Nykyiset renkaat luistimissani 90mm/83A ovat pahasti kuluneet ja ajattelin vaihtaa uudet. Ilmeisesti voin käyttää minkä valmistajan merkkiä tahansa kunhan ovat samankokoiset.
Jos ostan renkaat joissa on laakerit mukana, riittääkö, että vain yksinkertaisesti vaihdan renkaat ja sillä selvä. Luin toisesta keskustelusta, että holkit täytyy myös uusia...?
Entä jos ostan vastaavat K2 laakerilliset renkaat niinkuin nykyisetkin, pitääkö nuo holkit silti hommata? En oikein ymmärrä tätä juttua enkä ainakaan osaa niitä vaihtaa.
Kiitos neuvoista!
K2 luistimiin Rollerblade renkaat
1
631
Vastaukset
- V astaaja
Yhden renkaan sisällä/keskellä on siis kaksi laakeria, sekä yksi holkki. Jos renkaat ovat kuluneet liiaksi ja ne täytyy vaihtaa, ne irroitetaan, poistetaan laakerit, samalla niistä lähtee se holkki, ja laitetaan se holkki ja ne laakerit uusiin renkaisiin. Jos taas laakeritkin vaihdetaan niin sama proseduuri mutta uusiin renkaisiin asennetaan vahat holkit. Eli kun laakerit poistaa renkaasta niin toki se holkki sieltä tulee sitten ulos, en keksi miten holkin vaihtaminen voisi olla vaikeaa jos renkaiden ja laakereiden vaihtaminen ei ole.
Kannattaa vilkaista tämä keskustelu holkeista:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/1985456
Minulla oli K2 luistimissa alumiiniset holkit ja kun renkaita oli vaihdeltu, järjestystä ja settejä, niin osa holkeista oli naarmuntunut/kulunut sen verran päistä että kiinnitettäessä renkaita akseliruuvien kanta otti kiinni laakerin reunaan eikä holkkiin. Seurauksena siis se, ettei rengas pyörinyt enää kunnolla jos tiukkasi kunnolla. Kai se pitää osittain vähän laakeriin ottaakin kiinni (ks. tuo keskustelu), muttei sillä tavalla että vaikuttaisi rullaavuuteen. Muuta syytä holkkien vaihdolle en keksi kuin että jos ne ovat jo olemassaan aavistuksen liian lyhyet tai sitten ovat saaneet iskua/kuluneet liian lyhyiksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 453563
Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai693211Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist302995Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1592758En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛122303- 252279
Kirjotan ikävää ulos
Haluaisin kuulla mitä ajattelet minusta. ihan mitä vaan mitä mietit. Voisit kertoa minulle, tai sitten kirjoittaisit run141698Sinä se vaan jaksat
Suosittelen lopettamaan hyvissä ajoin, tuo toimintas ei auta unohtamiseen. Jossain vaiheessa asia julkistuu enkä usko et231597Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?31587- 151356