Olipas kova ohjelma,lappi tarvii huomattavan määrän lisää poliiseja,myös Muonio ja Enontekiö tarvii kymmenen lisää.
Poliisi TV/porotalous
hieno ammatti!!!
20396
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Mikä se ohjelma oli ja mistähän sen voisi katsoa uusintana ?
No taatusti tulemme tarvitsemaan lisää poliiseja. Eihän raja ja tulli oikeasti pysty niitä hommia hoitamaan. Nykyisellä sisäministerillä ovat vähän vääränlaiset käsityksen meidän turvallisuudesta.
Mitä hemmetin hyötyä on poliiseista ja mistään muustakaan virkavallasta kun LAKI on semmonen kuin se on.
yle.fi/poliisitv / etusivu
Onneksi on poliiseja. On jonnekin minne käräyttää RATTIJUOPPOJA.
KÄRÄYTTÄKÄÄ RATTIJUOPOT! KÄRÄYTTÄJÄ ON AINA PAIKALLINEN SANKARI JA YLEISEN TURVALLISUUDEN RITARI!
KÄRÄYTTÄKÄÄ RATTIJUOPOT AINA KUN NÄETTE JA NOSTAKAA UUTISET NIISTÄ TÄNNE!!!
Täällähän tuntuu käräyttäjät olevan isompia rikollisia ,,
kyllä viha on kova. on oikeassa. varmasti menettäny jonku rattijuopon takia.
Ei se ollu ku armotonta roskaa koko ohjelma. Rikollista touhua lähettää tuollaista saastaa Ylen kanavilla. Häpeä Yle.
Joo täynnä epämääräistä vihjailua ja lapsellista yleistämistä. Loppuhuipennuskin suoraan jostain komediasta. Luulivat varmaan, että iskivät kultasuoneen, ku joku ovela päässy ujuttamaan tämän ohjelmistoonsa. Voivat olla erittäinkin väärässä.
Ehottamasti tarvimme lisää virkkoja poliseille näillä alueilla.Äänestämme eduskunnan joka säätelee lait ja poliisit valvoo,että meidän äänestystä noudatetaan.
Enemmän paitsi työpaikkoja paikallisille. S-market ois hyvä, niin sais moni myyjä hyvän paikan. Siihen risteykseen vaan marketti, joka auki klo 21 asti, niin avot, norjalaiset pysähtyy ja kunta rikastuu. Ei met poliiseja huolita, ko net on ulkopuoliset. mitä niillä. sekottavat vaan elämän täälä.
Jaa a vai sekoittavat ;) näitä juttuja ko lukee niin ei sunkhaan tämän sekasemmaks voi enää mennä ;)
ehottomasti toinen viinakauppa ja esso takasi!! ja vois thaihierontapaikkaki olla hyvä. vois monen tänne kirjottajan skitsofreeniaki vähä helpottaa ku pistäytyy siellä, ja kyllä sossu varmaan tukis jos iteltä eirahaa sattus löytymään.....
Ei se thai hieronta niin kallista ole,,
Pysykääppä asiassa, ei kaikki ole soopaa .
soppaa sulle. mannavelli oli tarjouksessa. ja hyvvee oonnn!!!
Juo sie tassun jälki vaan soppaa, ku se sulle maistuu.
Toivottavasti porotalous jatkuu,se on ainoa mahdollisuus saada huomattavamäärä poliiseja lisää.
mihin sie kaks kkymment tartteet poliisejas??
eihän tuossa ohjelmassa kerrottu niistä ongelmista, että mikä sitä poronhoitoa haittaa. niinkö alasajo, ahtaat maat, ongelmallinen asenneilmasto, pienet tulot, taloudelliset ongelmat, pedot, maankäytölliset eturistiriidat. jne.
ongelmia on yhdellä elinkeinolla niin paljon, että on kovaa olla poromies. siitä on hehku kaukana.
sitten ohjelmassa yleistettiin niin rankasti, että aivan törkeää. ylitettiin reippaasti hyvän journalismin raja.
se oli täynnä ennakkoluuloja, ja kaikki kohtuu poronhoidon kohtaloksi ja taakaksi.
miten selittää ihmiselle, jonka maailmankuva on kauniiden ja rohkeiden ja virkaihmisen? se onki vaikeaa. tällainen elämäntyyli pyrkii hyödyntämään luontoa ja oma panos nähdään elämässä kovin suurena. Sellainen tehoajattelu.
poronhoito ku on luonnonmukaista, toisin ku elämä yleensä, niin luullaan, että helpolla päästään. se on kuitenki virhekuva. yrittäjät on eri asemissa.
esim. leikkuupuimuriin ja navettaaan saat aivan eri tuet ku moottorikelkkaan tai varastoon. silti poronhoidossaki täytyy investoida rankalla käjellä.
Poronhoitaja saa tukea eloporolta vain, jos hänellä on 80 poroa. Eli lainalla eletään, jos ei näin ole tilanne. Eikä ole poronhoitajan vika, että ne laidunmaat on niin häirityt, että siellä joutuu liikkumaan nykyään niin paljon.
Jo vain poronhoitohan on rehellisten miesten ammatti, en tunne yhtään luikuria palkisilla..