Vähäkalorista

Vexi Pannar

Minä tuppaan syödä muutaman pellillisen pannaria päivässä kermavaahdon ja mansikkahillon kera. Aamukahvilla menee muutama siivu, lounaalla ja sitten illalla ahmin itseni täyteen. Kuinkahan kauan ihmiselimistö kestää tälläistä? Olen nyt 31v ja noin 185kg. Olen huolissani, mutta en vain pysty lopettamaan.

2

312

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tyttönen__

      Sun täytyy löytää joku kontrolli. Muista, ettet saa menettää itseluottamustasi ja tuntoasi. Pidätkö esim. jäätelöstä? Kaupasta saa pirkan mangosorpettia jossa on 220kcal 0.55l:ssa. Vastaa siis noin yhtä pannarin palaa.

      Vaihda vähäkalorisempiin herkkuihin aluksi.
      Sanoit että tykkäät kermavaahdosta.. Sillekkin on hyvä blåbondin suklaavaahto, todella kevyttä ja herkullista, voi syödä enemmänki.

      Onko karkit ongelmana? On olemassa paljon vähäkalorisia karkkejakin. Tuttifrutin pikkuaskeissa, kaikki läkerollit, sisut, yleensäkkin kaikki pastillit.

      Ja suosi light ja free limuja. Niissä ei ole juuri ollenkaan kaloreita, toisinkuin esim sokerilimussa (0.5l) voi olla 250kcal, eli taas yks pannaripala, kun lightissa/freessä on alle 10kcal.

      Syö terveellisesti, siis proteiinia, unohda hiilarit (pulla, leipä, pasta, peruna, vaalea riisi) ja karsi niitä vähemmäksi. Näin pääset alkuun ja kun pidät säännölliset ruoka-ajat, etkä päästä itseäsi nälkään, ei tule ahmimiseenkaan houkutusta.

      Arvosta itseäsi! Vartalosi on sinulle tärkeä, älä tuhoa sitä. Onnea kevyempään matkaan. Jos ahmiminen vaivaa, saat myös apua psykologeilta ja lääkäreiltä. Liity vaikkapa keventäjiin, he tsemppaavat!

    • neuvonisokerista

      Parasta on juoda vaan vettä janoon ja luin, että kun juo tarpeeksi vettä päivässä se auttaa maksaa sulattamaan rasvaa..

      Riitää kun jättää sen sokerin pois katsoo jos tuotteessa on sokeria niin sitten ei sitä käytä..

      Kukkakaalit ja ruusukaalit perunan tilalle ja leivokset ja vehnä jauhot pois, niin laihtuu.

      Ruokailu 4 tunnin välein. Aamulla 8.00, 12.00. 16.00 ja iltapalalla hedelmiä..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      203
      2790
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      165
      2496
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      106
      1162
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      951
    5. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      256
      904
    6. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      107
      902
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      879
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      307
      874
    9. Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.

      Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k
      Kaste
      453
      778
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      748
    Aihe