K2 luistimiin Rollerblade renkaat

k2 luistelija

Nykyiset renkaat luistimissani 90mm/83A ovat pahasti kuluneet ja ajattelin vaihtaa uudet. Ilmeisesti voin käyttää minkä valmistajan merkkiä tahansa kunhan ovat samankokoiset.

Jos ostan renkaat joissa on laakerit mukana, riittääkö, että vain yksinkertaisesti vaihdan renkaat ja sillä selvä. Luin toisesta keskustelusta, että holkit täytyy myös uusia...?

Entä jos ostan vastaavat K2 laakerilliset renkaat niinkuin nykyisetkin, pitääkö nuo holkit silti hommata? En oikein ymmärrä tätä juttua enkä ainakaan osaa niitä vaihtaa.

Kiitos neuvoista!

1

649

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • V astaaja

      Yhden renkaan sisällä/keskellä on siis kaksi laakeria, sekä yksi holkki. Jos renkaat ovat kuluneet liiaksi ja ne täytyy vaihtaa, ne irroitetaan, poistetaan laakerit, samalla niistä lähtee se holkki, ja laitetaan se holkki ja ne laakerit uusiin renkaisiin. Jos taas laakeritkin vaihdetaan niin sama proseduuri mutta uusiin renkaisiin asennetaan vahat holkit. Eli kun laakerit poistaa renkaasta niin toki se holkki sieltä tulee sitten ulos, en keksi miten holkin vaihtaminen voisi olla vaikeaa jos renkaiden ja laakereiden vaihtaminen ei ole.

      Kannattaa vilkaista tämä keskustelu holkeista:
      http://keskustelu.suomi24.fi/node/1985456

      Minulla oli K2 luistimissa alumiiniset holkit ja kun renkaita oli vaihdeltu, järjestystä ja settejä, niin osa holkeista oli naarmuntunut/kulunut sen verran päistä että kiinnitettäessä renkaita akseliruuvien kanta otti kiinni laakerin reunaan eikä holkkiin. Seurauksena siis se, ettei rengas pyörinyt enää kunnolla jos tiukkasi kunnolla. Kai se pitää osittain vähän laakeriin ottaakin kiinni (ks. tuo keskustelu), muttei sillä tavalla että vaikuttaisi rullaavuuteen. Muuta syytä holkkien vaihdolle en keksi kuin että jos ne ovat jo olemassaan aavistuksen liian lyhyet tai sitten ovat saaneet iskua/kuluneet liian lyhyiksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      236
      4016
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2317
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1481
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      939
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      937
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      930
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      331
      860
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      847
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      770
    Aihe