Muutamia kertoja kiinalaisissa ravintoloissa on tullut kyseinen annos otettua. Mitä mausteita/kastikkeita tässä käytetään? Olen yrittänyt tehdä tätä itse kotona, mutta maku ei ole koskaan sama tai edes lähelläkään.
Porsasta, bambua ja sieniä
3
232
Vastaukset
- Vanha kokki
Vanhan kokin innovoimaan tule tilliä, valkosipulia, pippuria ja kermaviiliä. Sekoita kaikki aineet keskenään ja laita jääkaappiin muutamaksi vartiksi hautumaan. Nosta pois jääkaapista ja lurauta teelusikallinen spermaa joukkoon. Sekoita lopuksi.
- porsasa bambu sieni
http://www.ukko-online.com/reseptit/kiina/resepti09.html
bambua myös tölkissä etnisissä kaupoissa.
Täältäkin osviittaa
http://koti.mbnet.fi/~vide/ruokaohjeet.htm- hhhffff
Suurkiitos!
Jotenkin semmoinen kutkutus että tuo mustapapukastike tai riisiviini saattaisi olla se puuttuva ainesosa, tai sitten bambun laadussa on jotain erilaista, olen nimittäin käyttänyt tuota Pirkan tölkkibambua. Täytyypä poiketa aasiakaupassa ostoksilla.
Sienet ovat annoksissa olleet ihan normi herkkusieniä, joten en usko että liotusvedestäkään tai sienistä tulee se ominainen maku..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614448KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1533303Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?572602Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo492564- 1122345
- 241903
- 241701
- 301636
- 1701558
- 361275