Aivan kaikkien mittareitten mukaan.
Kummallista kun alarmistit eivät usko edes omia mittareitaan.
http://www.c3headlines.com/2011/03/memo-to-republicans-accelerating-global-warming-is-unequivocally-false-per-noaa-hatcrut-nasa.html
Kummallista kun alarmistit eivät usko edes omia mittareitaan.
http://www.c3headlines.com/2011/03/memo-to-republicans-accelerating-global-warming-is-unequivocally-false-per-noaa-hatcrut-nasa.html
Vastaukset 13
Vanhimmat
Tämä sentään näyttää merien todellisen kylmyys-anomalian
http://weather.unisys.com/surface/sst_anom.gif
Kummallista kun eteläisellä Itämerellä näkyy olevan 9 astetta normaalia lämpimämpää.
Tarkoitaneeko sitä etä uimakausi on alkanut.
Kaiken järjen mukaan anomalia näyttäisi että se on ainakin kymmenkunta astetta plussalla.
Jokainen kuulee vain sen minkä ymmärtää
http://ilmatieteenlaitos.fi/ilmastonmuutos?doAsUserLanguageId=fi_FI
Kummallista, sama käppyrä.
Samanlainen, ja kuitenkin niin erilainen.
FMI,n käyrä on WMO,n käppyrä jika on kuuluisa siintä että se on ollut tuossa kymmenen vuotta
Niin, voisivat korvata sen uudemmalla datalla.
http://climate4you.com/images/HadCRUT3 GlobalMonthlyTempSince1958 AndCO2.gif
Ilmaston ammattilaisten ja amatöörien ero on siinä, että ammattilaiset katsovat pitkän ajan trendejä, kun amatöörit katsovat lyhyen ajan. Maapallon ilmaston lämpeneminen ei ole monotonista, eli jokainen vuosi ei ole edellistä aina lämpimämpi tai edes jokainen vuosikymmen ei ole edellistä lämpimämpi. Tämä johtuu siitä, että merenkierrossa on syklejä, jotka pullauttavat kylmää vettä pintaan, jolloin maapallon lämpötilat laskevat selvästi. Lisäksi kylmyyttä lisää auringon aktiivisuuden heikkeneminen, savukaasut, tulivuoret jne. Ilmastotieteilijöitä ottaa ankarasti päähän kirsikkapoiminta jota denialistit harrastavat: esimerkiksi vuoden 1998 lämpöpiikki. Kuitenkin jokainen vuosikymmen on ollut edellistä vuosikymmentä selvästi lämpimämpi viimeiset 40 vuotta. Denialistit sanovat, että se johtuu luonnollisista asioista, mutta tämä ei riitä alan ammattilaisille. He haluavat tietää syyn, että mikä on nostanut voimakkaasti lämpötiloja. Ainoa asia, joka on muuttunut yhtälössä ovat kasvihuonekaasut.
Puppugeneraattori käynnistyi.
Nuo seli-selittelyt vaihtuvat sen mukaan kun pitää keksiä uutta havantoihin jotka eivät sovi AGW-teoriaan .Vähän aikaa siitten oli: "Kasvihuoneilmiö tasoittaa lämpötilanvaihteluja ja kasvihuoneilmiön voimistuminen kasvattaa keskilämpötiloja. Eli kesät viilenevät esimerkiksi 2 astetta ja talvet lämpenevät 3 astetta, josta saadaan se koko vuoden 1 asteen lämpeneminen. Tämäkin hieman yksinkertaistettuna, mutta periaate on kuitenkin tuo. "
http://tinyurl.com/27bawcx
Minusta paras kuva tällä hetkellä on http://www.ncdc.noaa.gov/img/climate/research/2009/decadal-global-temps-1880s-2000s.gif. Se kertoo parhaiten mistä maapallon ilmastomuutoksesta on kysymys. Toivon, että kaikki tulostavat kuvan huoneensa seinälle.
Mene hohheli vittuun
Minusta paras kuvaaja on tässä.
Se kuvaa miten CO2 pitoisuus ei korreloi lämpöjen kanssa todistaen
puppugeneraattorin puppulinkit pupuksi.
http://climate4you.com/images/HadCRUT3 GlobalMonthlyTempSince1958 AndCO2.gif
Yksi kuva on turhan niukkaa.Ehdottamasi seuraan pitää tulostaa sen selittävä täältä: http://www.climatewatch.noaa.gov/2009/articles/climate-change-global-temperature =selitys miten tuollainen onkin saatu aikaan.
-Lisää perspektiiviä antaa -ja on myös välttämätön- tämä: http://tinyurl.com/38pkzpm
Kovasti siinä selitellään, vissiin viimeiset 10 vuotta aiheuttavat lisääntyneen selityspaineen.
1930 luvun kuumat vuodet on eliminoitu, vähän samaan malliin kun Manni
höyläsi lätkämailansa varresta MWP.n.
Onhan toissa alarmistilähteissä 30 luvulla yhtä kuumaa kuin viime ennätysvuosina. Kummallista päättämättömyyttä.