8kk kotitekoista ruokaa

5 + 4

Olen tähän mennessä syöttänyt kaupan purkkiruokia ja jauhepuuroja mutta haluaisin alkaa tekemään itse omat ruuat kun muutenkin pian siirtyy meidän ruokiin elikkä osaisko joku neuvoa mistä löytyisi jotain reseptejä?

6

862

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • allergisen äiti

      Meillä allergioiden vuoksi purkkiruuat ei sovi, joten olen tehnyt lapsen ruuat alusta asti itse. Yksinkertaisesti ostan lapselle sopivia kasviksia (esim. porkkana, bataatti, kukkakaali) ja keitän aina reilumman määrän kutakin kasvista omassa kattilassaan. Sitten laitan kasvikset (yhden lajin kerrallaan) tehosekoittimen soseutuskulhoon ja ajan hienoksi soseeksi. Soseen pakastan jääpalamuotteihin. Kun palat ovat jäätyneet, irrotan palat ja laitan ne muovipussissa takaisin pakkaseen.

      Kokolihan teen samalla tavalla eli paistan paloina ja soseutan sitten kypsän lihan. Jauhelihan laitan pieninä murusina kiehuvaan veteen (kypsyy ihan hetkessä) ja valutan sitten siivilässä ja pakastan murut.

      Välillä keitän kasvisten lisukkeeksi (allergiselle sopivaa) pastaa tai riiisiä ihan pakkausten ohjeen mukaan.

      Ruoka-aikaan otan sitten pakastimesta sopivan määrän kasvikuutioita (vaihtevasti eri kasviksia), pastaa tai riisiä (jos on) ja lihaa. Lämmitän mikrossa ja lisään sitten joukkoon hiukan ruokaöljyä ja sen verran korviketta, että seos on sopivan paksuista syötettävää.

      Nyt kun lapsi on isompi olen soseuttamisen sijaan laittanut osan kasviksista keitettynä monitoimikoneen raastinterän läpi, jotta saan rakenteeltaan karkeampaa sosetta. Uusimpana juttuna on keittää osa kasviksista pieninä kuutioina ja laittaa niitä sitten soseen sekaan ikään kuin sattumiksi.

      Esim. tänään aamupäivällä poika söis annoksen jossa oli 1 osa soseutettua kukkakaalia 1 osa raastettua porkkanaa, 1 osa bataattikuutioita ja 1 osa lampaan jauhelihaa sekä öljy ja korvike.

      Meillä saatiin neuvolasta oppaita, joissa oli lapsille sopien ruokien reseptejä, mutta tuolla metodilla suht. vähällä vaivalla erilaisia aterioita.

    • 4:n äiti

      Ei kai siihen nyt reseptejä tarvitse, että saa lapsen ruokittua. Purkkiruokia käyttäneenä muistat maistuvat yhdistelmät. Puuroa saa keitettyä hiutaleista paketin ohjeen mukaan.

    • 13-9
    • soveltaen kotiruoka

      Lapselle käy muuten sama ruoka kuin aikuisillekin mutta ei tietenkään suolaa eikä mausteita, maustaa voi eri kasviksilla (paprika, sipuli jne). Tavallista maitoa pitää vielä välttää, eli ei makaronilaatikkoa, mutta erilaiset vesipohjaiset keitot käy, kalakeitto, lihakeitto - ota lapsen osuus erikseen ja suolaa ja mausta sitten se aikuisten keitto. Paksuja soseita yms voi ohentaa lapsen käyttämällä maidolla sosekeitoksi. Tuon ikäisen ruoka ei voi enää olla ihan samettista mössöä. Lihaa kohtuudella edelleenkin.

      • äääääää

        Nyt kun on paras marjankeruuaika, mehustan marjat mehumaijalla. Jäljelle jäävän "marjamössön" veivaan käsikäyttöisen soseuttajan läpi. Marjoja ei tarvitse ollenkaan puhdistaa, omenoistakaan ei tarvitse poistaa kuoria ja siemenkotia. Roskat jäävät soseuttimeen. Lopputuloksena kuohkeaa sosetta jota on helppo lappaa pienenkin vauvan suuhun, eikä isommatkaan irvistelee mustikkapiirakasta suuhun tulevia "tikkuja". Soseutus on helpoin tehä mössön ollessa kuumaa, menee reiistä läpi paremmin.


    • röllö

      ET ole tosissasi, että olet antanut pelkkiä valmisruokia purkista? Aivan järkyttävää!! Onneksi heräsit viimein! Eikö sua ole neuvottu edes neuvolassa?

      Tämä ei tietenkään ole ainoastaan sinun syytäsi vaan ajan henki nyt vaan on tämä, että lapset myrkytetään teollisilla myrkyillä pieninä vauvoina. Aivan kamalaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      118
      2435
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1572
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      644
      1028
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      993
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      962
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      98
      916
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      875
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      710
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      706
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      706
    Aihe