Saarioisten porkkanalaatikko

Lasagne Bolognese

on ihan kelvollista.

Ei taida kukaan muu (?) sitä Suomessa valmistaakaan myyntiin asti.

Kokkikartanolla taisi olla joulun aikaan jotain laatikoita myynnissä, muttei ainakaan pysyvästi pikkukauppojen kylmähyllyillä. Yhtä sen laatua nimittäin näin myynnissä ja nyt (!) vasta huomaan, että olisihan sillä ollut tarjolla koko pataljoona, peruha- lanttu-, maksa- ja porkkana. Ensi jouluna sitten.

Muutenkin pikkuruokakaupoissa on vain sitä yhtä ja samaa kokkikartanoa, vaikka sillä olisi mitä herkkuja. Onneksi yksi K-Extra aika ajoin ottaa myyntiin jotain vaihteleviakin tuotteita, eikä vaan niitä takuuvarmoja pastoja ja kiusauksia, joista tosin se lohikiusaus on aivan suussasulavaa, vaikka onkin kirjolohta, uh.

Ikinä en ole saanut vielä maistaa kokkikartanon lihakaalilaatikkoa, josta huomaan, ettei sitä muutenkaan ole pikkuruokakaupoissa myynnissä, vaikka joku valmistaa sitä pienessä rasiassa. Hyvää ja terveellistä.

En ole kyllä saanut maistaa vielä sieni-pekonikiusaustakaan tai sinihomejuustokiusaustakaan, puhumattakaan, että olisin saanut maistaa sen lohi-katkarapulasagnea.

Ihan turhaan kyllästytään siihen, että Kokkikartanoa kehutaan, kun se nyt vaan on niin hyvä. Pasta Bolognesessa on aivan kotitekoinen maku, ei yhtään einesmäinen maku - kuten ei muissakaan sen tuotteissa ja siinä se vitsi juuri piilee.

6

421

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Saarioinen Porkkanalaatikko 400 g ostin Citymarketista 2.12.2020, ihmeen vetistä taas.

      onkohan Citymarketissa Saarioinen Porkkanalaatikko PAKASTETTUA.
      prismassa ei ole vetistä

    • Anonyymi

      Lidlissä on Jouluaitan inkiväärillä maustettua porkkanalaatikkoa, yleensä ollut myös luonulaatikkoja. Vähän kalliimpia, pitäisi maistella.

      Ainakin Atria ja Kymppi valmistavat myös ja varmaan muitakin pienempiä valmistajia.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Inkiväärillä maustettu porkkanalaatikko aivan ihanaa

    • Anonyymi

      Porkkanalaatikkoon voi nokareita tai voisulaa joukkoon. Nostaa ruuan eri levelillle.

      Kokeilkaa ihmeessä.. Aikoinaan ravintoloissa oli monesti lisukkeena rakuunaporkkanoita. Eli porkkanaa voita ja rakuunaa. Eli tuon toimivuuden tajuaa jo nyt. Ilman voita en ko ruokaa edes söisi.

    • Anonyymi

      Kokkikartanon lohikiusaus on parempi kuin Saarioisten. Saarioisten rasiaan oli perunat tarttuneet niin vahvasti kiinni, etteivät irronneet sieltä. Noin 50 gr jäi perunaa ym. syömättä rasiasta. Oli pettymys, koska samaan ongelmaan en ole törmännyt Kokkikartanon kiusauksessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7101
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7063
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      109
      6168
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5238
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5205
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4595
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3467
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3390
    Aihe