Makaroni?

Maccheroni

Moikka

Tuli mieleen kouluajoilta irtomakaroni, josta tykkäsin kovasti. Keittäjä oli laittanut sarvimakaroneja paistovuokaa ja niissä oli jokin kieleen sopiva maku. Kysymys kuuluukin. Mikä sai makaronit maistumaan niin hyviltä, ehkä inan makeilta?

Kyse ei ole mistään laatikosta tai muusta, vain makaronista joka ei maistunut keitetylle märälle makaronille, vaan hyvälle, kuohkealle ja "kuivalle" makaronille.

Muistan myöhemmin myös tv:ssa nähneeni mainoksen, jossa kulhossa on kuvailemani tyylistä makaronia.(myllyn paras, ehkä).

Olisiko jollakin tietoa, miten saisin tämän kaltaista makaronia aikaiseksi?

10

577

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mukaellen moneksi

      keitinveteen makua mielesi mukaan ( esim sitruuna yrtit öljyä suolaa ). keittoaika al dente . siivilän läpi vesi pois, takas kattilaan ja nokare voita.
      http://www.keittotaito.com/pari_sanaa_pastasta.html

      ja lopusta vaikka
      KASVIS-LIHAMAKARONIPAISTOS

      1. Ruskista kevyesti voissa tai rypsiöljyssä jauhelihaa paistinpannulla. Lisää pieniksi pilkottuja kasviksia. Kaikkea mahdollista. Sekoita keskenään. Anna hautua hetken.
      2. Keitä samaan aikaan makaronit kypsiksi. Lisää liha- kasvisseos makaronikattilaan, josta on kaadettu vesi pois. Sekoita.
      3. Lisää mausteet makusi mukaan. Hiukan suolaa. Ketsuppia tai sinappia, jos kaapissa sattuu olemaan. Anna hautua hetken.
      4. Voit nauttia tämän esteettisesti persoonallisen näköisen tuotteen sellaisenaan.
      5. Voit myös laittaa paistoksen uunivuokaan ja lisätä munamaidon. Paista uunissa. Saat herkullisen kasvis-lihamakaronilaatikon.

      AINESOSAT:

      Jauhelihaa
      Voita tai rypsiöljyä paistamiseen
      Kasviksia runsaasti
      Makaronia
      Suolaa ja muita mausteita

      Jos teet makaronilaatikon, tarvitset:
      Kananmunia 2-3 kpl
      Maitoa 1,5-2,0 dl

      • Anonyymi

        Ei jauhelihan paistamiseen tarvita rasvaa.


    • himo siihen tulee

      Hyvän maun ruokaan antoi natriumglutamaatti. Itse tehdyistä ei saa niin hyviä kun ei ole tätä erinomaisen maukasta ainetta laitettavaksi ruokaan.

    • -torino-

      Lapsuusajoilta muista että mummo keitti sarvimakaroonit melkein kypsiksi suola-sokerivedessä. Siivilöi veden pois ja laittoi pari ruokalusikallista voita joukkoon ja hämmenteli niin kauan kunnes
      voi suli.
      Se oli meidän penskojen herkkua, eikä käytetty edes ketsuppia.

      • Anonyymi

        Se on hyvää ja halpaa.


    • ap

      Kiitos kaikille vastauksista. Kokeilenpa näitä neuvoja kotona. Ja mielessäni kävi myös tämä natriumklutamaatti...että jos se on tehnyt tepposet.

      • Marcellinoa Macaroni

        Ei tehnyt, sillä natriumklutamaatti oli tuntematonta muutama vuosikymmen sitten ja makaronilaatikko oli kielen päälle sopivaa, hieman makeaa, johtuen yksinkertaisesti siitä, että laatikkoon lisättiin hieman sokeria. Lihamakaronilaatikoo onkin sitten eri juttu, siihen ei tavallisesti sokeria lisätty, joskin se pyöristää myös makua siinäkin!


      • Anonyymi
        Marcellinoa Macaroni kirjoitti:

        Ei tehnyt, sillä natriumklutamaatti oli tuntematonta muutama vuosikymmen sitten ja makaronilaatikko oli kielen päälle sopivaa, hieman makeaa, johtuen yksinkertaisesti siitä, että laatikkoon lisättiin hieman sokeria. Lihamakaronilaatikoo onkin sitten eri juttu, siihen ei tavallisesti sokeria lisätty, joskin se pyöristää myös makua siinäkin!

        Onhan natrium glutamaattia ollut pitkään esim lihaliemikuutioissa.


    • Anonyymi

      Sekavaa Kärsämäki kuntosalia
      Syövät makaronia liikaa
      Muiden pitäisi tasoittaa tätä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      284
      5988
    2. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      45
      3902
    3. Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat

      Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom
      Maailman menoa
      36
      3266
    4. Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?

      Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole
      Maailman menoa
      62
      3145
    5. Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa

      Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava
      Maailman menoa
      57
      3040
    6. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      171
      3005
    7. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      93
      2787
    8. Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki

      Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin
      Maailman menoa
      91
      2497
    9. Abdullah iski Citycenterin vessassa

      Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html
      Maailman menoa
      201
      2115
    10. Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa

      ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt
      Maailman menoa
      77
      2078
    Aihe