8kk kotitekoista ruokaa

5 + 4

Olen tähän mennessä syöttänyt kaupan purkkiruokia ja jauhepuuroja mutta haluaisin alkaa tekemään itse omat ruuat kun muutenkin pian siirtyy meidän ruokiin elikkä osaisko joku neuvoa mistä löytyisi jotain reseptejä?

6

844

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • allergisen äiti

      Meillä allergioiden vuoksi purkkiruuat ei sovi, joten olen tehnyt lapsen ruuat alusta asti itse. Yksinkertaisesti ostan lapselle sopivia kasviksia (esim. porkkana, bataatti, kukkakaali) ja keitän aina reilumman määrän kutakin kasvista omassa kattilassaan. Sitten laitan kasvikset (yhden lajin kerrallaan) tehosekoittimen soseutuskulhoon ja ajan hienoksi soseeksi. Soseen pakastan jääpalamuotteihin. Kun palat ovat jäätyneet, irrotan palat ja laitan ne muovipussissa takaisin pakkaseen.

      Kokolihan teen samalla tavalla eli paistan paloina ja soseutan sitten kypsän lihan. Jauhelihan laitan pieninä murusina kiehuvaan veteen (kypsyy ihan hetkessä) ja valutan sitten siivilässä ja pakastan murut.

      Välillä keitän kasvisten lisukkeeksi (allergiselle sopivaa) pastaa tai riiisiä ihan pakkausten ohjeen mukaan.

      Ruoka-aikaan otan sitten pakastimesta sopivan määrän kasvikuutioita (vaihtevasti eri kasviksia), pastaa tai riisiä (jos on) ja lihaa. Lämmitän mikrossa ja lisään sitten joukkoon hiukan ruokaöljyä ja sen verran korviketta, että seos on sopivan paksuista syötettävää.

      Nyt kun lapsi on isompi olen soseuttamisen sijaan laittanut osan kasviksista keitettynä monitoimikoneen raastinterän läpi, jotta saan rakenteeltaan karkeampaa sosetta. Uusimpana juttuna on keittää osa kasviksista pieninä kuutioina ja laittaa niitä sitten soseen sekaan ikään kuin sattumiksi.

      Esim. tänään aamupäivällä poika söis annoksen jossa oli 1 osa soseutettua kukkakaalia 1 osa raastettua porkkanaa, 1 osa bataattikuutioita ja 1 osa lampaan jauhelihaa sekä öljy ja korvike.

      Meillä saatiin neuvolasta oppaita, joissa oli lapsille sopien ruokien reseptejä, mutta tuolla metodilla suht. vähällä vaivalla erilaisia aterioita.

    • 4:n äiti

      Ei kai siihen nyt reseptejä tarvitse, että saa lapsen ruokittua. Purkkiruokia käyttäneenä muistat maistuvat yhdistelmät. Puuroa saa keitettyä hiutaleista paketin ohjeen mukaan.

    • 13-9
    • soveltaen kotiruoka

      Lapselle käy muuten sama ruoka kuin aikuisillekin mutta ei tietenkään suolaa eikä mausteita, maustaa voi eri kasviksilla (paprika, sipuli jne). Tavallista maitoa pitää vielä välttää, eli ei makaronilaatikkoa, mutta erilaiset vesipohjaiset keitot käy, kalakeitto, lihakeitto - ota lapsen osuus erikseen ja suolaa ja mausta sitten se aikuisten keitto. Paksuja soseita yms voi ohentaa lapsen käyttämällä maidolla sosekeitoksi. Tuon ikäisen ruoka ei voi enää olla ihan samettista mössöä. Lihaa kohtuudella edelleenkin.

      • äääääää

        Nyt kun on paras marjankeruuaika, mehustan marjat mehumaijalla. Jäljelle jäävän "marjamössön" veivaan käsikäyttöisen soseuttajan läpi. Marjoja ei tarvitse ollenkaan puhdistaa, omenoistakaan ei tarvitse poistaa kuoria ja siemenkotia. Roskat jäävät soseuttimeen. Lopputuloksena kuohkeaa sosetta jota on helppo lappaa pienenkin vauvan suuhun, eikä isommatkaan irvistelee mustikkapiirakasta suuhun tulevia "tikkuja". Soseutus on helpoin tehä mössön ollessa kuumaa, menee reiistä läpi paremmin.


    • röllö

      ET ole tosissasi, että olet antanut pelkkiä valmisruokia purkista? Aivan järkyttävää!! Onneksi heräsit viimein! Eikö sua ole neuvottu edes neuvolassa?

      Tämä ei tietenkään ole ainoastaan sinun syytäsi vaan ajan henki nyt vaan on tämä, että lapset myrkytetään teollisilla myrkyillä pieninä vauvoina. Aivan kamalaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      202
      2774
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      158
      2465
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      106
      1152
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      951
    5. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      246
      870
    6. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      869
    7. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      299
      854
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      95
      846
    9. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      738
    10. Onneksi tapasin sut

      Ilman sua olisin jatkanut pään lyömistä seinään eli samanlaisten miesten etsimistä. Tajusin, mikä menee pieleen vasta ku
      Ikävä
      93
      729
    Aihe