Tälläkin palstalla on henkistä nurkkiin kuseskelua. Yritetään luokitella sen lajit:
-Kun on monta erillistä väitettä / kysymystä sisältävä viesti, sanotaan että kirjoittaja voi ottaa lääkkeensä, yhtään erittelemättä mikä on vikana tai tuntuu olevan vikana.
-Viestiin "vastataan" kopioimalla joitain vastattavan viestin sanoja muodostamaan hieman sarkasmia muistuttava täysin käsittämätön sanaketju, joka ehkä on merkki vääränä pitämisestä tai sitten vastaajan mielenhäiriöstä (ei saa selvää).
-Väitteiden tai kysymysten esittäjästä tehdään itse asia, tavalla joka määrittää väitteiden totuuden, vastaukset kysymyksiin, kysymysten vastausten itsestäänselvyyden tason tai kysymysten mielekkyyden.
-Väitteiden tai kysymysten esittäjälle vastataan jotain tyyliin "luulet kai olevasi nero" (mikä tässä on pointti?)
-Kysyjälle vastataan: "mitäs luulet", "no arvaa miksi" tai "mitä voit tehdä asialle?"
-Oletetaan motiiviksi huonoin mitä voi keksiä tai ainakin näytellään niin. Tehdään pahimmat tulkinnat mitä voi keksiä tai ainakin näytellään niin (ehkä jotta saataisiin joku myöntämään tulkinta joka on toisiksi pahin).
-Vain "väitetään" että 0 kpl asiantuntijoita yhtyy yhteenkään vastattavana olevaan mielipiteeseen tai 0 asiantuntijaa pitää yhtään väitettä oikeana. Pitäisi sanoa onko itse samaa mieltä tai pitääkö itse väitteitä oikeina, tai esitettyjä ratkaisuja (ehkä) tarpeeksi lähellä optimia olevina, riittävän yleisissä olosuhteissa.
Palstan käytöstä: osa1: henkinen nurkkiin kuseskelu
3
234
Vastaukset
- Kuutiotuohi429
Olet väärässä! Yksikään asiantuntija ei ole kanssasi samaa mieltä... oletko ottanut lääkkeesi? 8)
- Anonyymi
Erityisasiantuntijan puhe on arvokasta YLESSÄ, kun se arvioidaan markkoina. Arvion tekee eritiyisasiantuntija.
- Anonyymi
Täällä ei kuseksita nurkkiin vaan keskustelun aiheeseen liittyvän moderoinnin puuttuessa paskannetaan keskelle lattiaa.
Aloittajan ongelmaan on helppo ratkaisu: Esitä asiasi pienemmissä palasissa ja perustele palaset kirjallisuusviitteillä. Näin mahdolliset virheesi tulevat käsiteltyä kohta kohdalta eikä palstalle toinestasi ilmaannu haisevaa läjää jonka hajulle näyttää löytyvän syy viestin lukuisista virheistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k18910962Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t337741Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t1067594Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle
Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht57409Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa905790Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus525238Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset385032Giorgia Meloni vs Riikka Purra
Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk154969Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee
– Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k62936Ei muuta kun kylärinkiä ajamaan!!!
Huomenta! Tuossa ku kylän pinnassa asunu koko iän, nii viime vuosina nii harmittanu ku viikonloppusin niin hiljasta, sil481853