Ajatuksenvoimakin on voima.
Control the cursor with power of thought
April 7, 2011
http://www.physorg.com/news/2011-04-cursor-power-thought.html
.
Mikä on tämä tahdonvoima jolla ihminen saa oman kehonsa liikkumaan?
.
Control the cursor with power of thought
April 7, 2011
http://www.physorg.com/news/2011-04-cursor-power-thought.html
.
Mikä on tämä tahdonvoima jolla ihminen saa oman kehonsa liikkumaan?
.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Se on tietoisuuskenttä. World behind the world!
Tahdonvoima?
Kun aivot antavat hermoratoja pitkin lihaksen motoriselle yksikölle käskyn, alkaa lihas supistua. Aktiinit ja myosiinit liikkuvat toistensa lomiin vetävän voiman vaikutuksesta ja saavat aikaan lihassupistuksen, joka saa aikaan liikkeen.
Lääkärikirjasta tarkemmin.
Mikä on liikkeelle paneva voima? Entä miten aktiinit ja myosiinit vaikuttavat tietokoneen kursoriin?
Tietokoneen kursoriin vaikutetaan aivojen sähkömagneettisen kentän kautta. Siinä ei ole mitään yliluonnollista.
Mitä tarkoitat nollapistekentällä? Tyhjiöenergiaako, joka syntyy kvanttifluktaatiosta?
NA piireissä intetään sellaisesta nollapistekentästä, jolla ei ole mitään fyysistä vastinetta. Aivan samoin kuin värähtelytasot ja kvanttifysiikan termit on valjastettu huuhaan keppihevosiksi.
"During the trials, the electrodes placed on the patient's brain would emit signals which were acquired, processed, and stored on a computer."
Ei siinä salaperäisiä kenttiä tarvita.
Tarkoitan tietoisuuskentää tai informaatiotasoa, joka on kaiken fyysisen takana. Fyysinen maailma on tämän kentän tulkintaa. Lähimpänä kenttää on tietoisuus. Ajateltu ajatuskin on vain tulkintaa tietoisuuskentästä. Joten jos kysytään, mistä tahdonvoima saa alkunsa, päädytään tietoisuuskenttään.
Laitahan linkki tutkimukseen, jossa tuon salaperäisen tietoisuuskentän olemassaolo on havaittu. Jos et sattunut huomaamaan, niin tämä on tiedepalsta; ei NA palsta. Se löytyy rajatiedon alta.
Eli kaikki on ennalta määrätty?
Jokainen tehty teko, ajateltu ajatus, myöhemmin tekemäsi asiat ja ajatukset ovat ennalta määrättyjä?
Ette mahda sille mitään että yritätte työntää Mr. Pressuren täältä pois?
Ette omaa omaa tahdonvoimaa, vaan toimitte ennaltamäärätyllä tavalla?
Niinkö?
vai omaatteko tahdon voiman omaan kehoonne ja saatte sen liikkumaan havaittavalla tavalla?
.
Mistä ihmeestä tuon predestinaation pierasit?
Eihän tahdonvoima ole mikään fysiikan tarkoittama voimavaikutus . Tahdonalainen lihassupistus saa energiansa ATP:stä ja sillä energialla motorisen yksikön aktiini ja myosiini vetäytyvät toistensa lomiin motoriselta hermolta käskyn saatuaan. Lihaksen supistumisliike muuten perustuu ionisidosten aikaansaamaan VETÄVÄÄN voimaan. Ei fysiologiassa mitään outoa ole.
Alatko taas kerran sekottamaan uskonnollisia hömpötyksiä ennestäänkin sekavaan jargoniisi?