"Epäkohta" Mitä se muka tarkoittaa? On kohtia ja sitten niiden vastakohtia. Onko epäkohta kohdan vastakohta? Hä?
Kuka
vähäjärkinen
noin
typerän
sanan
on
keksinyt
?
On ollut mieltä vailla hän...
Suomen typerin sana:
13
721
Vastaukset
- aaaaggggg
Tuli auttamatta Markus Kajo tästä viestistäsi mieleen. :(
- Vitkenstain
Olenkin lukenut koko tuotannon.
- Mäntti tienaripoika
Olisiko ruotsin jäljittelyä (käännöslaina tjsp)?
Ruotsissahan on vastakohtapareja kuten
växt - oväxt
ljud - oljud
djur - odjur
gräs - ogräs
ja niin edelleen... - ihan mahoton
Eiköhän se ole saippuakauppias.
Ainakin edellisen gallupin mukaan oli, joskus 60 luvulla. - on...
"selvityspyyntö". Kun jostain virastosta lähetetään sellainen niin on täysin hyödytöntä antaa mitään selvityksiä kun ei niitä kuitenkaan huomioida; ja toisaalta eihän se ole mikään "pyyntö" vaan käsky;jos et vastaa siihen asiasi jumiutuu ikuisiksi ajoiksi johonkin viraston mappiin.
- Antsu
Työpaikallani paskantärkeät virkamiehet ovat keksineet sanan 'ennakkosuunnitelma'. Mitä se 'ennakko-' siinä tekee? Vai onko jossain myös jälkikäteissuunnitelmia?
- A.K.S.K.
Antsu kirjoitti:
Työpaikallani paskantärkeät virkamiehet ovat keksineet sanan 'ennakkosuunnitelma'. Mitä se 'ennakko-' siinä tekee? Vai onko jossain myös jälkikäteissuunnitelmia?
"Ennustaminen on vaikeata. Varsinkin tulevaisuuden ennustaminen."
Tuo on sijoitettu erään edesmenneen moninkertaisen ulkoministerin ym. ym. suuhun, erinäisten tankerojuttujen ohella. Mies taisi olla Suomen Pankin pääjohtaja ihan työhistoriansa viime vaiheessa. - Anonyymi
Antsu kirjoitti:
Työpaikallani paskantärkeät virkamiehet ovat keksineet sanan 'ennakkosuunnitelma'. Mitä se 'ennakko-' siinä tekee? Vai onko jossain myös jälkikäteissuunnitelmia?
Puurtimo on sanoista vaikeatajuisin, miksikäköhän
- Anonyymi
Kohta=pian. Mikä on vastapian, vai olisiko se vihtapian?
- Anonyymi
Mistä oikein hait tuon sanan vasta???
- Anonyymi
Toinen sana, mitä olen suuresti ihmetellyt määrittelee itsensä vastakohtansa kautta.
Antilooppi on onttosarvinen sorkkaeläin, mutta mikä se looppi on? En ole löytänyt mistään eläinkirjasta.- Anonyymi
Sanaa ei voi jakaa osiin 'anti' ja 'looppi', vaikka tuttu sana 'anti' siihen johdattelee. Antiloopissa sillä ei ole mitään käytännön lähdettä. Se on suomenkielinen väännös latinan sanasta 'antelope', jonka etymologiset juuret lienee myyttisessä eläimessä, 'antholops', joka taas on todennäköisesti muototunut sanoista 'anthos'=kukka ja 'ops'=silmät.
- Anonyymi
Tässä palstassa on se EPÄKOHTA, että kysellään turhuuksia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1792039- 1751761
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1691608Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise241403Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys1031396- 1001057
Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su1541038Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c731027Rokotevastaiset aiheuttaneet lasten kuolemat USA:ssa, eivätkä pyydä anteeksi
Jo kaksi lasta kuollut tuhkarokkoon Texasissa, koska rokotevastaiset ovat toimillaan tuhonneet suojaavan rokotekattavuud228856Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,56820