Olen vihdoinkin saanut oman pihan ja grillin ja ajattelin pitää grillijuhlat ystävilleni kunhan säät vähän paranevat. Muutamat ystävistäni ovat kasvissyöjiä ( eivät syö edes kalaa) ja haluaisin heillekin tarjota jotain mutta olen itse tottunut grillaamaan vaan makkaraa eikä ole mitään ideoita... Osaisiko joku suositella jotain grillattavaa kasvissyöjille?
Grillattavaa kasvissyöjille
7
12125
Vastaukset
- grillaaja
Kasvispuolelta löytyy todella paljon grilliin sopivia tuotteita:
pikkusipulit, paprikat, tomaatit, kesäkurpitsa, maissin tähkät, herkkusienet, perunat (miel.keitetyt).
Folionyytit ovat todella kivoja juttuja, niihin voi oman mieltymyksensä mukaan koota eri kasviksia ja maustaa mielensä mukaan.
esim. vihannessuikaleita (pakaste sellaiset käyvät erittäin hyvin), mausteeksi juustoraastetta tai tuorejuustoa ja pippuria.
Mielikuvitus on valttia grillaamisessakin.
Mukavia herkutteluhetkiä..... - auflauf
Tee ensin grillauskastike. Voit tietysti ostaa valmiinkin.
Grillauskastike: Soijaa hyvä liraus. Tabaskoa muutama tippa. Pippurisekoitusta jonkinverran. Pari valkosipulinkynttä, puristettuna.
Määrät riippuu siitä, kuinka paljon aiot grillata?
Kastike sopii myös lihoille, ja Bratwürstille
Siivuta isoja herkkusieniä n. 1cm paloiksi. Pilko paprikaa samanlaisiksi paloiksi. Poista paprikoiden siemenet ja siemenkodat. siivuta purjoa tai kevätsipuleita n. 3 cm paloiksi. Halkaise kesäkurpitsa tai munakoiso. Pilko se myöskin 3 cm paloiksi. Pieniä kirsikka tomaatteja voi myös laittaa. Lävistä ne tikkuihin, ja voitele tekemälläsi kastikkeella. Heti. Käännä ne myös heti ja voitele toinenkin puoli. Älä laita niitä grillin kuumimpaan kohtaan. Kääntele usein. Ne valmistuvat huomattavasti nopeammin kuin lihat tai makkarat. Siis, laita ne myöhemmin grilliin. - veggie
marinoitu tofu on ihanaa grillattuna. kiinteää tofua saa valmiiksi marinoituna tai sitten perusmuodossa, jolloin sen voi maustaa itse, tai käyttää valmista marinadia.
paprikoita / tomaatteja / herkkusieniä voi täyttää esimerkiksi kasvisliemeen keitetyllä cous-cousilla, sipuli- ja kukkakaalisilpulla ja fetakuutioilla.
perunasta tai bataatista voi leikellä viipaleita, jotka sivelee yrttiöljyllä ja grillaa. tietty perunat voi tehdä folionyytteinäkin.
on olemassa myös soijanakkeja, mutta ainakaan minulle eivät moiset feikkimakkarat maistu.- Laktovegetaristi
Paahtoleipien väliin tai päälle cheddaria tms. juustoa ja salsaa tai tomaattista pastakastiketta. Sitten grillataan niin, että pinta rapeutuu ja juusto pehmenee. nam.
Vegaaneille voi tehdä esim. sentin paksuja kesäkurpitsa (zucchini) -siivuja ja varsisipulisiivuja. Tomaatti- ja paprikaviipaleetkin käy. Ne voi marinoida tai vain sivellä kevyesti kasviöljyllä ennen grillaamista. Vastarouhittua mustapippuria, paprikajauhetta, valkosipulijauhetta tai merisuolaa heti lämpien grillistä otettujen kasvisten päälle.
Muista, että minkään sortin kasvissyöjä ei välttämättä arvosta grilliritilästä tarttuvaa lihankäryä. Siksi, jos on vain yksi grilli, folioon kääräistyt kasvisnyytit on varmin ratkaisu. - vegaani
tein just herkun grilliaamiaisen sellasella sisällä käytettävällä sähkögrillillä:
voitelin 2 isoa paahtoleipäsiivua sellasella oliiviöljypohjasella tomaattisella pastakastikkeella. päälle ripottelin basilikasilppua ja vastarouhittua mustapippuria. toisen leivän päälle veistelin 2 puolen sentin paksuista aito tofun savutofusiivua, ja sit vaan leivät päällekkäin sänkkäriks ja grilliin.
ihanaa.
- protskuja
Jos jaksat nähdä vaivaa, googlaa miten tehdään seitanmakkaroita, papupihvejä ja soijakebakoita. Jos käytät mieluummin rahaa, osta kaupan pakastealtaasta valmiita soijanakkeja ja quorn-pihvejä.
Rehuosastolta värikkääksi lisäkkeeksi vaikka kasvisvartaita (joihin voi työnnellä myös marinoituja tofu- tai tempehkuutioita), täytettyjä sieniä, maissintähkiä ja folionyyttejä. - Kokkimään2000
Tässä todella tykki ohje vegaanihampurilaiselle:
http://www.seriouseats.com/recipes/2012/03/homemade-veggie-vegan-burgers-that-dont-suck-recipe.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1628624Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t877455Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?1067357Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle
Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht37326Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit417244Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t217188Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik1126642Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv296486Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa845710Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?485495