Ainoastaan Itä-Suomessa pienellä alueella oli pakkasta, mutta siellä ei oltu edes hätyyttelemässä ennätyspitkää pakkasjaksoa.

http://cdn.fmi.fi/weather-observations/products/finland/finland-max-temperature-observations-map.png
1291
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Ja koska viilenemispellet eivät tätä halua kertoa, niin minä kerron: Suomessa eilen noin 5-10 astetta normaalia lämpimämpää:

http://www.esrl.noaa.gov/psd/map/ANIM/sfctmpmer_01a.fnl.30.gif

Ja esimerkiksi Siperian itäkulmilla tummanpunertava hotspotti eli jopa yli 20 astetta normaalia lämpimämpää.

Äänestä
  • Sinäkö se olit joka koittaa tyrkyttää väärää tietoa esimerkiksi Siperian talven keskilämpötiloista?

    Yhden päivän, viikon tai jopa kuukauden sää on vähän niinku jäätynyt pää. Kokonaisuuden kanssa merkitystä kun niin vähän jää. Seuraavaksi voitaisiinkin seurailla vaikkapa undulaattien värityksen kehtitystä.

    Jos vähän, vaikkapa edes pikkuisen, simiä avaisi, näkisi että tuolta 40 leveysasteen tienoilta, Atlantin lämmöstä, meille ilmaa virtaapi. Silloin tuppaapi, näin kevättalvel, olemaan vähän lämpösempää. Mikäli näin ei olisi, maailma olisi kohtalaisen sekaisin.

    Nyt sää vähän viilenee, pitääkö siitäkin tehä oma topikki kuin ei meekkään niin kylmäksi mitä pari viikkoa sitten... Tai kultainen 60-luku, silloinhan sitä maaliskuuussa ydinjäänmurtajat jäivät jumiin, joskus syksyllä saivat ne hakattua jäästä irti. Satujahan sitä setä täälläkin osaa kertoa :)

    Äänestä

  • Vanhaa tietoa, milloin GISS meinaa päivittää nämä tiedot 0,4 astetta alemmaksi.

    Äänestä

Kyllä buahhahhahhaata vituttaa kun -40 astetta meni rikki.

Äänestä

Ulkonahan on likimain shortsikeli! Eikä mitään pakkasennätyksiä ole saavutettu ei huippupakkasen kuin pakkasjakson pituudenkaan. Ja Sähköteuras luovuttanut tai joutunut hoitoon! Ei uusia ääliöavauksia puoleentoista vuorokauteen. Tiede jyrää!

Äänestä
  • "Pakkasjakso on ollut Lapissa toiseksi pisin 50 vuoteen."

    http://yle.fi/alueet/lappi/2011/03/pakkaskausi_paattyi_lapissa_2408817.html

    Milloin Eelis ymmärtää, että viime talvi oli poikkeuksellisen ankara monin tavoin?
    Ja nämä maaliskuun alun lämpötilat eivät ole olleet mitenkään poikkeuksellisia.

    Ja kenraali Talvella taitaa olla vielä takataskussaan pari yllätystä ennen kuin maaliskuu on ohi. Kattellaan...

    Äänestä

Jos sinusta 4 astetta on shortsikeli niin painu ihmeessä shortseissa pihalle, mutta muista tulla ajoissa sisälle sillä pakkasta on luvassa.
http://ilmatieteenlaitos.fi/saa/Jyväskylä

Äänestä

Säälittävä toiseksi pisin 50 vuoteen! Viime kesänä Itä- ja Etelä-Suomessa oli kuuminta ikinä! Kerronko kuinka kuumaa?

Äänestä

Olet eelis säälittävä. Olet juuttunut tuohon viime kesän säätilaan kun mistään ei sen jälkeen ole tullut uskoasi vahvistavia lämpöuutisia. No ehkä ensi kesänä taas jossain on lämmin sää ja pääset hehkuttamaan sillä.

Äänestä

Ai ei? No vaikka Grönlannissa oli syyskuussa käsittämättömät likimain hellelukemat. Samoin koko alkutalvi oli Pohjois-Kanadassa ja Grönlannissa erittäin lämmin. Voisin jatkaa mutten viitsi. Ilmasto lämpenee.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


buahhahhahhaa kirjoitti:

Mahtaa viilenemispellejä ottaa päähän, kun ei tullutkaan ennätyspitkää pakkasjaksoa. Plussalle meni Lappia myöten. Ainoastaan Itä-Suomessa pienellä alueella oli pakkasta, mutta siellä ei oltu edes hätyyttelemässä ennätyspitkää pakkasjaksoa.

http://cdn.fmi.fi/weather-observations/products/finland/finland-max-temperature-observations-map.png

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu