Oheinen linkki on Vegaaniliiton kotisivuille (Tampereen ryhmä)
http://www.vegaaniliitto.fi/tampere/
Ryhmä hehkuttaa, että 7.4. he järjestävät karppausaiheisen kokkausillan toimistollaan. Karppaus kuitenkaan ei ole mikään perivegaaninen tapa. Karppauksen idea on vähentää hiilihydraatteja ruokavaliosta. Se kuulostaa tietenkin jo sinänsä idioottimaiselta, mutta kaksin verroin kun kyseessä ovat vegaanit -tai itseään sellaiseksi väittävät.
Kasvisten sisällöstä suurin osa tulee hiilihydraateista ja terveen ruokavalion noudattaminen edellyttää, että kompleksisia hiilihydraatteja on ruoassa. Vaihtoehtoiset -karppaajien suosimat- ravintoainekset ovat proteiinia ja rasvaa. Koska hiilihydraatteja ei oikein voi kasvisruokavaliolla välttää, on ainoa johtopäätös asiassa, että vegaanien väitetty "etujärjestö" on vain valevegaaninen edistäessään karppauksen tapaista huuhaata, jolle ei löydy tieteellistä kannatusta.
Seuraavaksi valevegaanit kai suosittelevat kinkkua -aidosta siasta- joulupöytään ja silakoita lisukkeeksi.
Valevegaanien järjestö karppihuuhaata edistämässä
6
193
Vastaukset
- vegeuskonto
"...terveen ruokavalion noudattaminen edellyttää, että kompleksisia hiilihydraatteja on ruoassa."
tuo nyt on todistamaton väite.
tulen sairaaksi tärkkelyksestä, enkä ole ainoa. syön kyllä kasveja ja hedelmiä, mutta pyrin välttämään kovin tärkkelyspitoista kasvimateriaalia, sokeri taas ei ole minulle haitallista.
kirjoituksesi paljastaa juuri sen mitä olen pitkään arvellut:
VEGANISMI ON USKONTO, EIKÄ MITÄÄN MUUTA KUIN USKONTO - Lällätilällätiläääää
Olkoot sit uskonto, mut mäpä olen silti vegaani ja sellaisena pysyn ärsytti se sua sit kuin paljon tahansa, lällällällällieruu!
- Ei karppaava vege
En haluaisi mitenkään loukata, mutta kirjoituksesi on hyvin monelta osin paskaa. Ensinnäkin, hiilihydraattien vähentäminen ei ole idioottimaista, sillä niitä saa hyvin moni ruokavaliostaan jo aivan liikaa ja toiseksi, esim. vihanneksissa suurin osa on vettä, ja esim. perussalaatti tomaatteineen, kurkkuineen ja paprikoineen on kyllä varsin vähähiilihydraattista sapuskaa, ja kun tähän lisää mukaan vielä vaikkapa tofua (Alpro tofu, maustamaton: hiilihydraatteja 1.0 g / 100 g), on valmiina vähähiilihydraattinen vegaanisafka. Muista, että on muitakin kasviksia kuin runsashiilihydraattiset riisi (ja muut viljatuotteet) ja peruna.
Ja todellakin, ei löydy kovinkaan paljon kiistatonta tieteeliistä tutkimusta siitä, että terveellisen ruokavalion on sisällettävä kompleksisia hiilihydraatteja. Lihakset voivat kyllä käyttää energiakseen myös rasvaa ja proteiineja, ja aivot ketoaineita (mikäli ihan ketoosiin haluaa itsensä vetää). Nythän ei kuitenkaan edes puhuttu ketokarppauksesta, vaan ainoastaan hiilihydraattien vähentämisestä. Hiilarimäärän pudottaminen esim. 100 grammaan / päivä voi tehdä jo ihmeitä.
Ja huom! Olen vege, mutta en karppaa. Minulla ei ole siihen tarvetta (paino ja terveys muutenkin ok), mutta en kyllä tuomitse karppausta mitenkään huuhaana, sillä siitä on moni lähipiirissäkin saanut apua paino-ongelmiin ym. - jk
vegaani ruoka pnn oikei nhyvää
- ö, hö robblönöö kröö
Vege täällä kans. Ite syön paljon tärkkelyspitoista tavaraa koska tykkään rampata salilla niin tarvii noita kaloreita aika ison kasan :) mut joo eihän hiilihydraatit oo sinänsä välttämättömiä.
- hetero vegemies
Hiilareita kannattaa kyllä rajoittaa, ja kuten ylläkin jo todettiin, se onnistuu ilman epäekologisia eläintuotteitakin. Itsekin olen laihtunut jopa n. 2kg/kk kun aloin rajoittaa etenkin viljojen käyttöä, ja lisäsin monipuolisesti tuoreita kasviksia sekä siemeniä ja pähkinöitä päivittäiseen ruokavaliooni.
Itse olen tosin "vain" lihaton kasvissyöjä, vaikka pyrinkin mahdollisimman pitkälle vegaanisuuteen. En ole kuitenkaan siis "tosiuskovainen". Mielestäni veganismissa on jotain hiukan tympeää niuhottamista, ihminen kun on kaikkiruokainen eläin, ja eläimet kayttävät hyväkseen toisia eläimiä, piste.
Mielestäni nimenomaan se veganismiin liittyvä eläintensuojelusta äärimmilleen vauhkoaminen karkoittaa juuri valtavirtaväestöä sinänsä hyvän asian, eli terveellisen ja ekologisen ruokavalion parista. Toisaalta, vegaanit pitäkööt uskontonsa minun puolestani, kunhan tiedostavat sen, etteivät he tule koskaan "voittamaan" lopullisesti niin kauan kuin maapallolla on jotain eläimiksi luokiteltavaa syötäväksi kelpaavaa..
Oikeastaanhan vain jotkut buddhalaiset ja jainalaiset munkit ovat ylipäätään riittävän vegaanisia, he kun pitävät maskia suun edessä ja lakaisevat tietä edeltään, etteivät edes hyönteiset joutuisi suuhun tai tallatuksi.. Enpä ole moista nähnyt vielä läntimaisten eläinsuojelusta huolestuneiden vegaanien parissa.. Ja onko muuten aivan varmaa, ettei vegaanin kasvisruoka sisällä jonkun pahaa-aavistamattoman hyönteisen munia, tai peräti eläviä toukkia.. Ja miten käy muuten jos vegaani-nainen tai -tyttö nielee miehen/pojan lastin?
terveisin,
keski-ikäinenautotonköyhätyötönyksinäinensyrjäytynytheterokasvisyöjämies
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1575219Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv852763Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?871752Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko91216- 49986
- 66912
Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi
Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu122893- 21893
Mitä tarkoitat
”Silti koen sinulta puuttuvan jotain, joka kutsuu minua antamaan sinulle juuri sitä.”23878Yhteen hiileen velanottoveljet V P K
Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N75873