Japanin Fukushiman turvalliseksi todistetun ydinvoimalan edustalla säteilevää merivettä laimennetaan vähemmän säteilevällä vedellä, mikä on ihan järkevää.
ydinvoimalan lähivesistä on mitattu säteilyä 7.5 miljoonaa kertaa yli sallitun rajan. Säteilyä vähennetään laskemalla mereen 11 500 tonnia radioaktiivista vettä, joka on vain sata kertaa radioaktiivisempaa kuin raja-arvot sallivat. Näin säteily vähenee.
Kakkosreaktorin jäähdytysveden suuaukon edessä mitattu korkea cesium-137:n taso on vain 1,1 miljoonaa kertaa yli säädetyn rajan joten sitä ei tarvitse laimentaa.
http://www.verkkouutiset.fi/index.php?option=com_content&view=article&id=52237:fukushima-merivedessae-saeteilyae-75-miljoonaa-kertaa-yli-normien&catid=4:ulkomaat&Itemid=6
Vain puhdas, päästötön ydinvoima voi pelastaa ilmaston CO2 päästöiltä. Sitä paitsi hiilivoima tappaa niin kuin hyvin tiedämme.
ydinvoimalan lähivesistä on mitattu säteilyä 7.5 miljoonaa kertaa yli sallitun rajan. Säteilyä vähennetään laskemalla mereen 11 500 tonnia radioaktiivista vettä, joka on vain sata kertaa radioaktiivisempaa kuin raja-arvot sallivat. Näin säteily vähenee.
Kakkosreaktorin jäähdytysveden suuaukon edessä mitattu korkea cesium-137:n taso on vain 1,1 miljoonaa kertaa yli säädetyn rajan joten sitä ei tarvitse laimentaa.
http://www.verkkouutiset.fi/index.php?option=com_content&view=article&id=52237:fukushima-merivedessae-saeteilyae-75-miljoonaa-kertaa-yli-normien&catid=4:ulkomaat&Itemid=6
Vain puhdas, päästötön ydinvoima voi pelastaa ilmaston CO2 päästöiltä. Sitä paitsi hiilivoima tappaa niin kuin hyvin tiedämme.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Nooh eikö mennyt oppi perille, ystäväni.
Nythän havaitsen sinun olevan peräti eliksiirikauppias eli homeopatiatohtori, sekin vielä..
Siinä selle repsu millä laimensit, olen hauska veikka ja varsinainen känkkäränkkä.
http://www.skepsis.fi/ihmeellinen/homeopatia.html
Olen joskus lantrannut pirtua koskiksella. Sillä sekoituksella ei taida vielä homeopaatin papereita saada.
Mulla oli joskus 98%ruumiinpesuvettä, blandasin sitä tuoremmehuun, ja se hyytyyi heti hilloksi. Eikä se vedenkään kanssa tuntunut liukenevan, mutta kuumaan kahvin ja sokeriin. Sen jälkeen en jostain syystä muista reseptiä pitemmälle,
Ainakaa litran pullo ei ollut vajentunut pahemmin.
Tutkijaluonteena tutkiessani asiaa lähemmin heräsin jostaisyystä Kilon putkasta
Kysyeessäni poliisi sediltä aamulla miksi, sanoivatten vain minun olleen väsyneen, eivät voineet jättää lain mukaan itikkojen kupattavaksi.
Poistuessani majapaikastani, poliisisetä antoi lähes litran pirtua, kaadoin sen maahan koska kerrankin mun prosenttilaskutaitoni ei havaintojeni mukaa ollut ihan kohillaa,
Palstan satunnaisille lukijoille tiedoksi, että nimimerkki Sähköteurastaja on mieleltään häiriintynyt ja alkoholisoitunut henkilö, joka käyttää kaiken valveillaoloaikansa, keskimäärin noin 18 tuntia vuorokaudessa, tämän palstan häiriköintiin sekavilla hörhöilyillään. Sen vastapainoksi:
Asiatietoa ilmastonmuutoksesta ihan suomeksi:
http://ilmatieteenlaitos.fi/ilmastonmuutos/
http://ilmatieteenlaitos.fi/ilmastonmuutoskysymyksia
http://www.skepticalscience.com/translation.php?lang=2
http://www.ilmasto.org/lisatietoa/usein_kysytyt_kysymykset.html
Lisää asiatietoa englanniksi:
http://www.ipcc.ch/
http://climate.nasa.gov/
http://www.giss.nasa.gov/
http://data.giss.nasa.gov/gistemp/
http://earthobservatory.nasa.gov/Features/GlobalWarming/
http://www.noaa.gov/climate.html
http://www.ncdc.noaa.gov/oa/climate/globalwarming.html
http://www.metoffice.gov.uk/climatechange/
http://globalchange.mit.edu/
http://www.wmo.int/pages/themes/climate/index_en.php
http://epa.gov/climatechange/
http://royalsociety.org/climate-change-summary-of-science/
http://www2.ucar.edu/climate
Lantraus kannattaa Veli Vastakarva.
Suomessa kelpaa radonpitoinen porakaivovesi juomavedeksi jos pitoisuus on alle 1000 Bq litrassa.
Paljonkohas too mahtas olla, kun eihän sitä joka kaivoa kukaan juoda mittaamaan.
Tiesittekö että elänkaverinne yällä maatessaan vieressänne antaa teille säteilyannoksen jota mitataan Sieverteissä.
Eli säteilypaine on 0,05uSv.
Mikä määrä tuo lienee, itte tunnen vallan toisenlaista säteilypainetta.
Tai ainakin painetta?
http://www.riemurasia.net/jylppy/media.php?id=79678&c=5&suurennos
VASTAKARVA, miten muuten nämä ydinvoimalajutut mielestäsi liittyvät ilmastonmuutokseen? Paitsi että niitä on esim. Obaman hallinnossa ajateltu ratkaisuksi nimenomaan CO2 päästöjen hallintaan?
http://www.msnbc.msn.com/id/35169512/ns/us_news-environment/
Tietysti kaikessa pitää puntaroida mahdollisia vaaroja ja ongelmia. Kysymys siis lienee onko ilmastonmuutoksen torjuminen niin tärkeätä, että ydinvoiman mahdolliset vaarat onnettomuustilanteessakin jäävät selkeästi ilmastonmuutoksen vaikutuksia pienemmiksi?
Tsunami tappoi 30 heti tuhatta ihmistä, mutta siitä huolimatta lähinnä tuo ydinvoimalaonnettomuus ja sen pitkäaikaisvaikutukset näyttää sinua enemmän huolettavan?
Itte olen seissyt avoimen ydinteaktorin päällä.
Siellä oli niin kaunis valo ihastuttavan sininen
Sain nähdä lohikäärmeen hännän
Viittinyt kutittaa häntää sen.
Kunnianosoitus hännän kutittajalle.
http://en.wikipedia.org/wiki/Louis_Slotin
Aiheesta on kirotettu kirja, Nimeltään Los Alamos.
Kirjoittaja oli mulle outo elikkäs "Joseph Kanon"
Jos kiinnostaa kirjastosta löytynee.