Valevegaanien järjestö karppihuuhaata edistämässä

Aitovege

Oheinen linkki on Vegaaniliiton kotisivuille (Tampereen ryhmä)

http://www.vegaaniliitto.fi/tampere/

Ryhmä hehkuttaa, että 7.4. he järjestävät karppausaiheisen kokkausillan toimistollaan. Karppaus kuitenkaan ei ole mikään perivegaaninen tapa. Karppauksen idea on vähentää hiilihydraatteja ruokavaliosta. Se kuulostaa tietenkin jo sinänsä idioottimaiselta, mutta kaksin verroin kun kyseessä ovat vegaanit -tai itseään sellaiseksi väittävät.

Kasvisten sisällöstä suurin osa tulee hiilihydraateista ja terveen ruokavalion noudattaminen edellyttää, että kompleksisia hiilihydraatteja on ruoassa. Vaihtoehtoiset -karppaajien suosimat- ravintoainekset ovat proteiinia ja rasvaa. Koska hiilihydraatteja ei oikein voi kasvisruokavaliolla välttää, on ainoa johtopäätös asiassa, että vegaanien väitetty "etujärjestö" on vain valevegaaninen edistäessään karppauksen tapaista huuhaata, jolle ei löydy tieteellistä kannatusta.

Seuraavaksi valevegaanit kai suosittelevat kinkkua -aidosta siasta- joulupöytään ja silakoita lisukkeeksi.

6

173

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vegeuskonto

      "...terveen ruokavalion noudattaminen edellyttää, että kompleksisia hiilihydraatteja on ruoassa."

      tuo nyt on todistamaton väite.

      tulen sairaaksi tärkkelyksestä, enkä ole ainoa. syön kyllä kasveja ja hedelmiä, mutta pyrin välttämään kovin tärkkelyspitoista kasvimateriaalia, sokeri taas ei ole minulle haitallista.

      kirjoituksesi paljastaa juuri sen mitä olen pitkään arvellut:

      VEGANISMI ON USKONTO, EIKÄ MITÄÄN MUUTA KUIN USKONTO

    • Lällätilällätiläääää

      Olkoot sit uskonto, mut mäpä olen silti vegaani ja sellaisena pysyn ärsytti se sua sit kuin paljon tahansa, lällällällällieruu!

    • Ei karppaava vege

      En haluaisi mitenkään loukata, mutta kirjoituksesi on hyvin monelta osin paskaa. Ensinnäkin, hiilihydraattien vähentäminen ei ole idioottimaista, sillä niitä saa hyvin moni ruokavaliostaan jo aivan liikaa ja toiseksi, esim. vihanneksissa suurin osa on vettä, ja esim. perussalaatti tomaatteineen, kurkkuineen ja paprikoineen on kyllä varsin vähähiilihydraattista sapuskaa, ja kun tähän lisää mukaan vielä vaikkapa tofua (Alpro tofu, maustamaton: hiilihydraatteja 1.0 g / 100 g), on valmiina vähähiilihydraattinen vegaanisafka. Muista, että on muitakin kasviksia kuin runsashiilihydraattiset riisi (ja muut viljatuotteet) ja peruna.

      Ja todellakin, ei löydy kovinkaan paljon kiistatonta tieteeliistä tutkimusta siitä, että terveellisen ruokavalion on sisällettävä kompleksisia hiilihydraatteja. Lihakset voivat kyllä käyttää energiakseen myös rasvaa ja proteiineja, ja aivot ketoaineita (mikäli ihan ketoosiin haluaa itsensä vetää). Nythän ei kuitenkaan edes puhuttu ketokarppauksesta, vaan ainoastaan hiilihydraattien vähentämisestä. Hiilarimäärän pudottaminen esim. 100 grammaan / päivä voi tehdä jo ihmeitä.

      Ja huom! Olen vege, mutta en karppaa. Minulla ei ole siihen tarvetta (paino ja terveys muutenkin ok), mutta en kyllä tuomitse karppausta mitenkään huuhaana, sillä siitä on moni lähipiirissäkin saanut apua paino-ongelmiin ym.

    • jk

      vegaani ruoka pnn oikei nhyvää

    • ö, hö robblönöö kröö

      Vege täällä kans. Ite syön paljon tärkkelyspitoista tavaraa koska tykkään rampata salilla niin tarvii noita kaloreita aika ison kasan :) mut joo eihän hiilihydraatit oo sinänsä välttämättömiä.

    • hetero vegemies

      Hiilareita kannattaa kyllä rajoittaa, ja kuten ylläkin jo todettiin, se onnistuu ilman epäekologisia eläintuotteitakin. Itsekin olen laihtunut jopa n. 2kg/kk kun aloin rajoittaa etenkin viljojen käyttöä, ja lisäsin monipuolisesti tuoreita kasviksia sekä siemeniä ja pähkinöitä päivittäiseen ruokavaliooni.

      Itse olen tosin "vain" lihaton kasvissyöjä, vaikka pyrinkin mahdollisimman pitkälle vegaanisuuteen. En ole kuitenkaan siis "tosiuskovainen". Mielestäni veganismissa on jotain hiukan tympeää niuhottamista, ihminen kun on kaikkiruokainen eläin, ja eläimet kayttävät hyväkseen toisia eläimiä, piste.

      Mielestäni nimenomaan se veganismiin liittyvä eläintensuojelusta äärimmilleen vauhkoaminen karkoittaa juuri valtavirtaväestöä sinänsä hyvän asian, eli terveellisen ja ekologisen ruokavalion parista. Toisaalta, vegaanit pitäkööt uskontonsa minun puolestani, kunhan tiedostavat sen, etteivät he tule koskaan "voittamaan" lopullisesti niin kauan kuin maapallolla on jotain eläimiksi luokiteltavaa syötäväksi kelpaavaa..

      Oikeastaanhan vain jotkut buddhalaiset ja jainalaiset munkit ovat ylipäätään riittävän vegaanisia, he kun pitävät maskia suun edessä ja lakaisevat tietä edeltään, etteivät edes hyönteiset joutuisi suuhun tai tallatuksi.. Enpä ole moista nähnyt vielä läntimaisten eläinsuojelusta huolestuneiden vegaanien parissa.. Ja onko muuten aivan varmaa, ettei vegaanin kasvisruoka sisällä jonkun pahaa-aavistamattoman hyönteisen munia, tai peräti eläviä toukkia.. Ja miten käy muuten jos vegaani-nainen tai -tyttö nielee miehen/pojan lastin?

      terveisin,
      keski-ikäinenautotonköyhätyötönyksinäinensyrjäytynytheterokasvisyöjämies

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      59
      2802
    2. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      125
      2050
    3. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      92
      1758
    4. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      162
      1349
    5. Mitä harrastuksia kaivatullasi on?

      Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?
      Ikävä
      73
      1331
    6. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      62
      1252
    7. Tiedän että käyt täällä

      Eräälle naiselle älä huoli en kerro kellekkään
      Ikävä
      69
      1112
    8. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      63
      1090
    9. Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi

      Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂
      Ikävä
      73
      1059
    10. Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?

      Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t
      Thaimaa
      33
      997
    Aihe