Rovaniemen murre

about it was me

Mie puhun Rovaniemen murretta ja nyt sitä kirjotanki. Mitä sie teet jos suun avvaimet hukkuu? Soitakko polliisille? Vai etikkö niitä ite? Mitä jos sie et löyvä niitä? No haittaako se jos niitä ei löyvy? Mihin sie avvaimia tarvit kun ovet on auki kumminki. Pelekkä harava ovea vasten riittää näyttämää että kettään ei oo kotona. Jos on jotaki asiaa tai tuomista on niin voi laittaa sen etteiseen vaikka kukkaan ei oo kotona.

Ja nyt suomeksi :)
Ajatelkaa, aikoinaan elin oikeasti tuollaisessa maailmassa Rovaniemen keskustan tuntumassa (muutama sata metriä). Harava kertoi että ketään ei ole kotona. Varkaita ei tarvinnut pelätä. Olispa nykysinki niin.

4

3586

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pohpohj.

      vähän etelämpänä laitettiin luuta oven
      eteen
      Talvella kun ei juuri haravaa tarvita niin luuta on parempi.
      Eli päinvastoin kun nykyään, ilmoitettiin ettei ole ketään kotona,
      Oi niitä aikoja...

    • Okein. Mutta minkä ihmeen sanoman tahdoit viestilläsi välittää?

    • Anonyymi

      Mitä mahtaa tarkoittaa kanski?

    • Anonyymi

      Tännään pittää olla säpit ja teljet ovisa ynnä kalterit ikkunoisa ennenku arvaa kotuaan ulukoistua vaikka kauppaan eli postiin. Nelekytä vuotta sitten ku kylille lähti, nii ei kai sitä muuta lukkoa ovveen ollu ku luuta nojolleen ja takasi tullesa lukko oli siinä, ei kukkaa ollu poikennu tuvasa asti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      97
      4203
    2. 78
      3467
    3. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      72
      3084
    4. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      81
      2549
    5. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

      Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
      Maailman menoa
      5
      2356
    6. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      206
      2151
    7. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      30
      2081
    8. Mies älä

      Odota enää vaan toimi. Pieni vinkkivitonen 🫰💥
      Ikävä
      41
      870
    9. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      73
      811
    10. Mä tiedän

      Että sä tiedät, että mä tiedän, että sä tiedät. Me molemmat tiedetään. Onko näin?
      Ikävä
      52
      776
    Aihe